reklama

Kojení: Stačí jen půl roku, tvrdí odborník na výživu

Jak naprogramovat svým dětem i sobě zdraví vysvětlil v dnešním chatu MUDr. Tláskal.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jídelníček v dětství "naprogramuje" zdraví člověka v dospělosti.  Vyplynulo to  z odpovědí odborníka na výživu MUDr. Tláskala při dnešním on-line rozhovoru.  

Dnešní maminky bývají přiliš úzkostlivé.  Často se domnívají, že jídlo je málem jedovaté, a tak dětem dávají dokola pouze vyzkoušené věci. Nejčastěji kuřecí maso a mrkev. To ovšem při vývoji nestačí Studie z letošního roku prokázala, že českým dětem v předškolním věku chybí bílkoviny. Pouhé kuře to všechno nezachrání.

Odkládání příkrmů alergii nezachrání

Proto odborníci doporučují zařazovat už od půl roku miminkům příkrmy. Poraďte se, kdy začít se zeleninou nebo zda se hodí pro děti mléko? Správné načasování nových složek stravy dokáže zabránit dokonce alergiím!

"Riziko rozvoje alergie nevyloučíme tím, když budeme oddalovat zařazování některých potravin do jídelníčku dítěte. Naopak," upozornil doktor Tláskal. V případě však nemocí, které mají alergický základ, bychom se měli k výživě dítěte poradit s lékařem.  

Doporučujeme: Téma: Zdravá strava

Pestrá strava od nejútlejšího věku pomáhá udržet zdraví, a přispívá ke správným stravovacím návykům, které jsou důležité po celý život. Na obezitu se zakládá už v dětství. České děti dokonce patří k nejtlustším v Evropě! Problém málokdy zmizí sám od sebe tím, že by dítě z tloušťky "vyrostlo". Naopak z tlustých dětí vyrostou obézní dospělí, kteří mají založeno na nemoci srdce, rakovinu, cukrovku a další doslova smrtelné choroby.

Kdy už mateřské mléko nestačí

O prospěšnosti kojení nikdo nepochybuje. Ale i tady to chce používat zdravý rozum. Zhruba od šesti měsíců věku už pouhze mateřské mléko nestačí. "Kojení je i nejlepší prevencí rozvoje obezity do pozdějšího života. Je však nutné myslet na to, že mateřské mléko zajišťuje dostatečně příjem všech živin pro prvních šest měsíců života dítěte a dále je již nutné přidávat dlaší složky výživy," uvedl doktor Tláskal v jedné ze svých odpovědí.

I po ukončení kojení však mléko zůstává jednou z nejdůležitějších složek lidské výživy.

Náš odborník

MUDr. Petr Tláskal

Vedoucí lékař oddělení léčebné výživy a předseda Nutričního týmu ve FN Praha Motol. Současně je předsedou Společnosti pro výživu (SPV) a zástupcem iniciativy 1 000 dní do života (www.1000dni.cz). Pracoval v na klinikách v zahraničí, obhájil diplom pařížské university René-Descartes pro klinickou výživu. Dlouhodobě působil jako přednosta Dětské polikliniky FN v Motole. Doktor Tláskal je autorem řady publikací, článků, přednášek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Po kterých dietách se tloustne? Překvapí vás to!

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Tahají z nás doktoři peníze? Pacienti jako zlatý důl

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama