reklama

Jak zlikvidovat akné? 7 rad pro každý věk

Sedm přísně znějících rad vám pomůže zbavit se akné - když ne úplně, tak se vám aspoň pleť viditelně zlepší.

Foto: Thinkstock

V patnácti se člověku zdá, že je akné tragédie, a po třicítce... vlastně taky. Nejčastější kožní onemocnění není výsadou teenagerů a umí potrápit psychiku v každém věku.

Nevyhýbá se ani starší pleti, někdo s ním bojuje dokonce celoživotně. Připomeňme si pár zásad, jak zacházet s pletí s akné. Platí pro všechny a určitě vám pomohou. Výsledky této antiakné-kúry hodnoťte až za 28 dnů. To je totiž doba, za kterou dochází k obnově buněk.  

1) Nemačkat

I když to asi instinktivně děláme všichni, zkuste vydržet a opravdu si pupínky nevymačkávat. Jinak si způsobíte jenom zhoršení problému, nic víc.  

2) Nesušit

Použít dezinfekční prostředky se zdá jako dobrý nápad, ale často se mine účinkem. Zejména obsah alkoholu pleť dráždí a ta se odmění dalším výsevem vyrážky. Jedinou výjimkou je lehké poklepání na konkrétní místo, kde už pupínek praskl. Tam se okolí vysuší, takže pleť vypadá na pohled lépe. Nicméně sílu hloubkově zlikvidovat příčinu pod povrchem tyto prostředky nemají. 

3) Nedotýkat se

K největším zlozvykům patří sahat si znečištěnýma rukama do obličeje. Všimněte si, kolikrát denně si odhrnete vlasy z čela, podrbete se, případně se přímo dotknete pupínku, který tam kdesi na kůži cítíte.

"A teď si představte, na co všechno vaše ruce sahaly - kliky, madla v autobuse, peníze… Tam všude jsou bakterie, streptokoky, nečistoty, které velmi snadno kontaminují kůži a neštěstí zvané infikovaný pupínek je na světě," varuje Jiří Pantůček ze společnosti Topvet,  který se přírodní kosmetikou a jejími recepturami zabývá již více než dvacet let. S tím souvisí i zdánlivě nesouvisející rada: mýt si ruce co nejčastěji. Mýdlem a teplou vodou, zběžné opláchnutí nestačí.

4) Nedráždit

Doporučení vyhýbat se agresivním a alergenním potravinám známe všichni. Vedle toho je dobré nekonzumovat potraviny s velkým množstvím konzervantů. Omezte kečup, hořčici, červené maso, uzeniny, kořeněná jídla. Naopak jezte hodně ovoce a zeleniny. V poslední době se čím dál víc připomíná negativní vliv bílého cukru. Živí se jím záněty a kvasinky, takže pokud ho omezíte, uvidíte zlepšení i na pleti. Nebo ještě lépe, vyhněte se mu zcela. Nahradit jej můžete například stévií, agávovým nebo javorovým sirupem.

Pozor! Alkohol patří k jednomu z největších jedů a tělo jej tak také vnímá. Škodí nejen mozkovým buňkám, ale samozřejmě také pleti. 

5) Pečovat

O pleť je potřeba pravidelně pečovat, a to ráno i večer. Ideálně dvakrát denně čistíme prostředky speciálně určenými na aknózní pleť. "Tea tree olej je přírodním lékem na léčbu pupínků, který má dlouholetou tradici. Má výrazné antiseptické účinky, které jsou srovnatelné ls lokálními antibiotiky, a účinkuje i na plísně a kvasinky. Výhodou je, že nevysušuje, a ani při dlouhodobé aplikaci nevyvolává rezistenci bakterií," říká dermatoložka Alena Machovcová. Dnes už ho koupíte v lékárně i v podobě tekutých náplastí v šikovné aplikační 'tužce'.  

Ještě  účinnější je manuka, pocházející z balmínu, jemuž se také říká čajovník, ale jde o jinou dřevinu. Ne nadarmo se jeho oleji přezdívá zabíječ bakterií a plísní.  "Manuka je třicetkrát účinnější než známý Tee Trea Oil, proto se s ní dosahuje při tlumení projevů akné vynikajících výsledků," dodává. Vzhledem k tomu, že krém s Manukou někomu nemusí zrovna vábně vonět, doporučuje Jiří Pantůček aplikovat jej na noc, samozřejmě na vyčištěnou pleť.

6) Dýchat

Že kouření je škodlivé i pro pleť, o tom snad netřeba pochybovat. Nechcete-li mít tvář zašedlou a mdlou, nejenže nekuřte, ale také se vyhýbejte zakouřeným prostorám. Potřebný přísun kyslíku umožní také co nejčastější pobyt na čerstvém vzduchu.

7) Zklidnit se

Kromě správného ošetření potřebujeme zklidnit i celkově. Stres a nerváky se na pleti podepisují novým výsevem pupínků. Zacvičte si, zrelaxujte, choďte často na procházky, přihlaste se na hodiny jógy... Taky dobrý spánek dokáže mnohdy více než doktor. Sami víte, jak vypadá vaše pleť ráno po probdělé noci, strávené navíc v zakouřeném prostředí. Proto si spánek dopřávejte osm hodin denně. A pozor - nejvydatnější je ten před půlnocí, lékaři už zase jednou museli dát za pravdu domněnkám našich prababiček.

reklama
Doporučené recepty
    reklama