reklama

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Anorektička nikdy nevidí, že má problém. Pomoci ji musíte vy.

Foto: Profimedia.cz

Jsem moc tlustá! S jarem tuto větu slyšíme stále častěji. Ale někdy může zabíjet - nebo "aspoň" zničit život. Doslova.

Modelky a hvězdy jsou na očích,  nebezpečného hubnutí si všimne každý. Ale co "obyčejné" dívky ženy? Tam může pomoci jedině pozornost a vliv okolí, rodiny a přátel. Protože žádná dívka si sama nepřizná, že má fakt problém. Problém zvaný anorexie.

Problém je v hlavě

Někdy si lidé skutečně mnoho měsíců nevšimnou - anorektičky se balí do obrovských mikin, svetrů a ponožek, a děsivý úbytek váhy tak zůstává dlouho skrytý. Jenže pak může být pozdě. Jedno jablko  nebo čtyři hrášky denně (skutečné případy!) nakonec zpustoší tělo.

Znamená to ztrátu menstruace a často neplodnost na celý život, odvápnění kostí, růst chlupů na končetinách, ale vypadávající vlasy, poruchy srdečního rytmu, zničená střeva a žaludek, rozvrat hormonů - nemluvě o psychice. Ta je totiž u anorexie určující, a nemocný ani nemusí být vyhublý na kost, aby měl skutečně vážný a život ohrožující problém. Dalším z mýtů je, že se týká jen dospívajících - naopak může postihnout člověka v jakémkoliv věku.

Konec společných večeří

I přesto se postiženým dá, že jsou příliš tlustí a pokračují ve svém sebeničení. Dávno totiž ztratili normální pohled na věc a bez pomoci okolí se neobejdou. Jako slečna Ilona, která se s anorexií právě léčí. Podívejte se na její zpověď na videu.

Varovnými signály pak může být neustálá zima, na kterou si postižená stěžuje, nebo podivné chování ohledně jídla."Rodiče by měli zbystřit především v momentě, kdy dítě (zpravidla dcera, výjimečně ale i syn) začne s jídlem neobvykle manipulovat nebo mění dosavadní stravovací návyky"  vysvětluje MUDr. Pavel Kabíček, CSc. z Thomayerovy nemocnice v Praze a člen Občanského sdružení Výživa dětí..

Doporučujeme:  Téma: Anorexie

Nejčastěji je to podle něj redukce kalorické hodnoty potravy, typicky pak také odmítání jíst společně se zbytkem rodiny. Obzvláště dívky jsou výjimečně vynalézavé ve vymýšlení výmluv, a tak často rodičům trvá poměrně dlouho než pochopí, že večeře, kterou si dcera z nejrůznějších smyšlených důvodů bere do svého pokoje, končí všude jinde, jen ne v žaludku.

Bez pomoci odborníků to nepůjde

Primář dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Jiří Koutek připomíná: "Často sledujeme psychické změny, dívky bývají depresívní, uzavírají se do sebe a přestávají se zajímat o své okolí."

Množství faktorů, které vznik anorexie podněcují, i různost projevů počínajícího onemocnění jsou natolik široké, že jedinou správnou volbou při podezření na diagnózu anorexie  je svěřit své dítě do péče odborníků.

Anorexie se v ČR týká přibližně 0,5 % dospívajících, úmrtnost je u této diagnózy asi 5 %. Včasné odhalení nemoci přitom i v tomto případě razantně zvyšuje šanci na uzdravení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Štíhlá až k smrti? Anorektičky mezi námi

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama