reklama

Jak "vypnout" bolest? Nová metoda pomůže všem

Vědci zřejmě objevili způsob, jak "vypnout" bolest. Aktivace receptoru A3AR, který sídlí v mozku a v páteři, zabrání přenosu bolestivých podnětů

Foto: Profimedia.cz

Bolest. Jeden z vjemů, které člověka provázejí celým životem. A vědci stále urputněji pátrají po možnostech, jak dát bolesti šach mat. Teď zřejmě objevili způsob: "zapnout" receptor A3AR, který brání přenosu bolestivých podnětů.

Většina nemocí, zranění a jiných postižení se projeví skrze bolest. Naše tělo tak buď reaguje na již vzniklý problém, nebo se nám snaží naznačit, že něco není v pořádku a potíže se teprve blíží. Řešení bolesti nebývá jednoduché. Odstranění příčiny ne vždy funguje, neboť často hrají poměrně velkou roli i další faktory. Proto je optimální řešení mnohdy hledáno formou zkoušení různých metod, preparátů či odlišných dávkovacích schémat.   

Trpět není v módě

Často se lidé snaží být ohledně snášení bolesti co nejstatečnější. Odmítají ji nejen řešit, ale mnozí si ji ani nechtějí připustit. Mají pocit, že podle toho, jak se s potíží popasují, je bude jejich okolí hodnotit. A kdo by chtěl být v dnešní době, plné superhrdinů, za padavku?

Doporučujeme: Prášky na bolest: Kde je horní hranice a co místo nich?

Jenže utlumení či zlikvidování bolesti za pomocí prášků, injekcí či alternativních metod není zbabělostí. Je to poskytnutí pomoci a úlevy organismu, který trpí. Zbavíme-li ho bolesti, lze snáze najít příčinu problému. V jiném, většinou těžším případě, poskytneme čas k zotavení a přípravě na případný další boj.

Mnoho odstínů bolesti

Lidský organismus může trpět různě. Oproti problémům chronického rázu bývají nejsnáze řešitelné akutní bolesti. Přítomnost stálé bolesti postiženého vyčerpává a otupuje. Způsobuje deprese a změny nálad a narušuje mezilidské vztahy. Postupně se sama bolest stává nemocí. Podle původu lze bolest rozdělit na nociceptivní, tedy vztahující se přímo k nějakému poškození organismu, a neuropatickou - ta se objevuje jako důsledek poškození nervového systému. Současná medicína má širokou škálu možností, jak se všemi druhy bolestí bojovat. Úspěšnost je ovšem různá.

Správný směr

"Metoda nazývaná laicky "vypínač bolesti" je inovativním farmakologickým léčebným přístupem, který se zatím v preklinických a klinických studiích na lidských dobrovolnících jeví jako velmi slibný. Působením na receptor A3AR dochází ke specifickým protizánětlivým a protinádorovým účinkům. Nově testované látky jsou proto vyvíjeny a cíleny na oblasti zánětlivých onemocnění, která jsou často provázena chronickou bolestí - příkladem může být revmatoidní artritida či psoriáza.

Mají potenciál ovlivnit některé oční (syndrom suchého oka, glaukom) nebo jaterní choroby (hepatocelulární karcinom či hepatitida). Přestože nejde o kauzální léčbu, tedy odstranění příčiny onemocnění, otvírají se zde nové možnosti a nové naděje na zlepšení kvality života těchto pacientů," říká MUDr. Emil Záhumenský z Diabetologické a angiologické ambulance Lékařského domu ORMIGA.

Od prášku po gama nůž

Kromě farmakologických metod, tedy podání látky, která potlačí vnímání bolesti, existují i tzv. mechanická řešení. To je například chirurgické přerušení dráhy, která bolest vede. Pokud je vhodné nějakou bolest utlumit, začíná se u léků. Je možné vybírat z obrovského množství přípravků tlumících bolest a potlačujících zánět či preparátů na silné bolesti čili opiátů - ty jsou však jen na předpis.

Čtěte také: Pumpa do zad, spálení elektřinou: Nová léčba bolesti

Pokud se kýžená úleva nedostaví, lze zvolit některý z invazivních zákroků. K operacím se lékaři zpravidla přiklánějí až po selhání výše zmíněných možností léčby. Možnosti chirurgických zákroků jsou široké - od operací na míše až po použití gama nože. Jenže existují lidé, u kterých nezabírá nic nebo se zvolené řešení ukáže jen jako krátkodobé, a tudíž nedostatečné. Co pak?

Převratný objev, nebo jen možnost?

Anesteziologové, onkologové, psychiatři a psychologové, neurochirurgové a neurologové, fyzioterapeuti a mnoho dalších. Tito odborníci se společnými silami snaží pomoci lidem, které trápí závažná bolest. Především pak těm, u kterých běžné metody selhávají. Individuální přístupy přinášejí individuální výsledky. Možná se ale na obzoru rýsuje šance, jak těžké a chronické bolesti odstranit.

Tým profesorky Daniely Salveminiové z americké Saint Louis University objevil možné řešení - aktivovat receptor A3AR. Ten sídlí v mozku i v páteři a brání přenosu bolestivých podnětů. Podle prof. Salveminiové je možné ho "probudit" pomocí látky zvané adenosin. Na rozdíl od současných léků proti bolesti nemá adenosin takové vedlejší účinky jako třeba opiáty. Jeho protibolestivé účinky jsou známy již delší dobu, problémem však byly vedlejší dopady. Ty lze údajně omezit či potlačit, pokud se adenosin dopraví jen tam, kde je ho třeba - tedy k receptorům A3AR. Bude tento způsob potlačení bolesti opravdu fungovat?

Překážek je ještě dost

"Ovlivnění jakéhokoliv receptoru naráží na několikeré úskalí. Nejprve se musí účinná látka dostat skrze velice složitý vstřebávací a transportní systém lidského organismu na místo určení. Dorazit tam musí v množství, které dokáže ovlivnit dostatečný počet receptorů, aby bylo dosaženo kýženého efektu. Navíc se musí daná substance utkat s tzv. antagonisty, čili látkami, které mají opačný účinek.

Když se tohle vše podaří, dochází často k dalšímu problému - pokud jsou totiž receptory dlouho stimulovány určitou látkou, dochází ke snižování jejich počtu a tím ke snížení účinku. Ani zvládnou-li se tato úskalí, ještě stále není vyhráno. Nesmí se zapomínat ani na komplexnost našeho organismu, kde jen málokdy se dá dosáhnout dlouhodobého účinku izolovanou stimulací pouze jednoho receptoru, navíc bez vedlejších účinků," upozorňuje MUDr. Jan Vojáček z Kliniky ENDALA.

Helena Novotná, více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Některé léky způsobují bolesti, říká odborník

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

reklama
reklama
reklama