reklama

Jak si užít život i ve stáří? Radí uznáváný odborník

Je věk opravdu jen číslo? I po osmdesátce se dá létat stíhačkou. O kativním stáří jsme mluvili s terapeutem Lucianem Kantorem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Tahle země není pro starý, říká se často o Česku podle názvu známého filmu  Málokde v Evropě je společnost vůči seniorům tak nesmiřitelná, jako u nás. Zestárne přitom každý - a to je ještě ta lepší možnost ...

Vyšší věk ale nemusí být jen čekárnou na smrt. Mnozí dnešní senioři dokážou překvapit šíří svých zájmů a činností. Jako třeba pan Miťa z Prahy, který který celý život létal ve stíhačce a v 81 letech znovu zakusí  let v MIGu-15. Jemu i jiným seniorům pomáhá sbírka Plníme přání seniorům a přispět na ni můžete i vy až do 30.června

Na téma aktivní stárnutí jsme hovořili s uznávaným psychoterapeutem Lucianem Kantorem, poradcem, koučem a psychoterapeutem, zabývajícím se komunikací a mezilidskými vztahy. Je členem Společnosti rodinných a systemických terapeutů  a  Asociace manželských a rodinných poradců ČR.

Proč se lidé stáří tolik obávají?

Z mojí zkušenosti se bojí úbytku sil, samoty a poznání, že se svým životem nenaložili tak jak by si přáli.

Je pravdou, že strach mají především ženy?

Já mám opačnou zkušenost. Ženy se sice obávají, že ztratí svou krásu, ale muži jsou ti, kdo se bojí stáří a úbytku sil.

Jaká je podle vás nejlepší prevence proti úpadku mysli a těla?

Nejlepší prevencí je pravidelnost, řád a častá tělesná aktivita. Ve chvíli kdy má jedinec své tělo v kondici a má okysličený mozek, pak se rád zajímá o okolní svět. Nejdůležitější jsou transgenerační setkání, protože obohacují všechny zúčastněné.

Jaké pozitivní stránky stáří pokládáte za důležité a proč?

Stáří v sobě nese neocenitelnou životní zkušenost, která je nenahraditelná. Mnoho zkušeností je nepřenositelných, ale pokud se podají formou osobního životního příběhu, pak jsou velmi dobře uchopitelné.

Dokážete vyjmenovat nejčastější zájmy dnešních seniorů? Budou se v blízké době nějak výrazně proměňovat?

To opravdu neumím, protože znám seniory, kteří řídí nadnárodní firmy a jsou neskutečně vytížení a pak znám i ty, kteří rezignovali na svou budoucnost a jenom přežívají. Znám seniory, kteří mají svůj profil na Facebooku, ale znám i takové, kteří se bojí zaplatit platební kartou.

Co je pravdy na známém přísloví: Je nám tolik, na kolik se cítíme?

To bych tesal. Důležitá je aktivita a otevřenost světu. Jak již jsem psal, znám seniory, kteří pilotují letadla a skáčou na padáku a pak znám seniory v domovech pro seniory, kteří jsou i o deset let mladší a nemají zájem opustit svůj pokoj, i když je venku nádherný den. Kdo si chce užívat života, může, i když mu tělo neslouží jako dřív.

Dnešní senioři jsou úplně v jiné pozici, než před deseti lety - internet, bezkontaktní platby apod. Jaké nároky to na ně klade?

Moderní technologie kladou zvýšené nároky na celou populaci, ale na seniory nejvíce. Tento tlak dělí seniory na dvě skupiny, na skupinu, která se snaží přizpůsobit a moderními technologiemi si zjednodušit život a na skupinu druhou, která rezignovala na jakýkoliv vývoj a vzpomínají "na staré dobré časy." To kam se senioři zařadí, záleží také na jejich dětech a hlavně vnoučatech, protože právě vnoučata mají moderní technologie pod kůží a mají s prarodiči větší trpělivost.

V čem bude jiné být seniorem za 15 let? A můžeme se na to už dnes nějak připravit?

Vývoj moderních technologií za 15 let se velmi těžko odhaduje. Jediné jak se může na pokrok kdokoli připravit, včetně dnešních školáků, je neustálý zájem o okolní svět a snaha mu porozumět.

Jak zůstat co nejdéle aktivní? Je třeba hledat i pomoc okolí?

Vždy je dobré chodit mezi lidi a být součástí nějakého společenství. Člověk o samotě, pokud nemedituje, chátrá, protože se uzavírá před okolním světem. Dále je dobré si uvědomit, že každý z nás prochází osobnostními krizemi a potřebuje čas od času "popostrčit od někoho blízkého".

Jsou iniciativy, jako Plníme přání Seniorům, podle vás prospěšné?

Jakákoli iniciativa, která pomáhá začlenit jedince do společnosti je velmi důležitá, protože čím je společnost pestřejší, tím v sobě nese více informací a životních zkušeností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hrozí vám zelený zákal? Spočítejte si riziko

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

reklama
reklama
reklama