reklama

Každý třetí Čech má depresi. Jak se zbavit blbé nálady?

Špatná nálada delší než dva týdny hrozí přerůst v depresi. Vede k ní i stres. Co proti tomu můžete udělat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Stres, stres, stres! Těch, kdo ho neznají, je dnes minimum. Má samozřejmě fyzické následky, ale hlavně se podepisuje na naší duši. Je jedním z hlavních faktorů, které vedou k depresi.  

Údaj, že téměř každý třetí pracující Čech trpí depresí, pak asi nepřekvapí. Výzkum psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a agentury STEM/MARK také prokázal, že hrozbu vyhoření cítí  ještě o něco víc lidí - 34 %.  Depresivní příznaky cítí 22 %  žen a 15 % mužů, nejvíc se vyskytují u lidí mezi 35 a 44 roky a nad 51 let.

Rozhodují dva týdny

Výraz deprese, v hovorové podobě "depka", používá celá řada lidí běžně pro označení toho, že se cítí smutní, něco je trápí, necítí se dobře, chybí jim energie apod. O špatné náladě mluvíme většinou tehdy, když nám něco zkazilo náladu nebo jsme prožili mírné zklamání. V psychologii mají tyto pojmy jasně vymezený význam a je důležité je rozlišovat.

Doporučujeme: Deprese zabíjí: Nejvíc sebevražd bývá v pondělí

Deprese se projevuje dlouhodobě smutnou náladou, ztrátou energie, plačtivostí, nižší výkonností. Ta se podle statistik objevuje přibližně dvakrát častěji u žen než u mužů. Nejvážnější stavy končívají sebevraždou. Vyhoření představuje silné vyčerpání, způsobuje ho neustálý stres, časový tlak a emoční napětí.

Dlouhodobější znaky špatné nálady by se však rozhodně neměly podceňovat. Snadno totiž do deprese přerostou. O depresi se tak může jednat i v takovém případě, pokud uvedený stav trvá více než dva týdny

Pilulky štěstí

Podle uvedeného průzkumu téměř pětina Čechů bere pravidelně léky na uklidnění a 11 % na zlepšení nálady. Většinou si je nechávají předepsat od praktického lékaře. Tyto léky většinou fungují na (zjednodušeně řečeno) zvýšení účinku serotoninu, nazývaného hormon "štěstí a dobré nálady".

Pokud ale do sebe nechcete cpát další chemii, objevila se nová možnost - přírodní potravinový doplněk, přímo vyvinutý ke zlepšení nálady a navození pocitu uvolnění. Je složen z několika různých přírodních surovin, díky kterým tento doplněk stravy zvyšuje naší odolnost proti stresu.

Látky obsažené v doplňku stravy Happy Pills podporují funkčnost centrální nervové soustavy a jsou nezbytné pro vznik serotoninu a melatoninu, dalšího z hormonů "dobré nálady". Pomáhají stabilizovat úroveň přenosu nervových vzruchů, jenž je spojována s celkovou depresí organismu, poruchami spánku a podrážděností. Zároveň také napomáhají uvolňovat energii z potravy, potlačují únavu a probouzí bdělost.

Jak pomoci sám sobě

Když se necítíte psychicky dobře, snažte se pochopit, proč tomu tak je. Pokud příčinu poznáte, zvažte, jestli ji zvládnete vyřešit sami, nebo jestli chcete pomoc odborníka - psychoterapeuta. Psychoterapie často celý proces urychlí a pomůže vám obrnit se i do budoucna. Obecně vždy pomáhá zastavit se, udělat si čas na sebe a chvíli se nezabývat tím, co kdo dělá, co si o vás myslí, co o vás řekl a co vám způsobil.

Přečtěte si: Deprese: Užijte si ji na max. Bude z vás lepší člověk

Zabývejte se tím, jak se cítíte vy, kam chcete směřovat, jak se chcete cítit. Pečujte o sebe. Dopřejte si odpočinek, pohyb, příjemné aktivity, dělejte pro sebe to nejlepší. Naučte se vhodně nakládat s energií - odpočívejte, najděte si čas jen pro sebe, dělejte pro sebe samé dobré věci (masáž, cvičení, kvalitní spánek a strava, relaxace, meditace atd.) a obklopujte se lidmi, se kterými je vám dobře. Věnujte se také osobnímu rozvoji a sebepoznání. Zkrátka se pokuste se směřovat svůj život takovým směrem, který vám vyhovuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zaručená cesta ke štěstí? Zkuste víc plakat

Jsou ryby opravdu tak zdravé? Pozor na alergie i otravu

Omlazení vagíny: Lepší pružnost i vzhled. Podívejte se

reklama
Doporučené recepty
    reklama