reklama

Jak bojovat proti panické poruše: Nenechte se zničit!

Mám pocity na omdlení, brnění končetin, potím se, rychle mi bije srdce, je mi špatně od žaludku....Co se to se mnou děje? Umírám nebo se zblázním?

Foto: Žena

"Mám pocity na omdlení, brnění končetin, potím se, rychle mi bije srdce, je mi špatně od žaludku....Co se to se mnou děje? Umírám nebo se zblázním?"

S takovými pocity dorazí ročně na pohotovost tisíce žen. Často jsou odeslány k obvodnímu lékaři a následně pak psychiatrovi a někde na konci té cesty se objeví diagnóza. Panická úzkost neboli panická porucha.

Hrůza bez důvodu

Panická porucha (PP) je poměrně často se vyskytující onemocnění.  Podle známého psychiatra a psychoterapeuta MUDr. Jána Praška trpí touto poruchou 1-2 % lidí, ale až 10 % lidí zažije tzv. ataku jednou ročně. Ojedinělý záchvat paniky podle MUDr. Ladislav Polácha zažije jednou za život až 25 % všech lidí.

Doporučujeme: Téma: Psychika

Ženy trpí panickou poruchou třikrát častěji než muži. Podle doktora Praška jsou dispozice k této poruše z části vrozené, ale na jejím vzniku se podílí i osobnostní nastavení. Často se poprvé objeví po prožití velkého stresu, ale často až s odstupem. Záchvat paniky pak přijde jako by z ničeho nic - o to je nepochopitelnější a  o to častěji bývá zaměňován s fyzickým onemocněním.

"Umřu strachy!"

"Panická ataka se u mne poprvé se objevila v momentě, když jsem v klidu jedla s rodinou u stolu. Náhlé bušení srdce, závrať a pocit na omdlení....." napsala nám čtenářka Olga. "Podstoupila jsem vyšetření EKG a krve. Výsledkem bylo, že jsem zdravá. Nevěřila jsem tomu. Úzkost jsem cítila stále. Nejhorší bylo, že jsem vlastně ani nevěděla, proč se bojím. Měla jsem paralyzující strach, že se zblázním a že ztratím veškerou sebekontrolu."

"Často mi píší ženy, které mají špatné zkušenosti s antidepresivy (AD), také ženy, které nechtějí jít psychiatrovi nebo tam byly, ale AD odmítly a chtějí zkusit nějakou alternativní cestu. Jsou to i ty,  které berou AD a chtějí zkusit další možnosti, jak zlepšit svůj stav," vypráví Mgr. Martina Taubrová, mezinárodně registrovaná terapeutka Bachovy terapie.

Náš tip: Doktoři ze mě dělají blázna. Nutí mi antidepresiva

Právě Bachova terapie (podle britského lékaře Edwarda Bacha) uvádí úzkost, depresi a stres jako první a hlavní pole své působnosti. Jako jistý druh homeopatické léčby využívá 38 výtažků z různých květů a rostlin. které pomáhají člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Mohou být používány souběžně s jakýmikoliv léky. Vždy se vybírají přímo na míru každému jednotlivě. Reakce na ně je někdy velmi rychlá, někdy to však trvá déle.

Strach odejde i bez léků

Reakcí na panickou ataku je únikové chování, to znamená co nejrychleji se dostat z místa, kde k tomu došlo a následně pak vyhýbavé chování. To se projevuje tak, že se klientky snaží vyhnout místům či činnostem, které v nich vyvolávají panické pocity.

Často je to ve spojení s agorafobií tedy strachem z volného prostoru. Hodně žen má strach používat MHD, chodit do obchodů nebo na úřady. Dokáží to, jen když s nimi jde nějaký doprovod. Často mají strach z toho, kdo by se postaral o jejich dítě, pokud by venku třeba omdlely.

"Pokud není porucha podchycena a léčena, její vývoj jde neúprosně dál. Komplikuje život nejen nemocným, ale také jejich blízkým," upozorňuje legenda mezi českými psychiatry MUDr. Radkin Honzák.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na bolest zad má vliv i psychika

Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?

Jak se zbavit jizev: Hojení ran zlepší gely a lepidla

reklama
Doporučené recepty
    reklama