reklama

Trpíte na křečové žíly? Co dělat, aby se přes léto nezhoršily

I na těch nejštíhlejších pěstěných nohou se mohou vytvořit nevzhledné křečové žíly.

Foto: Thinkstock

Není to jen postrach letních sukní, ale především zdravotní problém, který může vyústit až k trombóze či bércovým vředům.

Naše babičky či maminky se operace bály natolik, že křečové žíly raději neřešily. Dnes je strach zcela zbytečný, a to především díky novým léčebným postupům zavedeným během posledních několika let. Hlavní roli ve většině z nich hraje dokonalá technologie. Ale ještě před ní dokonalá diagnostika, která umožní zvolit ideální druh zákroku.

Operace, o níž ani nevíte

"Velmi účinné je použití speciálního radiofrekvenčního vlákna nebo injekční metody zvané sklerotizace. Ty si dokážou poradit jak s počáteční, tak rozvinutou formou varixů. Nevznikají u nich žádné jizvy na kůži a vyšetření je kromě samotného vpichu jehly zcela bezbolestné. Po zákroku můžete jít domů, není potřeba hospitalizace,“ vysvětluje specialista cévní a transplantační chirurgie, doktor Peter Baláž z kliniky YES VISAGE.

Pravda je, že ani drobné pavučinky, modré metličky, natož vystouplé uzlíky, samy od sebe nezmizí a bez zákroku se nakonec nejspíš opravdu neobejdete. Můžete si ale dát záležet, aby se problém nezhoršoval - což je v letních vedrech a při cestování dost obvyklé. Případně aby se k vám znovu nevrátil i po odstranění.

Znáte vitamín P?

Kromě definitivního řešení v podobě chirurgického zákroku se můžeme spolehnout na bioflavonoidy. Jde o rostlinné látky, zvané také vitamín P, které prospívají především cévám. Zvyšují pevnost žilní stěny, brání zánětlivým změnám a zlepšují odtok krve i mízy z postižené oblasti.

Nejznámější jsou diosmin nebo rutin, a oba můžete koupit v lékárně - rutin je součástí známého léku Ascorutin. Diosmin je široce používán jako přírodní doplněk pro léčbu chronické žilní nedostatečnosti, křečových žil, hemoroidů, lymfedému, ale také pro ochranu jater vůči toxinům.

Léčba (správným) jídlem

Podobně působících léků a doplňků stravy je samozřejmě víc. Vsadit ale můžete na potraviny, které tyto účinné látky obsahují v přirozené podobě. V lidském těle zabraňují tvorbě zánětlivých procesů, které poškozují cévní stěny. A vsadit se taky můžete, že tahle léčba se vám bude zamlouvat.

Většinou je najdeme v citrusech, ale například zmíněným rutinem přímo překypuje zdravá pohanka. Svým žilám také prospějeme, pokud budeme celé léto využívat příležitosti a zobat borůvky, ostružiny, maliny, plody aronie, černý rybíz, rajčata  nebo granátová jablka. Skvělou zprávou je, že léčit se můžeme i červeným vínem a kouskem tmavé čokolády, a k tomu si dát olivy (i olivový olej).

Obklady, masi, koupele - síla bylin

Stravu bohatou na vitaminy (hlavně C a E) a minerály (například zinek)  můžete ještě podpořit bylinkami. Nejenže zlepší stav žil, ale také mohou zmírňovat otoky, bolesti a křeče a celkově se starat o krevní oběh. Pomohou vám:

  • kostival  - obklady ze syrového nastrouhaného kořene
  • rozmarýn lékařský - odvar z lístků
  • jírovec maďal (kaštan)  - masti, oleje, tinktury a mléka s výtažkem
  • pohanka - odvar ze slupek
  • bílý dub - odvar z kůry

Dejte si nohy na stůl 

V práci to asi nepůjde už kvůli šéfovi, ale doma si povinně dejte nohy na stůl. Relaxovat bychom totiž měli s dolními končetinami nad úrovní srdce. Máte-li sedavé zaměstnání (nebo v práci naopak jen stojíte), dělejte si přestávky a protahujte nohy.

Žilám prospějete také dostatkem pohybu, stačí i obyčejná chůze. Bude ale potřeba zapomenout  na vysoké podpatky a také na oblečení, které brání správnému krevnímu oběhu v končetinách. Superskinny džíny už se podepsaly na několika případech ucpání cév v nohou! 

Zvažte druh antikoncepce

Moderní nízkodávkované přípravky kombinované hormonální antikoncepce mají na vznik potíží se žilami minimální vliv. Někteří odborníci ale přesto považují za nevhodné užívání hormonální antikoncepce u žen, které již varixy trpí.

"Zpomalení toku krve v těchto varixech pak může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil - trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat,“ potvzuje gynekolog docent Tomáš Fait od pražského Apolináře.

"U žen s masivními varixy je z důvodů rizika vzniku trombózy však jednodušší zvolit zcela nehormonální antikoncepční metodu,  například nitroděložní tělísko,“ shrnuje známý pražský lékař. Velmi malý vliv však zato přičítá čistě gestagenním pilulkám.

Myslete dopředu

Čím dříve problém křečových žil řešíme, tím  jednodušší je průběh léčby. Podle doktora Baláže je potřeba nastavit celkový životní styl tak, aby se problém neopakoval. Důležitý je pohyb a zdravá strava spojená s pravidelným pitným režimem neslazených nápojů.

"Varixy jsou z velké části dědičnou záležitostí, zdravou stravou a pohybem však můžete tyto projevy zmírnit a jejich návrat oddálit,“ připomněl cévní specialista Peter Baláž.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama