reklama

Jak se správně a bezpečně zbavit klíštěte?

Hygienici hlásí poplach, teplý víkend nás doslova zamořil klíšťaty. Jak se zbavit klíštěte bezpečně, rychle a s minimalizací rizika nákazy?

Foto: Isifa/Thinkstock

Mám klíště, jak ho vyndat? Zaručené rady nutily točit pinzetou jednou po směru ručiček, jindy zase v protisměru, navíc vylepšené o mazání mýdlem, olejem nebo indulonou. Jaká je tedy pravda?

Hygienici hlásí poplach, teplý víkend nás doslova zamořil klíšťaty. Jak se zbavit klíštěte bezpečně, rychle a s minimalizací rizika nákazy?

Netočit, vyviklat!

Točení hlavičkou klíštěte do stran je ve skutečnosti zbytečné, protože způsob uchycení tohoto parazita není šroubovitý, ale dlátovitý. Vhodnějším a v současnosti odborníky doporučovaným způsobem odstranění klíštěte je klíště vyviklat lehkým kýváním ze strany na stranu.

Náš tip: Sledujte v galerii: Jak se zbavit klíštěte

Uvedené metody každopádně neřeší jeden důležitý problém - klíště, které je násilně vytahováno nebo dušeno (například olejem či krémem) může zareagovat obranným reflexem, a to především zvýšeným sliněním či vyzvracením obsahu svých útrob do ranky.  Tím se rapidně zvýší riziko nákazou některou z vážných přenositelných chorob, jakými jsou například lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Proto se doporučuje zajitit, aby před vyndáním bylo klíště zneschopnění klíštěte bez vyvolání jakékoliv jeho obranné reakce -především zvýšené slinění či vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky.

Hlavně zabránit infekci

S chytrým řešením přišli Češi. Výzkumný tým vedený prof. Bohuslavem Doležalem přitom vycházel z originálních poznatků, týkajících se rizik vznikajících během odstraňování parazitů. Výsledný preparát  tak přisátého klíště rychle zneschopní, znehybní, dezinfikuje, usmrtí a pomůže bezpečně odstranit.

Doporučujeme: Téma: Klíště a nákaza

Současným efektem působení Ixodermu je bezprostřední komplexní dehydratace a dezinfekce klíštěte. Zároveň se látka dostane do těla klíštěte. Neméně důležitým účinkem je narušení a změkčení tzv. cementové vrstvy, která se vytvořila kolem ústního ústrojí a jíž je klíště v rance pevně uchyceno. Působením přípravku dochází k šetrnému a spolehlivému usmrcení klíštěte a jeho současné dehydrataci do té míry, že je následně možné ho jednoduše a bezpečně vyjmout. Celý proces zabere pár minut.

Pamatujte ovšem, že i při včasném odstranění klíštěte mohlo dojít již k infikaci některou z přenositelných chorob. Postižené místo je dobré alespoň měsíc sledovat a v případě zčervenání či jiných problémů navštívit lékaře.

Myslete na prevenci

Malý parazit může způsobit opravdu velké problémy se zdravím. Loni u nás bylo zaznamenáno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce zemřeli . Přestože klimatické podmínky nebyly pro klíšťata příliš příznivé, počet případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně vzrostl téměř o 10 %. A letošní sezóna by mohla být ještě horší.

Infekci může na člověka přenášet nejen dospělé klíště, ale také nymfa, která je nižším stadiem klíštěte a je snadno přehlédnutelná. Kvůli tomu se lékaři občas setkávají ve svých ordinacích s případy přenosu nákazy na osoby, které si nebyly v nedávné době přisátého klíštěte vůbec vědomy.

Specificky účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je včasné očkování. Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti i dospělé během celého roku, a to buď u praktického lékaře, nebo v očkovacích centrech. Teď na ně přispívají všechny zdravotní pojišťovny!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alzheimer straší všechny: Koho čeká a kdo mu unikne?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Sophia Lorenová: Tuhle hru já nehraju!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama