reklama

Energy drinky versus kafe: Co je lepší a co zdravější?

V americké Alamedě právě začal soudní proces, v němž matka žaluje výrobce energy drinku ze smrti své dcery, 19leté Alex, na srdeční zástavu.

Foto: Thinkstock

V americké Alamedě právě začal soudní proces, v němž matka žaluje výrobce energy drinku ze smrti své dcery, 19leté Alex, na srdeční zástavu. 

Pochybnosti, debaty a žaloby tyto nápoje provázejí od jejich samotného vzniku. S jejich účinky byla dokonce spojována smrt herce Heathe Ledgera (Temný rytíř) v lednu 2008. Jsou energy drinky neškodnou dávkou energie, nebo nebezpečným rizikem?   

Co je lepší: Káva nebo energy drink?

Jedna plechovka, která vám dodá křídla, určitě nikomu neuškodí.  Jsou však obvykle dost drahé a studie amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv prokázala, že stejnou službu vám udělají dva hrnky staré dobré kávy. Spousta mladých lidí však na nich má doslova závislost - popíjejí je po celé dny. A kde je závislost, tam může nastat i předávkování.

Národní svaz středních škol v USA proto vydal tato doporučení:

  • nepijte víc než jeden
  • pijte zároveň vodu nebo jiné nekofeinové nápoje
  • nepijte je na žízeň
  • nepijte je po náročném fyzickém výkonu, který dehydroval váš organismus

Pokusy v Kardiovaskularním výzkumném centru v australském Adelaide prokázaly, po požití takového nápoje se u konzumentů  zvýšila srážlivost krve tak, jakoby byli nemocní se srdcem a měli sklon k vytváření sraženin.

Kombinace s alkoholem škodí dvakrát

Nebezpečné tyto nápoje mohou být především v kombinaci s alkoholem. Rizikem je větší fyzická námaha, jako třeba protančený večer či noc, hlavně pro lidi, kteří málo jedí a zapomínají také doplňovat tekutiny. K varovným projevům patří zvýšený krevní tlak, zrychlený tep, nervozita, nespavost, bolení hlavy a bušení srdce.

Doporučujeme: Alkohol, nikotin, marihuana? Jaké drogy berete vy?

Studie také prokázaly, že negativní vliv na srdce není jediným výsledkem míchání těchto drinků s alkoholem. Plechovky plné energie také významně zvyšují riziko vzniku závislosti na alkoholu. Vede k tomu několik spouštěcích mechanismů. Jedním z nich je tzv. "střízlivá" opilost, při níž kofein maskuje příznaky vlivu alkoholu, ale  riziko poškození organizmu nesnižuje.

Kofein maskuje opilost

Po konzumaci této směsi se jedinci cítí méně opilí. To vede k zvýšenému příjmu alkoholu a následně k rizikovému chování. Kofein nesnižuje nebo neruší škodlivé účinky alkoholu, jen snižuje obvyklé příznaky opilosti.

Náš tip: Černá káva - škodí, nebo ne? Docent Kohout on-line

Paradoxně lepší volbou jsou ty nápoje, které obsahují cukr, i když hrozí obezitou nebo rozvojem cukrovky. Cukr (a také tuk, ale o ten teď nejde), je totiž pro náš organismus jediným způsobem, jak získat energii.  Pokud v nápoji díky umělým sladidlům není, pak si tuto energii tělo bere odjinud, což se může právě podepsat na srdci.

Energetické drinky bez energie?

Hlavním problémem drinků v barevných obalech proto také není kofein, ale obsah taurinu. Taurin je základním stavebním kamenem mnoha druhů bílkovin. Je nezbytný při trávení tuků a vstřebávání vzniklých mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích. Napodobuje funkci inzulínu, pod jehož vlivem se do svalových buněk dostává energie a aminokyseliny. Stimuluje organismus psychicky i fyzicky, ačkoliv ve skutečnosti do něj žádnou energii nedodává. O jeho působení se zatím rozhodně neví všechno.

Jaké další látky v energy drincích ještě najdeme?

  • benzoan sodný - je známa souvislost se zvýšením produkce volných radikálů. Ty poškozují buňky a vedou ke zhoubnému bujení 
  • fenylalanin - tato esenciální aminokyselina je zároveň neurotoxin, který rozrušuje neurony v mozku a způsobuje jejich zánik.
  • guarana - semena ze stejnojmenné rostliny, které obsahují 3-4x více kofeinu než kávová zrna
  • efedrin - lék, který zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak už při nízkých dávkách. Při vyšších dávkách způsobuje mrtvici, křeče i dokonce smrt

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stačí jedna noc: Málo spánku je horší než alkohol!

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama