reklama

Hrozí vám zelený zákal? Spočítejte si riziko

Zelený zákal neboli glaukom často vzniká pomalu a nepozorovaně. Když se na něj včas nemyslí, může způsobit i nevratné poškození zraku.

Zelený zákal neboli glaukom často vzniká pomalu a nepozorovaně. Když se na něj včas nemyslí, může způsobit i nevratné poškození zraku.

Onemocnění se může týkat každého z nás, někteří lidé však k němu mají vyšší předpoklady než ostatní. Jste mezi nimi i vy? Otestujte se.

Zvýšený tlak se týká i oka

Onemocnění glaukomem má více příčin, mezi nejvýznamnější se řadí zvýšený nitrooční tlak. Co to vlastně znamená?

  • V oku se tvoří tzv. nitrooční tekutina, která vyživuje tkáně oka a odvádí odpadní produkty metabolismu.
  • Tekutina cirkuluje v oku a posléze odtéká zpět do žil krevního oběhu.
  • Pokud je cirkulace porušena a tekutina nemá kam odtékat, nitrooční tlak se zvyšuje.
  • Zvýšený tlak utiskuje zrakový nerv a tím způsobuje poruchy vidění. Dlouhodobý útlak nervu může vést k jeho nevratnému poškození.

Nitrooční tlak lze jednoduše změřit pomocí tzv. tonometru. Jak vyšetření probíhá, vám napoví následující video.

V současnosti je nejlepším způsobem, jak se zelenému zákalu bránit, včasná návštěva očního lékaře. 

Jaké je vaše riziko zeleného zákalu? Zkuste si ho vypočítat v naší kalkulačce >>

Lékař provede základní oční vyšetření a při nálezu začínajícího zákalu včas nasadí účinnou léčbu. Návštěvu byste neměli odkládat, obzvlášť pokud zeleným zákalem trpí někdo v rodině. Zelený zákal zhoršuje i periferní vidění, což může být nebezpečné pro vás i vaše okolí.

Šest věcí, které zvyšují riziko glaukomu

  1. Věk - Lidé nad 60 let mají 6krát vyšší pravděpodobnost onemocnění než ostatní.
  2. Zelený zákal v rodině - Některé formy glaukomu jsou dědičné. Pokud máte zelený zákal v rodině, riziko onemocnění stoupá 4- až 9krát.
  3. Poranění oka - Každé oční poranění může potenciálně vyústit ve vznik zeleného zákalu. Tupé nárazy i penetrující zranění oka mohou narušit systém cirkulace nitrooční tekutiny. Zelený zákal se pak může projevit hned nebo i po několika letech od zranění.
  4. Etnický původ - Zajímavé je, že glaukomem trpí častěji lidé tmavé barvy pleti či Asiaté. Tyto skupiny lidí mají zvýšené riziko výskytu glaukomu již kolem 40 let věku.
  5. Dlouhodobé užívání kortikoidů - Lidé užívající kortikoidy, například k léčbě astmatu, jsou zeleným zákalem postiženi také častěji. Podle americké studie z roku 1997 je riziko dokonce až o 40 % vyšší.
  6. Celková onemocnění - Mezi typické nemoci spojené s výskytem glaukomu se řadí cukrovka, hypertenze a srdeční onemocnění.

Jak se vyhnout potížím

V současnosti je nejlepším způsobem, jak se zelenému zákalu bránit, včasná návštěva očního lékaře. Ten provede základní oční vyšetření a při nálezu začínajícího zákalu včas nasadí účinnou léčbu. Návštěvu byste neměli odkládat, obzvlášť pokud zeleným zákalem trpí někdo v rodině. Zelený zákal zhoršuje i periferní vidění, což může být nebezpečné pro vás i vaše okolí.

Pohybem k bystrozrakosti

Babičky nám říkaly, ať jíme hodně mrkve a koukáme do zeleně. Tyto metody našemu zraku rozhodně neublíží, v případě zeleného zákalu nám však ani nijak nepomohou. Oproti tomu sport je v léčbě zeleného zákalu nečekaně přínosný. Pravidelný běh či jízda na kole prokazatelně snižují nitrooční tlak. Toto snížení trvá jen po dobu zvýšené aktivity, proto je důležité sportovat pravidelně. Pokud máte rádi jógu, i ta vám může pomoci, ovšem vyhýbejte se pozicím s hlavou dolů.

Zelený zákal neznamená ztrátu zraku

Mnoho lidí ze strachu z diagnózy zeleného zákalu odkládá návštěvu u lékaře až na poslední chvíli. O tomto onemocnění totiž koluje mnoho mýtů. Zelený zákal je sice diagnóza na celý život, ale správná a včasně nasazená léčba dokáže jeho příznaky omezit na minimum.

(jez)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Varovné video: Rakovina prsu se týká všech. I mužů!

Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

VIDEO: Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!

 

Megalomanské a fascinující návrhy. Stačilo málo a Letná vypadala úplně jinak | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama