Jak se dostat na záchytku? Brzy to bude snazší
Těžko, zní odpověď. Bohužel! Ale pokud už k tomu dojde, může vás to stát tři čtvrtiny výplaty. Naštěstí se tato skutečnost má už brzy změnit.
Těžko, zní odpověď. Bohužel! Ale pokud už k tomu dojde, může vás to stát tři čtvrtiny výplaty. Naštěstí se tato skutečnost má už brzy změnit.
Proč bohužel? Protože pití propadá stále víc obyvatel ČR. Rozpadla se totiž síť zdravotnických zařízení, kde se s lidmi ohroženými závislostí pracovalo a byli motivováni k léčbě.
Na záchytce jako v luxusním hotelu
Nynějších pouhých 17 záchytek je mnohonásobně méně, než dřív. U soukromých provozovatelů se prý platí i 10.000 Kč za noc. Zdravotní pojišťovny noc na záchytce nehradí Člověk v něm nemá status pacienta ani klienta, ale zachyceného, což vede k různým problémům na obou stranách.
VYZKOUŠEJTE SE: Test: Dostane vás alkohol?
Práva "zachyceného" jsou porušována, protože mu je odebrán mobil a nesmí telefonovat. Problematická je i právní ochrana personálu, když je "zachycený" napadne.
Počet těchto zařízení samozřejmě nestačí, a tak se většina opilců dostává na interní oddělení nemocnic. Záchytky jsou spíše drahé nocležny, kde stráví člověk noc, když v opilosti ohrožuje sebe nebo okolí.
Lidé pili alkohol i přes prohibici
Přitom pouhé rozhlédnutí po ulici - a nejen večer a nejen koncem roku - ukazuje, že problém je vážný. Nedávný průzkum prokázal, že i v době částečné prohibice pila tvrdý alkohol pila více než pětina Češek a Čechů. Strach z otravy metanolem přiměl vzdát se pití jen necelou třetinu pravidelných pijáků! Ostatní zjevně propadli "démonu alkoholu" natolik, že je nezastaví asi vůbec nic, ani strach ze smrti.
O tom vypovídá jiný průzkum: podle něho téměř jedna desetina domácí populace připouští závislost, a kvůli pití vyhledalo odbornou pomoc 6,9 % lidí. Své partnery či potomky v opilosti pak agresivně napadlo 5,7 % dotázaných. Alkohol je pak prokazatelně drogou, která nejčastěji vede k agresivnímu chování.
Pijí víc ženy a hlavně mladí
Očividné je, že se alkoholismus šíří i mezi tzv. "slušné lidi". Propadá mu stále víc žen, u nichž je závislost obzvlášť zničující, a bohužel také mladých lidí - 2,1 % rodičů uvedlo, že jejich děti mají s nadměrnou konzumací alkoholu výrazné problémy. Právě dětské pijáctví je u nás nejvíc zlehčované a přitom nás odsouvá za hranice Evropy kamsi na Východ.
Není ani důležité, zda jeden každý Čech včetně kojenců vypije 9, 10 nebo 15 litrů čistého alkoholu za rok - nejnižší údaj samozřejmě pochází od výrobců lihovin. Důležitá jsou jiná čísla. Například že podle údajů Českého statistického úřadu roční spotřeba alkoholu v ČR za posledních 70 let vzrostla téměř trojnásobně.
Chystá se nový zákon
Stát se nyní konečně probral - alespoň částečně. Chystaný zákon o záchytkách počítá s návazností na další léčbu hrozící závislosti. Záchytné stanice by měly "nocležníky" hlásit praktickému lékaři, aby jim tuto léčbu nabídl. Pobyt dětí na záchytce by hlásily pediatrovi, rodičům a zřejmě také orgánu sociálně právní ochrany.
Zákon vymezí záchytné stanice jako zdravotnické zařízení s přesně daným vybavením a přístroji a personálem. Měla by se tak obnovit jejich původní funkce - motivace k léčbě, jak to zamýšlel v roce 1951 zakladatel první takové záchytky na světě, legendární MUDr. Jaroslav Skála.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tohle všechno s námi provádí alkohol. Sledujte!
Závislost na prášcích na spaní? Peklo ve dne v noci
Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?