reklama

Ketóza a ketoacidóza: Úskalí královny diet

Královnou diet je nízkosacharidová dieta - rychlá a účinná. Ale taky někdy nebezpečná.

Foto: Thinkstock

Omezte sacharidy, zní rada odborníků. Možná na ni "slyšíte" zrovna teď, kdy se chcete dostat do formy před večírkovou smrští na konci roku. Dobrý nápad, ale ne úplně pro každého.

Nízkosacharidové diety založené na principu ketózy patří mezi oblíbené pro svůj účinek, avšak mnoho lidí neví, jak je přesně se při nich stravovat. Předem je dobré si ujasnit, že sacharidy nejsou jen cukr, tedy sladké. Do této skupiny patří vše, co se hlavně dřív označovalo jako uhlovodany, uhlohydráty nebo karbohydráty.

Zaručeně rychlé hubnutí

Zjednodušeně se dá říct, že jde o jednoduché cukry (ovoce, med, cukrová třtina a řepa, mléko, slad, cukrovinky, slazené nápoje, atd.) a složené cukry - polysacharidy (brambory, obiloviny, luštěniny, zelenina, celozrnné výrobky).  Pokud ve stravě snížíte podíl veškerých sacharidů na 40 gramů denně, dojde během jednoho až tří dnů ke vzniku ketózy. Lze tak průměrně shodit 1 - 3 kila za týden.

Doporučujeme: Vědci otočili: Tuk není nejhorší, víc škodí pečivo

"Ketóza je přirozený stav vnitřního prostředí organismu, který nastává vždy, když jsou spalovány tuky. Při omezení sacharidů tělo nejprve spotřebovává zásoby, především jaterní glykogen. Poté začne spalovat tuky a dochází ke ketóze," vysvětluje MUDr. Roman Popek z dietního programu It´s my life!

Ketóza taky výrazně pomáhá u epileptiků. Například děti s epilepsií jsou běžně dlouhodobě v ketóze. Jejich strava je složena především z bílkovinových potravin a potravin s vyšším obsahem tuku s vynecháním sacharidů ve stravě.

Nebezpečná ketoacidóza

Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že před zahájením hubnutí by měli dobře zvážit svůj zdravotní stav. Nízkosacharidová dieta určitě není vhodná pro těhotné a kojící ženy, pro lidi s vážným onemocněním jater a ledvin, srdce a cévními onemocněními, dále pak pro onkologické pacienty s chemoterapeutickou léčbou a pro lidi s vážnými psychiatrickými onemocněními.

Pozor by si měli dát i těžcí diabetici, u nichž by mohlo dojít ke ketoacidóze. Ketoacidóza může nastat především u diabetiků prvního typu. Projevuje se extrémním nedostatkem inzulínu, naopak hladina cukru je na maximu a stav ketonů v těle člověka je zhruba desetkrát vyšší než u běžné ketózy. 

Přečtěte si: Zvýšená kyselost těla může vést k rakovině: Co pomůže?

"Ketoacidóza je patologický, chorobný stav rozvíjející se v situaci, kdy tělo nemůže zpracovat cukr, protože mu chybí inzulín, nebo na inzulín není schopno reagovat. Tělo pak odbourává přednostně tuk, přitom vznikají ketony, podobně jako u ketózy, ale zároveň dojde k překyselení vnitřního prostředí. Diabetik si ji může přivodit, pokud se nebude dodržovat svůj dietní jídelníček dle časového rozpisu a zejména nebude-li si podle rozpisu aplikovat inzulín," varoval doktor Popek. 

Hlavně hubnout zdravě

Podle něj by nemocný člověk, až na výjimky (kdy je hubnutí žádoucí a je naordinováno lékařem, který na něj dohlíží), neměl hubnout. Postačí pravidelné stravování rozložené do nejméně tří, ale lépe do pěti jídel denně s dostatkem tekutin a pestrou stravou. Přitom platí zásada nepřejídat se odpoledne a na noc a přidat pravidelný pohyb.

K tomu, aby u nízkosacharidové diety nedošlo ke ztrátě svalové hmoty anebo nežádoucímu jojo efektu, se vyplatí hubnout pod dohledem odborníka. "Je-li proces hubnutí správně řízen, nedochází k odbourávání aktivní hmoty organismu, svaloviny a orgánů. Dieta, která navozuje poměrně intenzivní ketózu a přitom organizmus nehladoví, je velmi efektivní. Klient je pak dobře motivovaný a snáze si zvyká na zdravé stravovací návyky, u kterých pak zůstává," potrvrzuje lékař.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejrychlejší dieta: Dokážete žít bez cukru?

Čím dál víc lidí nejí lepek. Co je na tom tak skvělého?

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

reklama
reklama
reklama