reklama

Tábor pro babičku: Kam se seniory přes dovolenou?

Pečujete doma o seniora? Pak si určitě potřebujete odpočinout vy i on. Nejen v létě pomůže tzv. odlehčovací služba.

Foto: Isifa / Thinkstock

V Česku žije kolem tří milionů seniorů. Těch, kteří jsou odkázáni na péči druhých, je podle odhadů kolem 300 tisíc. Většina z nich potřebuje péči 24 hodin denně 365 dní v roce.

Kdo takovou situaci nezažil, neumí si ji představit "v barvách".  Zatímco kolotoč péče kolem malého dítěte v sobě obsahuje pozitivní, radostnou perspektivu, u péče o nemohoucí staré lidi je tomu právě naopak. Jedinou perspektivou je, že může být ještě hůř.

Dovolená pro všechny

Taková situace panuje u 80 tisíc Čechů, kteří o své blízké doma pečují každodenně. Zhruba 120 tisíc rodin v Česku svým nemohoucím příbuzným pomáhá občas, zbytek obstarají asistentky a najaté pečovatelky. Co když je ale péče nad jejich síly nebo jednoduše potřebují na chvíli pauzu?

"Řada domovů pro seniory nabízí občasnou péči o seniory, takzvanou odlehčovací službu. Ta funguje jako běžný pobyt v domově pro seniory, pouze s tím, že v domově klient tráví omezenou dobu," vysvětluje Hana Červenková, ředitelka domova pro seniory Centrum Na Verandě Beroun.

Doporučujeme: Jak si užít život i ve stáří? Radí uznáváný odborník

Podle průzkumů devět z deseti seniorů do domova pro seniory nechce. Hlavním důvodem je strach z cizího prostředí. Právě odlehčovací služba je vhodným mezistupněm při rozhodování, zda nastoupit do domova pro seniory nebo ne. Pro seniory je daleko jednodušší být pár dní někde na zkoušku s vědomím, že se brzy zase vrátí zpátky domů. Často se ale stává, že jsou se službami tak spokojení, že se často vracejí nebo už domů vůbec odejít nechtějí.

Třeba i jeden den

Vedle státních domovů pro seniory a stacionářů, které zejména během letních měsíců praskají ve švech, nabízejí službu i některá soukromá zařízení. Minimální doba, po kterou lze odlehčovací službu využít, je jedna noc, maximální tři měsíce s možností prodloužení. Největší zájem je během letních měsíců, kdy rodiny odjíždějí na dovolenou.

Přečtěte si: 17 příznaků, jimiž se hlásí Alzheimer: Poznáváte je?

"U nás klienty přijímáme od 55 let věku nehledě na místo trvalého bydliště, takže službu mohou využít lidé z celé republiky. Nejfrekventovanější je období zhruba od června do září," připomíná ředitelka domova Centrum Na Verandě.

Kdo dostane peníze?

Lidé mají ze soukromých domovů pro seniory stále obavy. Jednoduše se bojí, že budou nad jejich finanční možnosti. Přitom ti, kdo jsou závislí na pomoci druhých, mohou žádat o státní příspěvek na péči.  Finanční pomoc potřebuje zhruba 24 % rodin pečujících o své blízké.

Státní příspěvek se vyplácí tomu, kdo o dotyčného trvale pečuje. Příspěvek se pohybuje od 800 do 12 tisíc korun měsíčně. Záleží pouze na seniorech a jejich rodinách, jestli peníze využijí na asistenta, navýšení rodinného rozpočtu nebo na domov pro seniory.

Všem se uleví

Kromě finanční zátěže představuje permanentní péče o blízké i obrovský psychický tlak a časovou náročnost. Je takřka pravidlem, že jeden člen pečující rodiny musí opustit zaměstnání, aby byl neustále k dispozici. Tím se samozřejmě sníží rozpočet rodiny. Začíná tedy kolotoč náročné péče a strachu o rodinný rozpočet.

"Na rodinách, které umístí své blízké do domova a jezdí je pak navštěvovat, je vidět velká úleva. Po čase téměř všem dojde, že by stejně nebyli schopni poskytnout takovou péči jako odborně vyškolený personál. Navíc se zlepší i psychika seniora, nikdo nechce být na obtíž," uzavřela Hana Červenková.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Babička mi odkázala dům. Dělám služku a čekám až umře

Který olej je nejlepší? A podle čeho vybírat?

Smutek po sexu: Je to vůbec normální?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama