reklama

Vůně, svíčky ... prostě Vánoce. Jenže ničí zdraví

Voňavé kouzlo Vánoc smrdí ropou a chemií.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zlaté světlo svíček patří k vánočnímu kouzlu. Do té doby, než vám začnou slzet oči, pálit v nose, bolet hlava nebo se vám udělá vyrážka.

Někdy se například stává, že lidé s třeba i dosud nepoznaným onemocněním plic se v místnosti se svíčkami začnou dusit.  Jejich plamen totiž spotřebovává kyslík, který jim pak chybí při dýchání.

Nebezpečná vůně domova

Častějším problémem však bývají vůně v aromatických svíčkách. Kdo by si pomyslel, že mohou za bolest hlavy, dráždivý kašel, či dokonce problémy s pamětí?  Stejně jako domácí vůně a osvěžovače vzduchu a zásuvkové parfémy bývají zdrojem široké škály nepříjemných alergických reakcí. Často totiž obsahují škodlivé organické látky a karcinogeny.

Doporučujeme: Téma: Jedy kolem nás

Lidé se na jednu stranu stále více bojí chemie, která nás obklopuje v běžném životě, ale zároveň jí "jdou naproti". Ke všemu se dokonce domnívají, že všudypřítomné vůně, svíčky a tyčinky jsou "přírodní" součástí zdravého životního stylu. Je tomu přesně naopak. Chemické látky, používané jako vůně, totiž patří k těm, které  vyvolávají alergii nejčastěji.  A to i když jste dávno dospělí a nikdy předtím jste jí netrpěli.

Nevěřte výrobcům

Dopátrat se pravdivých informací je totiž často velmi obtížné. Organické sloučeniny, zahrnující různé druhy esterů, alkoholů či dokonce formaldehydu a ropy, se běžně používají v průmyslové výrobě. Tam ovšem lidé, vystaveni jejich působení, používají příslušné ochranné pomůcky.

Doma si je však na sebe necháváme působit dobrovolně a dokonce s rozkoší. Přitom zrovna tyto typy vůně obsahují nejméně 20 zmiňovaných nebezpečných organických látek a další z nich přesahují hodnoty pro lidský organizmus bezpečné.

Obsahují opět karcinogenní látky, jako mj. benzen, formaldehyd, toluen, styren a xyleny. Tyto látky při vdechování prokazatelně škod lidem i zvířatům. Například benzen negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a může vyvolat určitý druh leukémie.

Bohužel to platí i pro produkty, které jejich výrobci označují za přírodní. Nevěřme ani produktům s tzv. látkami přírodně identickými. A pokud je složení výrobku opředeno tajemstvím, nekupujeme ho vůbec!

Kouř a rakovina

Nebezpečné je také časté a pravidelné pálení vonných tyčinek. Ukázalo se totiž, že ze zdravotního hlediska vdechování kouře z tyčinek působí úplně stejně jako vdechování kouře z cigaret! Nejenže přispívají k stále většímu počtu alergií mezi dětmi i dospělými, ale voňavý dým obsahuje podobné karcinogenní látky. I zdánlivě nevinné tyčinky tak mohou způsobit rakovinu.

Samozřejmě že z jedné rakovina nevznikne stejně jako z jedné cigarety. Ale  při pravidelné a dlouhodobé inhalaci kouře z tyčinek se zdvojnásobuje riziko rakoviny horních cest dýchacích - nosní sliznice, jazyka, úst a hrtanu

Před nedávnem dánští vědci zjistili, že v těchto výrobcích jsou navíc látky, které zabrání buňkám, aby se samy zničily. Právě tato "buněčná smrt" je často poslední obranou před tím, aby se buňka zvrhla do zhoubného bujení. Pokud tento ochranný mechanismus zanikne, cesta k rakovině je volná. Voňavé Vánoce nás tak mohou přijít opravdu draho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vánoční dárky a zdraví: Pozor, s těmito můžete narazit!

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Vede častý úklid k neplodnosti? Překvapivý objev!

  

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama