reklama

Alkohol, nikotin, marihuana? Jaké drogy berete vy?

Alkohol, cigarety, marihuana? Vypadá to, že z dospělých obyvatel ČR téměř každý v něčem "jede" - jsme totiž na špičce v užívání měkkých drog.

drogy
drogy | Foto: Isifa/Thinkstock

Alkohol, cigarety, marihuana?  Vypadá to, že z dospělých obyvatel ČR téměř každý v něčem "jede" - jsme totiž na špičce Evropy v užívání měkkých drog.

Loni se sice snížila spotřeba extáze a mírně i marihuany, ale  zato se zvýšil počet uživatelů pervitinu, a v konzumaci alkoholu Češi stále vedou žebříček. Aspoň to ukazují údaje Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost.

Marihuana a hašiš na ústupu

Marihuanu a hašiš užilo loni o 4 % méně lidí ve věku od 15 do 35 let než v předchozím roce. Problematických uživatelů drog však u nás loni přibylo. Zvýšil se počet závislých na pervitinu a v Česku se po delší době objevil opiát brown. Uživatelů heroinu je oproti tomu o polovinu méně než před deseti lety.

Počet těch, kdo zemřeli na předávkování, bylo nejméně za posledních 15 let. I tak však kvůli drogám loni zemřelo 28 lidí. Nejásejme však předčasně. Spotřeba alkoholu neklesla a naopak loni prudce vzrostl počet těch, kteří kvůli pití zemřeli.

Doporučujeme: Proč bereme drogy?

Podle primáře MUDr. Petra Popova, MHA, předsedy společnosti pro návykové choroby České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, na přímou otravu alkoholem zemřou ročně více než tři stovky lidí.

Z pití se umírá

Loni se k těmto děsivým počtům přidaly i oběti metanolové aféry, která jen podtrhla problém české společnosti s alkoholem: obrovský počet lidí, kteří svou dávku potřebují tak nutně, že se nezastaví před žádným rizikem.

Prof. PhDr. Michal Miovský, PhD., přednosta Kliniky adiktologie VFL a 1 LF UK, k tomu dodává: "Časté pití nadměrných dávek alkoholu je také považováno za prediktor akutních problémů způsobených alkoholem, jako jsou například úrazy, dopravní nehody, agresivní jednání v opilosti."

  • 29,2 % českých mužů pije alkohol rizikovým nebo škodlivým způsobem
  • 3,8 % mužů má s alkoholem vážný problém vyžadující odbornou pomoc
  • 9,3 % českých žen pije rizikově a problémově
  • 0,3 % žen má s alkoholem vážný problém
  • 35.-44. rok je období, kdy muži pijí nejvíce, 18.-4 nejméně
  • po 54. roce je konzumace alkoholu u žen nejnižší

Alkohol je prudce návykový

Pokud si dá člověk skleničku alkoholu, byť jen občas, užívá vůbec jednu z nejtoxičtějších látek. Odborníci varují, že alkohol má daleko větší negativní dopady na zdraví člověka než konopí, LSD nebo dokonce kokain.

Náš tip: Jak poznáte, že vaše dítě bere drogy?

"Alkohol patří k nejškodlivějším návykovým látkám. Jeho toxicita je větší než u LSD, konopí nebo například Rohypnolu. Na rozdíl od hořlavé chemikálie jménem kořalka, neexistuje jediný případ úmrtí na užití konopí. Přitom u alkoholu stačí naplnit láhve z nesprávné cisterny," míní odborník na konopí Jiří Stabla

Konopím proti závislosti

"Pokud se člověk nevyhne konzumaci alkoholu třeba na večírku, je vhodné pár hodin předem sníst hrstku konopných semínek. Obsah tuku v nich totiž zpomalí vstřebávání alkoholu v krvi a vitamín B3 pomůže organismu se s alkoholem lépe vyrovnat," doporučuje Jiří Stabla, odborník z KonopnyShop.cz

Výzkum prováděný na psychiatrické klinice Kolumbijské univerzity v New Yorku a mnoho dalších po celém světě prokázaly, že mírná konzumace konopí urychluje pokroky u pacientů, kteří trpí závislostí na drogách, například na heroinu, a že lidé pijí méně alkoholu, když kouří konopí.

Autoři studií tak potvrdili drogovou substituci v podskupině každodenních konzumentů konopí a doporučují si zapálit jointa, když se člověka zmocní chuť na alkohol.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Závislost na mailu, Facebooku a mobilu: 5 příznaků

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

 

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama