reklama

Která vůně zahřeje nohy? A která vykouzlí Vánoce?

Prý si pamatujeme všechny vůně, které jsme kdy zaznamenali. Co všechno ovlivňuje čich?

Foto: Thinkstock

Čich patří mezi naše nejdůležitější smysly. Vůně citrusů může evokovat dovolenou na Sicílii, závan povědomého parfému přinese vzpomínky na blízkou osobu, vůně oblíbeného jídla nám zase zvedne náladu. Díky vůni může zmizet stres i napětí.

"Čich je velký fenomén. Některé studie tvrdí, že si pamatujeme veškeré vůně a pachy, které během  života zaznamenáme. Když ucítíme například vůni skořice, vybaví se nám ten úžasný závin od babičky," vysvětluje aromaterapeutka Veronika Jiravová. S čichovou vzpomínkou pak přijde i  pocit klidu, bezpečí a pohody.

Jak voní Vánoce?

Vůně dokáží pozitivně ovlivnit naši lidskou duši, blahodárně působit na emoce, mysl i celé tělo. Mohou navodit uvolnění a uklidnění, ale také povzbudit nebo osvěžit. Na tom je založena i aromaterapie, léčebná a harmonizační metoda užívaná už tisíce let, jejímž základem jsou éterické oleje.

Doporučujeme: Vyberte si vůni podle temperamentu!

Zatímco v létě dáváme intuitivně přednost lehčím citrusovým a květinovým vůním, s příchodem zimy tíhneme k tomu, co nám připomíná Vánoce. Zapálit si svíčku s vůní mandarinky, skořice, hřebíčku nebo vanilky pomůže vytvořit příjemnou atmosféru. Tu pravou náladu nám pomůže vykouzlit i třeba červené jablko a svařené víno nebo vanilkové cukroví.

Vůně proti studeným nohám

Podle aromaterapeutky se v tomto období nejvíce hodí vůně, které navodí pocit tepla, nebo dokonce takové, které mohou působit jako prevence před nachlazením. Kdo má v zimě věčně studené ruce a nohy, ocení rozmarýn, který pomáhá prokrvovat končetiny. Zahřeje i hřebíček, skořice nebo velmi účinný zázvor.

Od nepříjemné rýmy a pokašlávání si můžete ulevit díky eukalyptu, kadidlu nebo borovici. Silně antibakteriální a účinné proti chřipkám je i aroma citronu. Čaj se zázvorem a citrónem pijeme v zimě pravidelně jako prověřený recept proti nachlazení. Proč tedy nedat šanci i jejich vůni - zpříjemníte si prostředí a navíc uděláte něco pro své zdraví.

Olej nebo svíčku?

Aromaterapie se často provádí při masáži, můžeme si ji ale dopřát i doma pouhým vdechováním vůní. Aktivní vonná látka proniká do čichového centra v mozku, odkud ovlivňuje autonomní nervový systém. Tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení nálady nebo atmosféry v rodinném kruhu i na pracovišti. Pokud nemáte speciální aromalampu ani další vybavení, nezoufejte. Vosk plný přírodních esenciálních olejů mají i běžně dostupné svíčky. 

Nedejte se napálit!

Říká se, že kvalitní 100% přírodní éterický olej nemůže být levný, a je to pravda. Zároveň ale nemusí být předražený. Cena záleží na druhu i části rostliny, ze které se získává - z listů, květů, kořenů,  kůry, dřeva nebo semen. Například květy neroli - hořkého pomeranče - v sobě mají mnohonásobně nižší obsah esenciálního oleje než běžný olej z pomerančové kůry. "Proto také na jeho výrobu budeme potřebovat výrazně méně surovin než  na olej neroli," vysvětluje Jiří Harašta , majitel české značky přírodní aromaterapeutické biokosmetiky Saloos.

Přečtěte si: Aromaterapie - léčivá síla vůní

K výrobě několika kapek vzácného oleje jsou zapotřebí až  kilogramy pravé přírodní suroviny. Třeba na 1 kg růžového oleje je zapotřebí přes 4000 kg květinových lístků. Proto je mnohonásobně dražší než běžné éterické oleje. Naproti tomu je získávání a zpracování oleje z citrusů  méně pracné, jednodušší i levnější. "Některé esenciální oleje na českém trhu mají nasazeny vysoké hranice, což neodpovídá realitě," říká největší česká odbornice na esenciální oleje Dr. Kateřina Svoboda. Etiketa kvalitního esenciálního oleje musí obsahovat tyto základní informace: přesný botanický název rostliny, česky i latinsky, a místo původu.

Podle čeho vybírat?

Vůni vybírejte i s ohledem na místnost. Do kuchyně se nejvíce hodí vůně koření a bylinek, které tu běžně najdete, jako skořice, vanilka, tymián nebo rozmarýn. "V ložnici ráda používám sladší vůně, jako je ylang-ylang, vanilka, šalvěj muškátová a limetka," radí aromaterapeutka Jiravová.

Zároveň ale varuje před silnými vůněmi, které mohou zhoršovat kvalitu spánku. Pozor bychom si měli dát i na složení vonných svíček - vadit mohou třeba alergikům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vůně, svíčky ... prostě Vánoce. Jenže ničí zdraví

Skočte si do piva: Léčí zevnitř i zvenčí, zkuste to!

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

reklama
Doporučené recepty
    reklama