reklama

Koupání na vlastní nebezpečí. Hlavně pro ženy

Je to tak, život je jedno velké riziko. I zchlazení ve vodě může být v letních vedrech nebezpečné.

Foto: Thinkstock

Nepříjemnou daní za radost z koupání jsou různé infekce všeho druhu. A je smutnou pravdou, že bohužel hrozí častěji ženám. 

Život v každé kapce - známý slogan potvrdí svou pravdivost, kdykoli se podíváte na vzorky vody  pod mikroskopem. Mikroorganismy najdeme téměř vždycky, i když se v tomto ohledu od sebe odlišují sladkovodní nádrže a toky od mořské vody - i slaná voda však může způsobit řadu nepříjemností. 

Vyrážka jako první signál

Ženy mají od přírody kůži jemnější a citlivější, takže účinky pocítí dřív a víc než muži. Obecně však platí, že čím více zvířectva se v okolí námi vybrané vodní plochy pohybuje, tím větší 'šanci' máme na vyrážku.

Vodní mikroorganismy totiž velmi často pro část svého životního cyklu nezbytně potřebují nějaký vyšší organismus. Tím může být vodní ptactvo, obojživelníci i hadi. Dobrou zprávou je, že většina mírných osypání samovolně vymizí do týdne, vhodná léčba však může hojení značně urychlit. Nejlepší volbou bývají krémy s kortikosteroidy a léky proti alergii (takzvaná antihistaminika), obojí vám předepíše doktor.

Kde jsou ve vodě jedy? 

Na sinice (cyanobakterie) je letos zatím dost chladno, ale co nebylo, může být. "Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svědění a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí," uvádí oftalmoložka Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize. 

Jde v podstatě o jedy, takže kůže svědí, pálí, rudne, někdy se udělá i alergický ekzém. Pozor dejte zejména na děti, ty do takto znečištěné vody nesmí vůbec. Nejen kvůli kůži, ale když se ve vodě nechtěně napijí, bude jim špatně od žaludku. Sinice totiž vyvolávají zvracení nebo střevní a zažívací potíže.

A jsme uvnitř 

Nepříjemné účinky vykoupání v nevhodné vodě se samozřejmě neomezují jen na kůži. Například nákaza motolicemi, které se vyskytují ve stojatých vodách znečištěných lidskou močí a stolicí, se může projevit bolestivostí při močení, zánětem močových cest a přítomností krve v moči. Střevní postižení se projevuje zažívacími obtížemi, krvavými průjmy, poruchou vstřebávání živin či chudokrevností. Pokud parazit vycestuje do plic, nemocného trápí kašel a dušnost.

Nejčastěji přenášejí průjmová onemocnění v čele s cestovatelským průjmem či bacilární úplavicí. Předejít neviditelnému nebezpečí je mnohdy velmi složité. Vodu z bazénu nikdy nepolykejte a snažte se omezit její kontakt s ústní dutinou. Riziko nákazy snížíte také pravidelným sprchováním po každé návštěvě bazénu

Chlór? Tím hůř

Jestli si myslíte, že chlorování vody odstraní všechny nebezpečné mikroorganismy, pak jste na velkém omylu. Viry, plísně i bakterie včetně legionelly, která se zdržuje také v prohřátých hadicích a sprchách, mohou v chlorované vodě setrvávat až po dobu několika dnů.

Největším rizikem koupání v chlorované vodě jsou však gynekologická onemocnění, především v podobě vaginální mykózy. Původcem jsou kvasinky rodu Candida albicans, které samy o sobě nemoc nezpůsobí. V případě narušení rovnováhy poševní sliznice se okolnosti jejich působení mění a nastává problém. Přirozené pH pochvy narušuje především vysoký obsah chloru ve vodě. Dále to může být teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení, neprodyšné spodní prádlo, větší množství cukr nebo nevhodná intimní hygiena.

Na mykózu nově

Za nejméně rizikové je naopak považováno koupání v mořské vodě, která díky koncentraci solí působí skoro by se dalo říci až desinfekčně. Ale někdy stačí zůstat v mokrých plavkách a jsem tam, kde jsme byli. Pokud jste už vyzkoušely všechny možné pěny, ubrousky a tablety bezvýsledně, pak vám třeba pomohou prostředky s úplně novým složením. Takové jsou vaginální čípky Fytofontana s probiotiky nebo dokonce s kyselinou hyaluronovou, nebo Femiglucan s obsahem 'posilovače imunity' beta glukanu. 

Co když to mykóza není? 

Ale pozor, ne každé svědění a pálení v intimních místech je mykóza. Zatímco k mykotickým onemocněním může dojít i přenosem a mohou jím trpět výjimečně i muži, bakteriální vaginóza je porucha místní flóry způsobená sto- až tisícinásobným přemnožením některých typů bakterií na úkor laktobacilů.
Ženy si stěžují na rybí zápach, který se zhoršuje po pohlavním styku. Obvyklý je smetanově bílý, mléčně zakalený výtok. 

Lékaři sami uznávají, že v případě vaginálních infekcí je správná diagnóza  často složitá.  Pokud se chcete vyhnout nasazení celkových antibiotik, vsaďte na alternativní metody - doporučují je stále častěji i samotní  gynekologové.

Výplachy mohou na chvíli poskytnout jistý komfort, ale většinou jsou spíše na škodu, protože dál narušují křehkou rovnováhu poševního prostředí. Lepší je tak vedle konzumace jogurtů a probiotik podpořit léčbu vaginózy třeba aplikací gelu s kyselinou mléčnou Lactofeel, který zabraňuje opakování infekcí.

Zkuste i alternativu

Dlouhodobě si některé ženy pochvalují desetitýdenní kúru Wobenzymu. Od nepříjemných symptomů v podobě pálení, svědění a zápachu vám spolehlivě pomohou antibakteriální vložky s turmalínem. Jádrem ve vložkách Gift Pads (www.zdravevlozky.cz) je do vláken rozemletý polodrahokam turmalín, který vylučuje negativní ionty.

Na vaginální infekce podle některých zdrojů funguje také

  • sedací koupel z jablečného octa nebo s přidáním tea tree oil,
  • zavedení tamponu namočeného do jogurtu na cca 30 minut,
  • tamponu namočený v kokosovém oleji, případně jeho aplikace 3 x denně na postižená místa,
  • vnitřně  esenciální olej z oregana a další.
reklama
Doporučené recepty
    reklama