Jed i med: Co všechno od včel můžeme využít?
Od královny Kleopatry až do dnešních dob využíváme čelí produkty. Apiterapie pomáhá na pleť, klouby, ženské problémy i proti mikrobům.
Pilné včelky poletují od jara až do podzimu, aby si vytvořily zásoby. A ne jenom pro sebe - z jejich produktů máme velký užitek i my lidé. A nejde jenom o med do čaje!
Apiterapie je tradiční lidovou přírodní metodou. Už ve starověkém Řecku byli lidé přesvědčeni o pozitivních vlastnostech medu a považovali jej za recept na dlouhověkost. Slavná egyptská královna Kleopatra si údajně dopřávala i medové koupele, kterými pečovala o pokožku těla. Po tisíce let byl med v řadě zemí jediným sladidlem a zdrojem cukru. Dnes se užívají včelí produkty v nejrůznějších podobách - med samotný, včelí mateří kašička, propolis či třeba také včelí jed.
Mateří kašička proti bakteriím
Mateří kašička je trpká až kořeněná látka, kterou produkují hltanové žlázy včelích dělnic, aby jí krmily svou královnu a larvy v raném stádiu života. Královna se díky tomu dožije několikanásobně vyššího věku než dělnice. Kašička totiž obsahuje celý komplex vitamínů B, přičemž některé vitamíny této řady v ní dosahují velmi vysokých koncentrací. Ve stopovém množství obsahuje také vitamíny C, A, E a D.
Doporučujeme: Speciál o medu: Jak poznat ten kvalitní a kde nakoupit?
Rovněž jsou v ní obsaženy látky potlačující rozmnožování bakterií a virů, aminokyseliny či minerální látky, jako například draslík, sodík, vápník, železo nebo zinek. Důvodů k užívání mateří kašičky je celá škála, od astmatu přes kornatění tepen až po deprese. Dnes se však kašička využívá zejména k řešení ženských problémů.
Při menstruaci i v přechodu
Mladším dívkám pomáhá zpravidelnit cyklus a tišit doprovodné bolesti, starším ženám pak pomáhá v klimakteriu. "Mateří kašička má díky svému unikátnímu složení pozitivní vliv na srovnání hladiny ženských hormonů. Dovede tak pomáhat ženám s nepříjemnými projevy menopauzy, například s návaly horka, kolísání tlaku, nervozitou, náladovostí, podrážděností nebo třeba s únavou," objasnil Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.
Výhodou užívání mateří kašičky je v porovnání s farmaceutickou léčbou absence vedlejších účinků. Jen dejte pozor na možnou alergii na včelí produkty.
Propolis na záněty dásní
Propolis je složitou směsí řady přírodních látek, od pryskyřic, silic a vosků přes vitamíny B a řadu antioxidantů. Vzniká při stavební činnosti medonosné včely ve včelstvu a jeho zbarvení se pohybuje v rozpětí od temně hnědé až po zelenožlutou. Apiterapie si jej cení zejména pro jeho anestetické a antibiotické působení.
Přečtěte si: Žvýkejte med! Posílíte imunitu a zaženete alergie
Propolis dovede výborně stimulovat lidský imunitní systém a podporuje také hojení ran. Dnes je propolis nejčastěji obsažen v krémech, mastech, zubních pastách či ústních sprejích. Pomáhá tedy při atopických ekzémech, lupénce, zánětech dásní i žaludeční a střevní sliznice nebo třeba močových cest.
Včelaři radí užívat jej v malých dávkách a koncentracích, konkrétně tři týdny užívat a týden si dát pauzu. Lidé s alergií na propolis by si měli svou citlivost vyzkoušet jeho nanesením na vnitřní stranu zápěstí.
Včelí jed proti vráskám
Samostatnou kapitolou v apiterapii je včelí jed. Jedná se o bezbarvou látku obsahující až 40 léčebných složek, která má jemnou vůni a hořkokyselou příchuť. Jedový váček včely obsahuje až 4 mg tekutiny, která působí zejména na nervový systém a krevní řečiště. Vzhledem k tomu, že každý jedinec reaguje na včelí bodnutí individuálně, je amatérské použití včelího jedu tímto způsobem krajně nevhodné.
Vhodnější je zvolit jed již citlivě farmaceuticky upravený. Ten se užívá především při zánětech kloubů, u roztroušené sklerózy a také v případě lupénky. Podle některých působí pozitivně také při lymské borelióze. Včelí jed rovněž podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, a má proto v poslední době své místo též v kosmetickém průmyslu. Zde je možné jej nalézt v podobě pleťových masek nebo krémů. Ty slibují udržet pokožku mladou a svěží.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?
Jdete se koupat? Pozor dejte i na tropickou nákazu