reklama

Vyberte si: Tlustá nebo opilá?

Závislost na jídle sdílí stejnou oblast v mozku spolu se závislostí na alkoholu a jiných drogách. Často proto vyvstane dilema: budu radši tlustá, nebo opilá?

Foto: Profimedia.cz

Závislost na jídle sdílí stejnou oblast v mozku spolu se závislostí na alkoholu a jiných drogách. Často proto vyvstane dilema: budu radši tlustá, nebo opilá?

Podle nového zjištění vědců z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis se prokázalo, že alkohol i nezdravé jídlo stimulují stejné oblasti mozku, a tento problém týká především žen.

Nebezpečná kombinace

Výsledkem je skutečnost, že ty ženy, které mají sklony k alkoholismu, mohou pití nahradit častým jídlem a začít být obézní. Je otázka, co je společensky únosnější, a co představuje větší riziko pro zdraví.

Přitom však je prokázáno, že návyk vyvolává především nezdravé jídlo. Potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru vyvolávají v mozku podobné změny jako opiáty.

"V současnosti konzumujeme víc kalorií než před dvaceti třiceti lety. Víc jich ale hlavně získáváme z jisté kombinace cukrů, tuků a solí, která působí na část mozku nazvanou ´centrum pro odměnu´," prohlásil doktor Richard Grucza, který je autorem studie zveřejněné v odborném časopise Archives of General Psychiatry.

Je to nemoc

Alkohol, drogy i jídlo působí na mozek stejně, a je proto pravděpodobné, že lidé se sklony k závislostem se budou přejídat. 

Vědci z Wisconsinské univerzity při pokusech na krysách zjistili, že tučná potrava vyvolává silnou závislost. Nějaký čas jim dávali tučnou potravu, a když jim ji odebrali, měly krysy stejné abstinenční příznaky jako narkomani.

Obézní lidé proto za svou tloušťku často nemohou, tvrdí odborníci. Viníkem je podle nich jídlo z rychlých občerstvení, sušenky, lupínky nebo "mléčné" tyčinky.

Funguje jako opium

Tým ze St. Louis srovnával vývoj závislostí a obezity v celoamerickém výzkumu v letech 1991 a 1992 a o deset let později. Studie se zúčastnilo 80 000 lidí.

Ukázalo se, že ženy, které mají v rodinné anamnéze alkoholismus, jsou o 49 procent častěji obézní než ostatní. U mužů je toto číslo o něco nižší.

"Výzkum svědčí o tom, že dieta s vysokým obsahem tuků mění biochemii mozku s podobným účinkem, jaký mají silné opiáty," tvrdí vědci z Wisconsinské univerzity.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama