reklama

Beagle (Bígl) je přátelský, mírný pes s krví lovce. Je to smečkový pes, takže ať bude bydlet v bytě nebo na zahradě, důležitý je pro něj kontakt s majitelem. Nezbytný je pro něj dostatečný pohyb a vhodné zaměstnání. Je to veselý a milý společník.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi středně velká plemena. Pes Výška v kohoutku se pohybuje od 33 do 40cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 8-14kg. Hlava je středně velká a také široká. Oči jsou velké, tmavě hnědé barvy. Uši jsou dlouhé, nízko nasazené, nesené visící. Tlapky jsou pevní a dobře uzavřené. Ocas je středně dlouhý, vysoce nesený. Srst je krátká a hustá. Barva srsti je povelena v jakékoliv škále uznané pro honiče. Špička ocásku je bílá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 13 let.

Povaha

Bígl má velmi milou povahu. Je to přátelský pes, který svého pána překvapí nejednou legráckou. Jelikož má v sobě pudy lovce, neunikne mu žádná stopa. Na tu se pustí velmi odhodlaně a přivolat jej zpět může být někdy náročné. Je to veselé a inteligentní plemeno, které ovšem potřebuje pevnou ruku a dostatek času k vycvičení. S dětmi a ostatními zvířaty se velmi dobře snese.

Bígl - charakteristické rysy

- přátelský
- veselý
- inteligentní
- bystrý a vytrvalý

Výchova a péče o psa

Výchova psa musí začít v raném věku. Je potřeba věnovat psovi dostatek času a trpělivosti. Jeho lovecké pudy mu musíte správným výcvikem naučit ovládat. Je to nezávislý pes, který se rád toulá. Ve výcviku je nezbytná pevnost. Věnovat se společně můžete loveckému výcviku nebo třeba Agility. Důležitá je pro něj jeho smečka – majitel a jeho rodina.
Bígl je nenáročný na péči o srst. Jednou za týden stačí srst vykartáčovat. Je to otužilý pes, kterého chrání jeho hustá srst. Kontrolovat a udržovat v čistotě se musí jeho visící uši. Tito psi jsou náchylní k nadváze. Je proto nutné hlídat příjem a výdej energie.
Štěně s PP pořídíte za cenu od 10 000,-Kč. Bez papírů za cenu od 2 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina 6 – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.3. Malí honiči s pracovní zkouškou. Informace ohledně chovu naleznete na www.beagleclub.cz.

Historie plemene

Původem pochází tento pes z Anglie. Byl vyšlechtěn ve 14. století a využíval se pro lov zajíců, lišek a další drobné zvěře. Po několik století doprovázel bígl na lovu šlechtu a to vždy ve smečce určené ke štvanici. Do České republiky se dostal v roce 1965. V dnešní době je spíše chován jako společník než lovec.

Podobná plemena

- Sedmihradský honič
- Porcelaine
- Balkánský honič

Související články

reklama
reklama
reklama