reklama

Káva plná chemie: Balíčky 2 v 1 jsou plné cukru, bělidel a éček

V práci, na cestách nebo třeba na chalupě je někdy jednodušší koupit si kávu v balíčcích 2 v 1 nebo 3 v 1, kde už je i cukr a mléko. Jenže s kávou nemají moc společného.

Foto: Thinkstock

Češi údajně vypijí nejvíce rozpustné kávy v Evropě. Řada lidí si přípravu nápoje urychluje nákupem rozpustné kávové směsi 2 v 1 nebo 3 v 1. Jenže v žádné z dvaceti kávových směsí, které prozkoumal spotřebitelský časopis dTest, není hlavní složkou káva.

V případě výrobků 2 v 1 je to bohužel glukózový sirup, u směsí 3 v 1 pak cukr. Drtivá většina produktů namísto mléka obsahuje takzvaná bělidla nebo zbělovače. A navíc v nich najdete bohatou dávku éček, zejména stabilizátorů, emulgátorů a protispékavých látkek. Ty zajišťují sypkost a stálost směsi a její snadnou rozpustnost. Zhruba polovina káv obsahovala syntetická aromata. Bez přídatných látek se obešel pouze jediný produkt - Mokate Liquerino 3in1.

Nabídka široká, úroveň nízká

Nabídka balíčků rozpustných kávových směsí typu 3 v 1 nebo 2 v 1, které většinou stačí zalít 150 mililitry horké vody, je v českých obchodech poměrně široká. dTest zkoumal na osm značek, které dohromady vyrábějí nejméně 20 druhů instantních kávových směsí.

"Pokud si tyto výrobky kupujete s představou, že obsahují sušené mléko a že balíčky 2 v 1 neobsahují cukr, budete zklamáni. Čtěte dobře složení, protože i když se zdá, že se tyto produkty od sebe navzájem příliš neliší, opak je pravdou. Rozdíl v obsahu kávy může být až třetinový, v podílu cukru až poloviční," říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Káva (téměř) bez kávy

Ačkoli bychom to mohli právem očekávat, rozpustná káva (kávový extrakt) není v kávových směsích hlavní složkou. Tu tvoří v případě výrobků 2 v 1 glukózový sirup, u směsí 3 v 1 pak cukr.

"Výrobci uvádějí na obalu procentuální podíl kávového extraktu. Přepočítali jsme procenta na hmotnost kávy v jedné porci a zjistili jsme, že se pohybuje od půl gramu do dvou a půl gramu, přičemž za běžnou lze považovat porci dvougramovou. Nejvíce rozpustné kávy v jedné porci obsahuje Nescafé Strong 3in1 a Jacobs Original 3in1," vysvětluje Hana Hoffmannová.

Na zdraví zapomeňte

Podle šéfredaktorky spotřebitelského časopisu v polovině případů slazených směsí 3 v 1 výrobci s pravou kávou spíše šetří. Většina výrobků obsahuje mezi sedmi a osmi procenty kávového extraktu, což představuje jeden až jeden a půl gramu kávy v jedné porci. Nejméně kávy obsahují pytlíčky Nescafé Mild, ve kterých spotřebitel dostane rozpustné kávy tři procenta, tedy necelou polovinu gramu. 

Pokud si v tuto chvíli říkáte, že tak aspoň šetříme své zdraví před zbytečným obsahem kofeinu, pak jste na omylu. Směsi jsou totiž plné chemických látek, které zdraví rozhodně neprospějí.

Pochutnáte si na bělidle?

Pročtete-li si údaje na zadní straně obalu, narazíte na slova bělidlo nebo zbělovač, které zastupuje dvojku v názvech 2 v 1 a 3 v 1. Bělidlo má za cíl kávu obarvit a zjemnit její chuť a nahrazuje v produktu mléko. Skládá se zejména (opět) z glukózového sirupu a částečně nebo plně ztužených tuků, kokosového nebo palmového. 

Obsahuje také mléčné bílkoviny, proto není ani vhodnou alternativou pro alergiky. "Sušené mléko obsahovaly pouze tři výrobky, i ty však měly ve složení vedle mléka ještě bělidlo. Použití bělidla má za následek vysoký obsah cukru v kávové směsi, i přestože není slazená," konstatuje Hoffmannová a vysvětluje:

"Příkladem je káva Jacobs 2in1, která má podíl cukru více než třetinový, což může překvapit například spotřebitele, kteří si hlídají svůj energetický příjem nebo hladinu cukru v krvi. Na vině je glukózový sirup, který se při výrobě bělidla používá z technologických důvodů jako lepidlo. Drží jednotlivé složky pohromadě, a má na rozdíl od glukózo-fruktózového sirupu malou sladivost, proto celkovou chuť neovlivňuje. V instantních směsích 3 v 1 a 2 v 1 proto může být srovnatelný podíl cukru, ačkoliv podle chuti to poznat nelze."

Cukr, o kterém ani nevíte

Podíl cukru u neslazených káv 2 v 1 se nejčastěji pohybuje mezi osmi a devíti procenty. Výjimku tvoří uvedený Jacobs 2in1 (třetina celkové váhy) a Lidl/Monte Santos 2in1 Instant Drink (zhruba pětina váhy). Prakticky se tak v obou případech jedná o kávy 3 v 1, ačkoliv obal počítá jen do dvou.

Žebříček v množství cukru vedou kávy Jacobs Original 3in1, Kaufland Coffee Drink 3in1 a Mokate Liquerino 3in1 - u všech víc než neuvěřitelných šedesát procent. Nejméně sladký je s 35 procenty cukru Penny/Casa Blanca 3 v 1, v kategorii slazených kávových balíčků je však spíše výjimkou. Všechny ostatní výrobky 3 v 1 obsahují cukru více než neuvěřitelných 50 procent. Takovou kávu byste si sami jistě neuvařili. 

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama