reklama

Jak ošidit policii při dechové zkoušce?

Nejen v zimě máme v ostřikovačích v autě nemrznoucí směs. Dejte si pozor, můžete tak "nadýchat" při policejní kontrole, i když jste nic nepili!

Foto: Profimedia.cz

Nejen v zimě máme v ostřikovačích automobilu nemrznoucí směs. Dejte si pozor, můžete tak "nadýchat" při policejní kontrole, i když jste nic nepili! 

Výsledky měření koncentrace alkoholu dechovými analyzátory jsou často předmětem bouřlivých diskuzí  zejména u řidičů, kteří se často snaží zdůvodnit výsledky měření různými výmluvami. A ukázalo se, že v případě nemrznoucích směsí do ostřikovačů mají pravdu!

Falešná stopa 

Experiment odborníků z Brna totiž potvrdil, že tyto směsi mohou ovlivnit dechovou zkoušku řidiče tak, že prokazuje přítomnost alkoholu.

"Podnětem byl zápach/vůně z nemrznoucí směsi, který každý řidič i spolujezdec vnímá, směs obsahuje mimo jiné etanol, glykol a vyšší alkoholy, a který se snadno v podobě etanolových par dostává do kabiny vozu. Cílem experimentu bylo ověřit, zda tyto páry mohou ovlivnit výsledek dechové zkoušky, případně míru a trvání takového ovlivnění," vysvětlil Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Alkohol zabíjí

Řidiči "pod vlivem" zavinili na 7,5 procenta všech loňských nehod. Zahynulo při nich 89 lidí, což je téměř 13 procent z celkového počtu obětí silničního provozu. V porovnání s předloňským rokem se stalo o necelých pět procent nehod zaviněných alkoholem více, zemřelo při nich ale o 13 lidí méně.

Od loňského srpna však do 0,3 promile alkoholu v krvi nehrozí řidiči bodový trest. Podle analýzy ministerstva množství alkoholu do 0,24 promile nemá prokazatelný vliv na chování řidiče. Zato jedno promile alkoholu  v řidičově krvi zvyšuje nebezpečí nehody až jedenatřicetkrát!

Čísla mluví jasně

Při experimentu, který vědci provedli v rámci spolupráce s policií Zlínského kraje, už předběžné zkoušky prokázaly, že v krátké době po použití ostřikovače vyšla zkouška vždy pozitivně! K experimentu bylo použito 10 různých osobních automobilů, různé typy neředěných, běžně na trhu dostupných nemrznoucích směsí určených pro použití při teplotách od -19°C do -35°C, 2 typy dechových analyzátorů.

Zúčastnilo se ho 13 osob (ženy a muži), u kterých byl sledován také věk a pohlaví. Tyto osoby při pokusu seděly vždy na předním sedadle vozu. To proto, že je běžným postupem policie provádět dechovou zkoušku u sedícího řidiče, kterému je analyzátor podán do kabiny vozu přes stažené okno.

Bylo provedeno 34 experimentů. Naměřené hodnoty a rychlost jejich poklesu k nule byla různá v různých automobilech. Ani v jednom případě nebylo nulové hodnoty dosaženo před uplynutím 4 minut od použití ostřikovače. Pozitivita zkoušky přetrvávala nejdéle 13 minut (Škoda Superb s automatickou klimatizací a Škoda Octavia). Byly dosaženy hodnoty dosahující až 0,7 promile. 

Jak tester obelstít?  

Je tedy nesporným faktem, že použití nemrznoucí směsi obsahující etanol k ostříknutí skla automobilu zkreslí výsledek dechové zkoušky ve smyslu falešné pozitivity. 

A CO SE PROTI TOMU DÁ UDĚLAT? Rychlý, naprosto spolehlivý, a hlavně zbytečné diskuze vylučující postup je vystoupit z kabiny vozu a asi 2-3x se nadechnout čerstvého vzduchu. Pokud člověk skutečně alkohol nepožil, zkouška bude okamžitě a s absolutní jistotou negativní, doplňuje Štěpán Zachara, vedoucí odboru služby dopravní policie ČR, Krajského ředitelství policie ČR Zlínského kraje. Výmluvy a diskuse tak jsou zbytečné...

>

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama