reklama

Jak vybrat psa? Podle módy, vkusu, povahy?

Kdo se musí přizpůsobit: pes vám nebo vy psovi? Rasu vyberte podle životního stylu ... toho psa.

Foto: Thinkstock

Neexistuje tvor, který by dokázal vypadat pokaždé jinak a přesto se jednalo o stejný živočišný druh. Psem je mrňous s pár deky váhy, stejně jako stokilový obr. Každá rasa má své nadšené příznivce, ale vybírat jen podle psí krásy není moc dobrý nápad.

Někdo si pořizuje psa jen jako doplněk k novému domu, jiný jako přítele pro děti, některé mladé páry chtějí psa, protože
je ještě brzy na dítě. Ambicióznější lidé si vybírají psa podle známých osobností - když si Barack Obama pořídil portugalského vodního, prodloužila se čekací doba na štěňata tohoto plemene v ČR na dva roky.

Hodíme se k sobě?

Většina lidí si vybírá plemeno podle vzhledu - tak, aby pes ladil k jejich životnímu stylu, k tomu, jak se oblékají, jaké mají přátele, aktivity a podobně. Vedle dnes módní rady "aby se pes odpovídal vašemu stylu" by se ale každý budoucí majitel měl spíš řídit podle toho, zda se on sám hodí ke stylu vybraného psa.

Doporučujeme: Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování

Protože pes svoji přirozenost změnit nemůže. I když vás okouzlí modré oči huskyho, mějte na paměti, že tato rasa potřebuje denně běhat velké vzdálenosti, jinak trpí. Pokud bydlíte v husté zástavbě, myslete na to, že některé rasy mají prostě štěkání v krvi. Takovým "řvounem" je třeba beagle.  

Drsný chlápek s čivavou

Každé plemeno má určitou image a je bráno jako součást nějaké sociální skupiny. "Kolie jsou považovány za velmi sportovní psy a pořizují si je sportovně založení lidé. Přirozené a přírodní československé vlčáky si vybírají lidé, kteří mají blízko ke stejnému způsobu životu. Tak zvaná bojová plemena si často pořizují ti, kteří chtějí vypadat drsně. Bernský salašnický pes je zase prototypem rodinného psa. A myslivec by trpěl, kdyby měl jiné než lovecké plemeno. Typickým příkladem módního, luxusního plemene je thajský ridgeback nebo louisianský leopardí pes," uvádí příklady kynolog Ing. Pavel Bradáč ze Školy pracovní a zábavné kynologie.

Postupem času přebírá pes povahové rysy svého pána. Povaha psů stejného plemene se často liší více než povahy psů různých plemen. Velice rozdílná bývá také skutečná povaha konkrétního psa a představa o povaze plemene mezi lidmi. Říká se, že pes a pán se sobě podobají po sedmi letech.

Kdo je tady pán?

Kynolog Bradáč k tomu dodává: "Psi jsou učenliví a umí se naučit zejména to, jak získat u svých majitelů drobné výhody, jak si zařídit opravdu pohodlný život. Většina psů má své majitele přečtené celkem rychle a pak si dokážou najít způsob, jak s nimi manipulovat - od dělání psích očí přes vynucování hlazení až po obtěžující vynucování pozornosti štěkáním či kradením věcí. Potom psi organizují život a činnosti svým majitelům, i když by to správně mělo být naopak," říká kynolog.

Váš čas je to nejcennější

Majitel a jeho pes by měli tvořit harmonický tým. Jeden ze základních způsobů, jak ho vytvořit, jsou společné aktivity. Tedy takové, kdy aktivitu řídí člověk a učí psa něco nového, bez trestů a nátlaku, kdy psa navádí ke správnému výsledku a ten pak odměňuje. Takové aktivity, které baví psa i majitele. Pes se  rád vynasnaží - čas strávený ve vaší přítomnosti je pro něj totiž tou největší odměnou!

Přečtěte si: 10 věcí, ve kterých jsou děti a psi úplně stejní

"Při správné komunikaci, kdy majitel sdílí se psem radost z toho, co dokáže, bude psa bavit cokoli, samozřejmě s ohledem na jeho fyzické možnosti. K posilování vzájemného vztahu člověka a psa může sloužit i péče o psa, například péče o jeho chrup, která je u psa neméně důležitá jako u jeho pána. Mohlo by se zdát, že čištění zubů bude pro psa spíš trauma, ale z každé činnosti se dá udělat zábava. Psi si pak sami nasazují košíky, s radostí lezou do klece a k veterináři jedou na bezva výlet. Vždy jde o to, jaký rámec dá majitel dané situaci, jestli půjde z pohledu psa o násilné jednání, které útrpně přetrpí (v tom lepším případě) anebo se na něj bude těšit," radí inženýr Bradáč.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Tábor pro babičku: Kam se seniory přes dovolenou?

Smutek po sexu: Je to vůbec normální?

Macaulay Culkin se vyjádřil k odstranění Trumpa v Sám doma 2. Podpořil bizarní nápad | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama