reklama

Kocovina: Nejen těžké ráno. Škodí zdraví i dlouhodobě

Kocovina není jen jedno těžké ráno a možná jeden horší den. Ovlivňuje naše zdraví i z dlouhodobého hlediska. Víc, než byste si mysleli.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kocovina není jen jedno těžké ráno a možná jeden horší den. Ovlivňuje naše zdraví  i z dlouhodobého hlediska. Víc, než byste si mysleli.

Pokud se opijete, alkohol zatíží váš nervový systém. Ovlivňuje chemické látky v mozku, což se projevuje nejdřív známým točením hlavy a nevolností či zvracením. Následky ale trvají mnohem déle a mohou způsobit i trvalé poškození.

Odnese to mozek

Krví se alkohol dostane do všech orgánů v těle včetně mozku. Pouhá 3 % alkoholu se vyloučí plícemi a 1-2 % alkoholu se vyloučí močovými cestami. Přitom alkohol poškozuje funkce mozku déle, než si vědci doposud mysleli. Zjistili, že výkon mozku byl v oblastech abstraktního myšlení, plánování a schopnosti kontrolovat vlastní chování postižen dokonce i poté, co se koncentrace alkoholu v krvi snížila na úroveň, kterou si už lidé neuvědomují.

Doporučujeme: Téma: Alkohol

Že pijete "jenom" víno?  Obsah taninů - jsou nejen v červeném, ale i bílém víně - patří k nejznámějším spouštěčům bolestí hlavy. To jsou ale jen přechodné projevy, zatímco následky v podobě usmrcených neuronů v mozku jsou trvalé. Jeden vydařený večírek vás samozřejmě o inteligenci nepřipraví, ale pokud k němu dochází častěji, dříve či později to pocítíte. 

Snížení imunity vede k rakovině

Zároveň s těmito příznaky se oslabuje i vaše imunita. Opět - čím častěji, tím víc. A to se večer předtím ani nemusíte "motat" - úplně totiž bohužel stačí už pár skleniček.

Dokázáno je, že muži skutečně vydrží víc. Na ženách se tento vliv opíjení a následných kocovin projeví dřív a intenzivněji. Důvodem je nižší obsah vody v ženském těle a naopak vyšší procento tuku, ve kterém se alkohol rozpouští a víc tak ovlivňuje zdravotní stav.

Početné vědecké studie dokázaly, že se právě tímto způsobem zvyšuje riziko onemocnění některými druhy rakoviny: slinivky, tlustého střeva, jater, a dokonce i vaječníků. Vzhledem k tomu, že rakovina je vždycky selháním imunity, není to zřejmě nic překvapivého.

O játrech nepochybujte

Nejvíce se alkohol odbourává v játrech, kde se přeměňuje 60 až 90 % alkoholu. V játrech se mění na toxický acetaldehyd - právě z toho nám bývá špatně - a následně na kyselinu octovou, kterou vyloučíme z těla.

O vlivu alkoholu na jaterní tkáň ví snad každý. Ne každý ale ví, že k vážnému poškození jater může dojít už po pár skleničkách, pokud máte třeba žloutenku (nebo jste ji překonali, a to jste o tom ani nemuseli vědět) nebo třeba známou mononukleózu.

Alkohol ničí i srdce

Skupina belgických a německých vědců se zaměřila na vliv alkoholu na zdraví srdce. Ukázalo se, že při kocovině dochází k nepravidelnostem v srdečním tepu - a nezáleží na věku, stáří ani na tom, co pijete. Komplikace srdeční arytmie mohou vést až k cévní mozkové příhodě, srdečnímu infarktu, neprůchodnosti končetinových tepen apod.

I u zdravých mladých lidi, kteří neužívali žádné léky, se zjistilo zhoršení řady parametrů výkonnosti. Snížená byla i tzv. ejekční frakce čili výkonnost levé komory, která pumpuje krev do celého organismu. Jde o první studii, která dokázala, že alkohol škodí srdcím nejen kardiaků, ale i zcela zdravých jedinců.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak rychle se opijete? A za jak douho budete OK?

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Jak se zbavit jizev: Hojení ran zlepší gely a lepidla

reklama
reklama
reklama