reklama

Některé léky způsobují bolesti, říká odborník

Bolest není jen příznak nemoci, ale samostatná nemoc. Proto existuje i samostatný obor, jak ji zvládat. Specialistou je doktor Rapčan, který byl naším dnešním hostem

Foto: Žena

Bolest není jen příznak nemoci, ale samostatná nemoc. Proto existuje i samostatný obor, jak ji zvládat. Specialistou je doktor Rapčan, který byl naším dnešním hostem. 

Běžná léčba, která je účinná v akutních případech, u chronické bolesti většinou nezabírá.  Stále vyšší dávky léků úlevu nepřinesou a naopak způsobují otupělost nebo další potíže, například žaludeční. Žít s bolesti hluboko zahryznutou do těla, je skutečné peklo, a není divu, že lidé, kteří jí trpí, podléhají depresím a ztrácejí vůli k životu.

Začarovaný kruh léků

MUDr. Robert Rapčan z EuroPainClinics navíc potvrdil, že některé léky dokonce přímo bolesti způsobují. Čtenářku Ivu trápí bolesti svalů a kloubů na dolních končetinách. Odpověď našeho odborníka potvrdila, že můřže jít o vedlejší účinek užívání fibrátů a statinů.

Doporučujeme: Téma: Bolest zad

Náš dnešní host také upozornil, že mnoho zdánlivě bezdůvodných bolestivých stavů, na které lidé pojídají léky proti bolesti, jsou ve skutečnsti způsoběny řídnutím kostí - osteoporózou. Tu mají  nejen starší ženy, ale i muži. A dokáže způsobovat velké bolesti,  proto je důležité vyšetření.

Na bolest elektrickými impulsy

Chronické bolesti může způsobovat poškození nervů, poranění pohybového aparátu nebo některá nemoc, například rakovina. I tehdy však se dá podle doktora Rapčana najít způsob, jak tyto bolesti potlačit nebo aspoň výrazně omezit. 

Moderní medicína nabízí intervenční techniky léčby bolesti. Nejdřív precizně lokalizují zdroje bolesti a pak nabídnou zákroky, které ji odstraní. Patří k nim například zavedení speciálních elektrod nebo stimulátorů, jindy se využije slabých impulsů nebo se zničí nervy. Tyto procedury pacientům přinášejí dlouhodobější úlevu od bolesti.

Náš odborník 

 

MUDr. Robert Rapčan, FIPP

Je certifikovaný specialista na léčbu bolesti pomocí intervenčních technik, držitel prestižní certifikace World Institute of Pain (WIP) - Fellow of Interventional Pain Practise (FIPP) a magisterského titulu v oboru ultrazvukem navigované regionální anestezie a technik zvládání bolesti. Působí na klinice EuroPainClinics.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léky na bolest mohou i zabíjet

4 příznaky rakoviny plic: Jak se pozná, že ji máte

Běžný dnešní vztah? Sex na prvním rande a nevěra

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama