reklama

Proč selhává imunita? Nejlevnější způsob na posílení

Stačí návštěva kina nebo tělocvičny a už nás zase škrábe v krku, pobolívají klouby a máme ucpaný nos - a nebo se nám rovnou vrátí viróza nebo angína, kterou jsme měli sotva před měsícem. Dnes má mnoho dospělých poškozený imunitní systém  a při každé příležitosti jsou nemocní. Čím to je a co s tím dělat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Stačí návštěva kina nebo tělocvičny a už nás zase škrábe v krku, pobolívají klouby a máme ucpaný nos - a nebo se nám rovnou vrátí viróza nebo angína, kterou jsme měli sotva před měsícem. Dnes má mnoho dospělých poškozený imunitní systém  a při každé příležitosti jsou nemocní. Čím to? Proč se to tak děje?

Imunitní systém je "zdravotní policie" našeho těla. Systémem "vyhledej a znič" nachází cizí nebezpečné struktury a snaží se je usmrtit nebo vyloučit. Jenže stále častěji se stává, že selhává a neumí si s běžnými nemocemi účinně poradit.. 

Imunitu ovlivňuje okolí i my sami

Poruchy imunitního systému ve smyslu oslabení (tzv. imunodeficience) mohou být vrozené nebo získané. Ty vrozené jsou naštěstí vzácné - jsou totiž velmi špatně léčitelné. Naprostou většinu snížení imunity tvoří poruchy získané. Zde se jedná buď přímo o onemocnění imunitního systému (např. nákaza HIV) nebo o nepřímý vliv jiných onemocnění (nádory, cukrovka, poruchy výživy, stres atd.).

Čtěte také: Kde sídlí imunita a jak ji podpořit >>

Velký vliv může mít i prostředí, ve kterém se člověk pohybuje. Je například prokázána souvislost mezi stavem ovzduší a výskytem alergií, které tvoří vhodné prostředí pro další infekční onemocnění.  Obvyklými projevy snížené imunity jsou protahované infekce, těžké průběhy jinak banálních onemocnění nebo infekce nezvyklými mikroby, například plísněmi.

A i když to nechceme slyšet, velký díl odpovědnosti za stav imunitního systému má náš životní styl - zda kouříme, jak se stravujeme,  zda holdujeme alkoholu.

Jak si ale  s častými nemocemi poradit? Na naše otázky odpovídá MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN Praha.

Lze nějak "nastartovat" činnost imunitního systému? 

Vrozené poruchy imunity jsou těžko léčitelné. Neumíme totiž odstranit základní problém, takže prakticky jen zmírňujeme následky. Naopak u získaných poruch imunity už dokážeme poměrně hodně. Paradoxně ale největší úspěchy mají ta nejjednodušší a nejlevnější opatření: správná strava, dostatek spánku, pečlivá kompenzace glykémií u diabetiků, prevence přenosu sexuálně přenosných nemocí atd.

Návod na vylepšení imunity najdete ZDE >>

Až na druhém místě je léčba různými preparáty. Bohužel většina lidí si raději vezme 2x denně multivitamin či od lékaře žádá předepsat antibiotika, místo aby zdravě jedla, pravidelně sportovala a pořádně se vyspala.

Pokud nás skolí každý bacil či vir, co se dá udělat, abychom tolik náchylní k nemocem nebyli?

Každé onemocnění vede v určité fázi k oslabení imunitního systému a tím k většímu riziku "dalšího" nakažení či zhoršení stavu. Typickým příkladem je situace, kdy na relativně banální virovou infekci "nasedne" mnohem vážnější tzv. bakteriální superinfekce. Zabránit tomu můžeme nejlépe tím, že se nesnažíme nemoci "přechodit", ale naopak zodpovědně vyléčit. Často 1-2 dny v klidu zabrání 14denní pracovní neschopnosti. To dnes ví i rozumní zaměstnavatelé.

Doporučíte něco, jak podporovat imunitní systém u dětí?

Viz má předchozí odpověď. Děti se postupně během života setkávají s různými antigeny (škodlivinami), ale na většinu z nich dokáže jejich tělo přirozeně zareagovat a bránit se. Samozřejmě se bavíme o dobře živeném dítěti se zdravým životním stylem. Nejhorší, co může rodič pro své dítě v tomto ohledu udělat je to, když z něj vychovává "skleníkové" dítě. Jiná je samozřejmě situace u dětí s vrozenými imunodeficity.

Dítě se sice uzdraví, ale po návratu u do školky je opět nemocné. Co radíte?

Maminka musí být trpělivá, protože se nejedná o nic neobvyklého. Nejčastějšími původci těchto školkových onemocnění jsou různé respiračí viry, na které se naše tělo naučí reagovat. Až do nástupu do školky se ale dítě potkává většinou s úzkou skupinou lidí (rodina) a laicky řečeno si "zvykne" pouze na jejich  virovou výbavu. Po nástupu do školky se najednou potká se velkým novým kolektivem, každý si tam přinese tu svoji "výbavu" z domova a většinou si ji navzájem předávají.

Uvolněte se a načerpejte energii: 2 hodiny v privátní vířivce za skvělou cenu pořídíte ZDE >>

Někdy k tomu přispívá i určitý stres dětí z nového prostředí a nový režim. Navíc v předškolním věku mohou děti mít zvětšené tzv. nosní mandle, kde se může infekce udržovat. Zde je na místě konzultace na ORL. Každé nachlazení zodpovědně doléčit a děti nepřetěžovat. Důležité je mít dobrého pediatra, který vyloučí závažnější příčinu a neplýtvá antibiotiky.

Jakou v uvedené situaci doporučujete léčbu - alternativní nebo spíš antibiotika?

Antibiotika mají být použita skutečně jen v indikovaných případech. To je právě ukázka dobrého lékaře. Antibiotika sice používá, ale cíleně a zodpovědně. Rozhodně si antibiotika nevynucujte, jen byste si uškodili!!!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Imunita, základ (ne)úspěchu

Schizofrenik může být nebezpečný. Existuje nový lék!

Horoskop na únor: Co vás čeká v následujících 28 dnech?

--------------------------------------------------------------------------------

Co je imunita?

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama