Jedináčci: V čem jsou na tom lépe?
Být jedináček je spíš výhoda. Nebo ne?
Jsou rozmazlení a neumí vycházet s lidmi. Taky ještě věříte, že to o jedináčcích platí?
Tak to byste se spletli. Bývají v kolektivu stejně oblíbení a mají stejně kamarádů jako jejich vrstevníci se sourozenci. Americký výzkum mezi 13 tisíci žáky a studenty podle autorů ukázal, že dětem je úplně jedno, z jak široké rodiny pochází jejich kamarád.
Lepší vklad do budoucna
Další výzkumy už také mnohokrát prokázaly, že být jediné dítě v rodině není vůbec špatné. Mívají pocit jistoty, dobrý vztah s rodiči - výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo. Čas, který jim dospělí věnují, vede k úspěchům ve škole, lepšímu prospěchu a lepšímu rozvíjení a uplatnění schopností. A to i v dospělém věku.
Doporučujeme: Máte sobecký gen?
A jak je to se sobectvím? Budete se divit. Na univerzitě v Curychu provedli studii vývoje nezištného chování. Děti v různém věku se měly rozhodnout, zda se podělí o sladkosti. Zatímco ve třech letech byly často sobecké a odmítaly se vzdát jediného bonbonu, osmileté děti se už spravedlivě dělily. Překvapivé ale bylo, že jedináčci byli o poznání nezištnější než děti se sourozenci!
"V početnějších rodinách se musíte o své místo na slunci poprat. Jedináček si ale může nezištnost dovolit, protože nemusí o výhody bojovat s ostatními sourozenci," vysvětlil vedoucí výzkumu ekonom Ernst Fehr.
Víc dětí - víc nemocí
V poslední době se ukázalo, že jedináčci jsou také zdravější. Každý rok sice onemocní na 90 % dětí, ale děti se sourozenci přitom musejí lékaře navštívit až 1,5x častěji.
Podle průzkumu ING Životní pojišťovny v posledním roce zůstalo zdravých 11 % jedináčků, dětí z vícečlenných rodin jen 4 %. Pokud jedináček onemocní, je to nejčastěji pouze jednou za rok, jeho kamarádi se sourozenci však ulehnou do postele obvykle třikrát ročně.
"Je-li v rodině více dětí, onemocnění si předávají. To platí především pro malé děti, které si "nosí' nemoci ze školky," říká MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., primářka dětského oddělení Nemocnice Hořovice a dodává: "S rostoucím věkem se ale ve skutečnosti situace obrací a děti z vícečetných rodin jsou ve školním věku nemocné již méně než jedináčci. Je to jednak dáno tím, že se s většinou běžných infekcí setkali již dříve a také tím, že rodiče už nepovažují každé nachlazení za onemocnění."
Komu víc hrozí úrazy?
Rozdíly mezi rodinami s různým počtem potomků existují i v oblasti úrazů. Zatímco jedináčků se zraní 42 %, děti se sourozenci se s lékaři potkávají mnohem častěji - úraz někdy mělo 58 % a v nemocnici zůstalo 63 % z nich, jak prokázal průzkum ING Životní pojišťovny. Ovšem od určitého věku výhoda jedináčků mizí.
Náš tip: Podívejte se, jak vypadají noční můry všech rodičů!
"Podle statistik jsou však nejvíce ohroženy děti až ve 12 až 13 letech. V tomto věku se děti začínají věnovat různým samostatným zájmovým aktivitám a rodiče nad dětmi již nemají takový dohled. Možná proto si riziko tolik neuvědomují. Nebezpečí úrazu častěji vnímají rodiče s více dětmi. Mají zkušenost a vědí, jaká rizika na děti číhají," vysvětluje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. Zkušenost s nemocí nebo úrazem má pak velký vliv na to, zda a jaké pojištění jim rodiče sjednají. Obecně však platí, že pojistku by mělo mít každé dítě.
Jedináčků v populaci přibývá - důvody jsou ekonomické, ale i biologické. Pokud má žena první dítě ve třiceti letech nebo později, pak už další nemusí stihnout. Výčitky si dělat nemusíte - jak vidět, z jedináčků vyrostou schopní, oblíbení a zodpovědní lidé. Je to však o důvod víc, proč je chránit jako oko v hlavě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak (ne)vychovat z dítěte lakomce
Důvody, proč žít zdravěji: Kalkulačka rizika rakoviny