Léky proti bolesti mohou chránit proti rakovině prsu
Léky na bolest: jsou klíčem k prevenci rakoviny prsu?
Často vás něco bolí a prášky berete s hrůzou z vedlejších účinků? Možná jsou naopak pro zdraví lepší, než čekáte!
Ženy, které dlouhodobě užívají přípravky proti bolesti, mohou snížit riziko rakoviny prsu až o 50 %. To je závěr nejnovější studie, která sledovala přes 80 000 amerických žen. Tak jednoduché to ale zřejmě nebude.
Nečekaná ochrana
Lékaři porovnávali výsledky více než 80 000 žen po menopauze mezi 50 a 79 lety věku. Ani jedna z nich nikdy dříve netrpěla žádným nádorovým onemocněním.
Doporučujeme: Téma: Rizika rakoviny prsu
Součástí studie byl dotazník, který se zaměřoval nejen na rizikové faktory vzniku rakoviny prsu, ale také na množství léků proti bolesti, které dotyčná užívala, jak dlouho a jak často. Závěry studie mluví jasně:
- Dvě a více běžných dávek nesteroidních analgetik (kyselina acetylsalicylová, ibuprofen) konzumovaných týdně po dobu 5 až 9 let snížily riziko rakoviny prsu o 21 %.
- Při prodlouženém užívání stejného množství na 10 a více roků se nebezpečí zmenšilo dokonce o 28 %.
- Ibuprofen v porovnání s druhou účinnou látkou dosáhl lepších výsledků, při jeho braní riziko rakoviny prsu kleslo o celých 49 %.
"Tyto výsledky ukazují, že i ženy, které mají vysokou míru rizikových faktorů a nebezpečí vzniku rakoviny prsu je u nich zvýšené, mohou být díky těmto lékům před zhoubným bujením účinněji chráněny," shrnuje studii její vedoucí lékař Randal Harris.
Rakovina jako zánět
Většina žen, která léky na bolest užívala pravidelně a dlouhodobě, trpěla artritidami, bolestmi hlavy či svalů. Přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové a ibuprofenu působí primárně protizánětlivě. Autoři studie se tedy domnívají, že stejný mechanismus účinku blokuje nejen zánětlivé projevy, ale i některé pochody, které vedou ke vzniku rakoviny.
Nákup léků s rozmyslem
Výsledky studie jsou ale velmi jednostranně zaměřené. Předtím než se vydáte do lékárny, je důležité si uvědomit, že každý lék má své nežádoucí účinky. U této skupiny jsou to zejména potíže se žaludečními vředy či krvácením ze sliznic trávicího ústrojí. Jejich užívání může vyvolat i astmatický záchvat.
Doktor Richard Sullivan z britského výzkumného ústavu pro rakovinu proto na výsledky studie reaguje poněkud umírněněji: "Je důležité zjistit, kolik žen doopravdy aspirin před rakovinou ochrání a kolik jich naopak bude ohroženo nebezpečím vedlejších účinků. Teprve potom můžeme dělat jasné závěry."
(jez)
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Sport Čechům moc neříká. "Pohnou se" i jednou za měsíc
Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím