reklama

Jak si uvařit zeleninu správně, poradí Petr Havlíček

Poradíme vám, jak správně a zdravě připravit zeleninu a ovoce bez zbytečných ztrát vitaminů, minerálů a chuti.

Foto: vimcojim.cz

Denně bychom měli sníst asi 500 g zeleniny a zhruba poloviční množství ovoce. V létě to jde snadno. Jak takový úkol však splnit v zimě?

Přestože právě s klesající teplotou potřebujeme vitaminu čím dál víc, spořádat doporučené množství během chladných dnů snadné není. Zeleninu a ovoce střídejte a kombinujte. I o tom Vám řeknou v dalším díle video seriálu Vím, co jím odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Vařit nebo nevařit?

Zelenina a ovoce jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a antioxidantů. Při nešetrné tepelné úpravě může však dojít k velkým ztrátám právě těchto důležitých látek. Množství vitaminu C se vařením "scvrkne" na polovinu. Vysoké teploty nesnáší ani vitaminy řady B.

Oproti tomu ale například beta-karoten obsažený v mrkvi a rajčatech se ze syrové zeleniny špatně vstřebává. "Povařením s přítomností tuku se jeho vstřebatelnost výrazně zlepší. Tepelnou úpravu potravin tedy nelze jednoznačně odmítat. Vždy záleží na způsobu a na délce úpravy," vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá.

Více informací o přípravě a správných porcích ovoce a zeleniny se dozvíte ve videu:


Nejšetrnější je vaření v páře

"Zelenina zůstává křehká, nerozváří se a zachovává si svou chuť, barvu a maximum vitaminů, minerálních látek a bioflavonoidů, což jsou látky s antioxidačním účinkem," říká Hlavatá. Kombinace zeleniny vařené v páře a dresinku z tvarohu, jogurtu a oblíbeného koření nebo bylinek může představovat dobrou večeři. Ovoce se zase hodí k dopolední a odpolední svačině, ale je vhodné ho doplňovat mléčným výrobkem.

Příklad svačin: jablko a cottage sýr, talířek zeleniny a 50 g sýra, jogurt a miska drobného ovoce.

Voda plná vitaminů

"Když zeleninu vaříme ve vodě, vitaminy se rozpustí a uvolní se do vody. V zelenině jich zůstane jen menší množství," říká Karolína Hlavatá. "Proto pokud se už rozhodneme pro vaření ve vodě, tuto vodu rozhodně nevyléváme. Můžeme ji výborně využít třeba pro přípravu polévky či omáčky," radí dietoložka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vybrat kečup, hořčici, majonézu, radí Petr Havlíček

Na co se zaměřit u sýrů, radí Petr Havlíček

Jak připravovat přílohy k jídlu, radí Petr Havlíček

 

reklama
reklama
reklama