reklama

Ledviny: Jak poznat jejich špatnou funkci?

Loni si 1 684 lidí zašlo "jen tak", třeba ze zvědavosti nebo mezi nákupy, nechat vyšetřit ledviny, a každý pátý odešel se zjištěním, že má problém a musí se léčit. Možná mezi takové lidi patříte i vy. Vědět o tom nemusíte.

Foto: Profimedia.cz

Loni si 1 684 lidí zašlo "jen tak", třeba ze zvědavosti nebo mezi nákupy, nechat vyšetřit ledviny, a každý pátý odešel se zjištěním, že má problém a musí se léčit. Možná mezi takové lidi patříte i vy. Vědět o tom nemusíte.  

Podle odborných odhadů téměř každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Většina takto postižených lidí však o svých zdravotních problémech vůbec netuší. Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Jste si jistí, že jsou vaše ledviny v pořádku?

Kde vám vyšetří ledviny na počkání ?

Zjistit to můžete už zítra  14. března - v osmý Světový den ledvin, kdy se  v České republice pro veřejnost otevřou dveře všech nefrologických ambulancích či dialyzačních střediscích B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření proběhnou mezi 8.00 a 17. 00 hodinou a není třeba se na ně dopředu objednávat.

Doporučujeme: Je zima. Chraňte si ledviny!

Vyšetření je rychlé, bezbolestné a provádí se na základě pohovoru s lékařem, změření krevního tlaku, odběru kapky krve z prstu a testování moči na množství bílkovin. Díky moderním technologiím jsou navíc výsledky testu známy prakticky okamžitě.

Tady je seznam míst, kde se můžete nechat vyšetřit ledviny:

 • Fakultní nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha
 • Poliklinika Černý Most, Generála Janouška 902/17, Praha 9
 • Poliklinika Prosek, Lovosická 40/440, Praha 9 
 • Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, Praha 5
 • Nuselská poliklinika, Táborská 325/57, Praha 4
 • Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4 - Krč   
 • Poliklinika Hostinského, Hostinského 1533, Praha 5
 • Poliklinika Teplice, U Nemocnice 3064, Teplice
 • Fakultní nemocnice Plzeň, E. Beneše 9, Plzeň
 • Orlickoústecká nemocnice, Čs. Armády 1076, Ústí nad Orlicí
 • Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna
 • Nefrologické centrum, Poliklinika, 2. patro, Purkyňova 36, Vyškov
 • Městská nemocnice s poliklinikou, Tř. Partyzánů 2174, Uherský Brod
 • Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál
 • Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava - Vítkovice
 • Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec
 • Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec
 •  Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16, Ivančice

V nebezpečí je srdce, plíce i mozek!

Máte pocit, že podobné vyšetření je pro vás zbytečné? A co když se mýlíte? Omezení funkce ledvin člověk z počátku vůbec nepociťuje. Neléčené selhávání však může vést až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí.

Náš tip: Dna ohrožuje klouby i ledviny. Jaká je prevence?

Ročně na selhání ledvin na celém světě zemřou téměř tři miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá. Za posledních osm let se zdvojnásobil počet případů závažného akutního selhání ledvin, které vyžaduje léčbu dialýzou. 

"Závažnost onemocnění spočívá nejen ve vysoké úmrtnosti, ale i v jeho dlouhodobých důsledcích. Až 13 % pacientů se závažnou formou akutního selhání ledvin se stává závislými na dialyzační léčbě a téměř každý třetí pacient má trvalou poruchu funkce ledvin, jež se může časem prohlubovat. Na druhou stranu, pokud je onemocnění včas rozpoznáno, je správně léčena jeho vyvolávající příčina, jsou naděje na úplné zotavení funkce ledvin velmi dobré," připomíná prof. MUDr. Martin Matějovič, PhD., přednosta I.interní kliniky FN Plzeň.

Ledviny mohou selhat bez varování

"Zapomeňte na mýtus, že lékaře by měl člověk navštívit až tehdy, když má zdravotní problémy. Jen díky včasné prevenci jsou lékaři schopni odhalit poškození ledvin včas a poskytnout pacientovi vhodnou péči. Značná část populace si však stále neuvědomuje možná zdravotní rizika, ani to, že pokud není onemocnění včas identifikováno a léčeno, může mít pro pacienta fatální důsledky. Poškozené ledviny totiž nejsou schopny plnit svou funkci v organizmu a v těle se hromadí odpadní a toxické produkty látkové přeměny," upozorňuje MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce.

Jediný způsob, kterým předejít komplikacím je prevence, která by podle doktora Vojance měla být základním kamenem péče o naše zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ledviny: Test pravého přátelství

Nejčastější nákaza ze sexu: Ani o ní nevíte

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama