reklama

Jsou superpotraviny opravdu tak super, jak se tvrdí? Dejte pozor na zemi původu

Zobete kustovnici a mícháte si chlorelu do čaje? Nemusíte. Stačí se projít po zahrádce či po lese a ochutnávat. Teď je na to pravá doba.

Foto: Thinkstock

Chia, açaí, goji, chlorella, quinoa, guarana, maca. Ještě před pár lety tyto výrazy v našich končinách nikdo neznal. Dnes najdeme alespoň jednu z takzvaných superpotravin v každém supermarketu.

"Superpotraviny do lidského organismu dodávají řadu nutričně výhodných látek a přispívají tak k racionální výživě člověka. Podporují imunitu, zvyšují celkovou energii a vitalitu, fyzickou a psychickou kondici. Mají blahodárné účinky na přirozené procesy v lidském těle," říká výživová poradkyně Táňa Wasserbauerová.

Prověřeno dlouhými stovkami let

Není pochyb o tom, že takzvané superpotraviny obsahují vysoké množství tělu prospěšných látek. Jsou bohaté na vitamíny, minerální látky, vlákninu, fytonutrienty a antioxidanty. Dokážou ale opravdu takové zázraky, jaké jsou jim připisovány?

Většina rostlinných látek dnes považovaných za superpotraviny má převážně exotický původ a při výčtu jejich kvalitativních vlastností se autoři odvolávají na jejich oblibu u starověkých civilizací. Například staří Mayové a Aztékové využívali chia semínka jako zdroj energie. Goji (kustovnice čínská) je zase v čínské medicíně využívána už po staletí, quinoa byla peruánskými Inky považovaná za poklad.

Nevýhody exotických dálek

Původ v dalekých krajích má ale svoje "ale".  V Číně, Mexiku či Jižní Americe neexistuje dostatečně vysoká ochrana spotřebitele, na niž jsme v Evropě zvyklí. V těchto zemích se v zemědělství používají i hnojiva, která u nás nemusejí splňovat všechny předpisy, svou roli hraje i jejich přeprava. Dovážené superpotraviny tak mohou obsahovat zbytky pesticidů, těžkých kovů i dalších látek.

Ale i hlavní přednost superpotravin v bio kvalitě - pěstování bez použití chemických látek, jako jsou umělá hnojiva, pesticidy či fungicidy - se paradoxně může stát i jejich hlavním problémem.

Pokud nejsou po sklizni rychle zpracovány, může u nich dojít k rozvoji plísní, které mohou negativně ovlivnit lidské zdraví. "Proto je nezbytné důsledné testování používaných surovin v odborné laboratoři. To je velmi nákladné, a uživatelé by si proto měli dát pozor na podezřele levné produkty," vysvětluje Petr Kaštánek, vědecký pracovník a ředitel společnosti Neobotanics.

Síla marketingu

Superpotravinám jsou připisovány skvělé účinky: detoxikace organismu, zvýšení imunity či boj proti choroboplodným zárodkům. Neexistují však klinické studie, které by zázračné funkce jednoznačně potvrzovaly. Fakt, že se exotické potraviny označí jako super, vyvolává dojem, že "normální“ potraviny už tak zdravé nejsou, což je nesmysl. Ostatní potraviny jako například zelí nebo lesní ovoce jsou v zásadě stejně super, mají stejně hodnotné nutrienty.

"V podstatě každá zdravá plodina (a zdravě vypěstovaná) obsahuje jedinečnou kombinaci vitamínů, minerálních látek a fytonutrientů," říká výživová expertka společnosti Herbalife, doktorka Susan Bowerman. Jejich pestrým výběrem a pravidelným zařazováním do jídelníčku pokryjete potřebu zdraví prospěšných látek a uděláte pro sebe mnohem více než zakoupením jedné marketingově podpořené superpotraviny.

Z lesů a zahrádek

Stejnou službu zvládnou i plodiny z vaší zahrádky či ty nasbírané v lese. U lokálních "superpotravin" navíc odpadají obavy spojené s jejich nejasným původem, problematickým dovozem nebo způsobem jejich zpracování.

Doktorka Susan Bowerman radí vyměnit exotické super prášky, tabletky a bobule za ty lokální (pro nás tedy české), snadno dostupné a generacemi předků prověřené. Vsaďte na lněné a konopné semínko, borůvky, brusinky, maliny, ostružiny, kysané zelí a další kvašené potraviny, ořechy, čerstvý špenát, rakytník nebo česnek.

Také další odborníci se shodují, že správně sestavený jídelníček bohatý na sezonní a čerstvé plodiny, ovoce a zeleninu je pro náš středoevropský organismus to nejlepší. Protože třeba takové divoké borůvky či fazole, podle vědců údajně nejbohatší na antioxidanty, není třeba hledat v obchodech se zdravou výživou.

reklama
Doporučené recepty
    reklama