reklama

Jak si chránit hlas a co nepodceňovat? Poradíme!

Umíte si představit, jaký by byl život bez hlasu? Hlas je základním prostředkem komunikace mezi lidmi. Pracovním nástrojem, nejpřirozenější cestou, jak vyjádřit city, myšlenky, přání...

Foto: Profimedia.cz

Umíte si představit, jaký by byl život bez hlasu? Hlas je základním prostředkem komunikace mezi lidmi. Pracovním nástrojem, nejpřirozenější cestou, jak vyjádřit city, myšlenky, přání...

Jak obtížná by komunikace s okolním světem byla, si zpravidla uvědomíme až ve chvíli, kdy nás postihne ztráta hlasu, byť dočasná jako následek virózy nebo chřipky.  O té horší možnosti ví své herec Stanislav Fišer - kvůli ní už nikdy nepromluví česky náčelník Apačů Vinnetou ani fenomenální britský herec Peter Sellers.

Klíčové tři týdny

Ztráta hlasu může být projevem nedoléčených následků zánětů dýchacích cest. Dalšími příčinami  může být úraz nebo poruchy nervového zásobení.  Ochraptění, zastřený hlas a hlasová únava bývají výsledkem dlouhodobého namáhání hlasu i nesprávné hlasové techniky.

Lidé často podceňují chrapot který je přitom signálem, že hlasivky nejsou v pořádku a potřebují léčit. Při chrapotu, bolestech v krku je potřeba hlas šetřit. Pokud chraptivost nepřejde do tří týdnů, znamená to, že se hlasivky nehojí. To už je čas navštívit lékaře.

Zvlášť pokud se na krku objeví uzlíky či bulky. Tak tomu bylo i u Stanislava Fišera. V roce  2004 na jaře si nahmatal na krku malou bouli. Nevěnoval jí však pozornost a lékařům se svěřil,  až když bylo skoro pozdě - málem zemřel. Nakonec rakovinu hrtanu překonal, a i když přišel o hlasivky, dokázal se k milovanému herectví alespoň částečně vrátit.

Myslete na nejhorší

Právě zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u místního obyvatelstva vedl v Brazílii poprvé k  vyhlášení Národního dne hlasu. To bylo v roce 1999, iniciativa se pak postupně rozšířila do celého světa a první  Světový den hlasu se konal v roce 2003. připomínáme si ho každý rok právě 16. dubna.  

Myslete tedy na to, že chrapot a hlasová únava totiž nemusí být jen banální příznak. Včas odhalená příčina chraptivosti, kterou může být i rakovina hlasivek, se léčí lépe a s minimálním dopadem pro organismus.

Jak o hlasivky pečovat?

A jak dnešní svátek svým hlasem nejlépe oslavíte?

  • pijte hodně (vody!), abyste neměli sucho v krku
  • omezte kouření a pobyt v zakouřeném prostředí
  • omezte pití tvrdého alkoholu, který vysušuje sliznice, stejně jako kofein
  • nepřetěžujte svůj hlas přílišným či příliš hlasitým mluvením.
       

------------------------------

Kde hledat nejbližší ORL?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama