reklama

Fenomén velkého zadku: Kdo ho chce a proč?

Ideální míry 90 - 60 - 90? Zapomeňte. Dnes spíš 90 - 60 -120. Doba se změnila a s ní i ideál ženské krásy. Velký zadek se stal fenoménem, měřítkem atraktivnosti a předmětem obdivu. Aspoň mezi slavnými.

Foto: Profimedia

Je to paradox. Která ho má, tak si z něj (obvykle) dělá ještě navíc vrásky. A která velký zadek nemá, ta ho chce často tak moc, že si pro něj dojde na kliniku plastické chirurgie. 

Příklady některých celebrit zkrátka táhnou a tak američtí plastičtí chirurgové vyhlásili loňský rok Rokem zadku. A proč ho ženy chtějí? Protože ho chtějí muži.

Čím větší, tím lepší

Muži totiž mají geneticky zakódovanou informaci, že postava typu přesýpací hodiny - nebo, jak se taky říká, lahve od Coca-Coly - tedy úzký pas, širší boky a důkladný zadek, jsou tím správným a žádoucím tvarem ženské postavy.  

Pro mužský zájem je však rozhodující poměr mezi pasem a obvodem boků - takzvané WHR (waist-hip ratio). Takže žena i třeba se širším pasem, ale ještě mohutnějšími hýžděmi, tvarovaná jako hruška, mužům vždy připadá přitažlivější, než postava typu jablko.

WHR index – výpočet a vzorec

Výpočet WHR, resp. vzorec je jednoduchý. Vydělte obvod pasu obvodem boků a výsledek je Váš WHR index.

  • Obvod pasu – změřte si ho na úrovni pupku, resp. 2-3 cm pod pupkem
  • Obvod boků – změřte si ho pod bederními kostmi

Kolik je ideál? 

Když vydělíte jeden rozměr druhým a dojdete k číslu 0,7, pak gratulujeme, je to přesný ideál. Ten se podle vědců nemění už tisíci let, ať už byla ideálem krásy štíhlost nebo barokní oplácanost. Podobný poměr pas - boky totiž má nejen Venuše - věstonická i antická - ale i Marilyn Monroe, Sophie Loren, Jennifer Lopez, Christina Hendricks a samozřejmě královna internetu Kim Kardashian.

Čím je WHR vyšší, tím nižší je atraktivita a současně i plodnost: ženy s úzkými chlapeckými boky a ženy obézní obvykle mají nižší pravděpodobnost otěhotnění. Ženy s širokými boky a výrazným pozadím a jsou tak evolučně upřednostňovány. Má to ještě jeden nečekaný důvod: podle studie vědců z Pittsburghu se jim rodí inteligentnější děti.

Mozek vzniká z tuku

"Tuk v těchto oblastech je zásobárnou pro tvorbu dětského mozku. Pro nervový systém je potřeba obrovské množství tuku a tuky z této oblasti jsou velmi bohaté na kyselinu dokosahexaenovou, která je obzvlášť důležitou součástí lidského mozku. Zdá se, že byly ženy vývojem předurčeny k ukládání tohoto tuku na sobě, aby ho měly dostatek s sebou pro období těhotenství," tvrdí profesor William Lassek z Pittsburské univerzity, který studii vedl.

Špeky na bocích a zadku, typické právě pro ženy, jsou zřejmě užitečné, ale tuk v oblasti břicha je nebezpečný, protože zvyšuje riziko srdečních nemocí i rakoviny. "Velký zadek je také důkazem zdravější hladiny cholesterolu. A nejspíš se vás taky nebude tolik týkat riziko cukrovky," upozorňuje také doktorka Pamela M. Peeke, z Amerického Institutu sportovní medicíny.

Nezapomeňte na další výhody

Pro web Cosmopolitan také sepsala několik dalších bodů, proč se velký zadek vyhřívá na výsluní slávy:

  • díky pořádným hýždím se vám lépe chodí po schodech
  • chrání také spodní část páteře před přetížením
  • zadek zároveň zlepšuje držení těla - kdo má malý, často vystrkuje břicho
  • při těhotenství dokonce pomáhá vybalancovat rozložení váhy
  • v tuku máte taky uloženo víc energie, což se může hodit

Zdůrazněné ženství

Výrazné pozadí je pro muže přitažlivé i tím, že prozrazuje správné zakřivení páteře, která usnadňuje těhotenství a porod, tvrdí studie zveřejněná v odborném časopise Evolution and Human Behavior. Další studie tvrdí, že vzadu obdařené ženy jsou intuitivnější a emotivnější - jinými slovy víc 'ženské' i po psychické stránce.

A podle vědeckého časopisu PLOS ONE je velký zadek dokonce jako droga - působí u mužů stejně na část mozku zvanou centrum slasti jako alkohol, drogy a jídlo.  

Znovu na výsluní

Tohle všechno platilo tisíce let, ale poslední dekády diktovaly právě opačný trend: ženy s útlými postavami, téměř bez ženských znaků. Zlom teprve nedávno přinesla hiphopová kultura s černošskými kořeny. Důvody jsou nasnadě: ženy tmavé pleti mají geneticky předurčené vyšší ukládání tuku právě na pozadí. 

Kde ho vzít? 

Čeští  plastičtí a estetičtí chirurgové se shodují, že tento trend v podobě žádaných operací k nám dosud nedorazil. Češi a Češky dávají přednost hezkému vypracovanému pozadí před mohutností. Ale zájemkyně se přece jen občas objeví. Jaké možnosti mají?

"Zvětšení je možné jednak vlastním tukem, což je čím dál víc populární. Liposukcí odsajeme tuk například z boků nebo zevních stehen. Ten po zpracování aplikujeme téměř po kapkách do podkožního tuku nebo i svalu hýždí," popisuje uznávaný plastický chirurg Libor Kment z kliniky plastické chirurgie Esthé.

Každá zájemkyně o pořádné kulaté pozadí však tolik tuku nemá. A tak další možností je silikon - stejně jako v případě zvětšení prsou. Ovšem vzhledem k potřebné velikosti výplní za úměrně vyšší cenu.  

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama