reklama

E-cigarety nedoporučuji, říká expertka na odvykání

Leze vám kouření do peněz, nebo máte ještě lepší důvod - zdraví vlastní i těch druhých? Pro skoncování s cigaretami je dobrý každý důvod.  Poraďte se s přední českou expertkou, jak na to!

Foto: isiafa/Thinkstock

Přestat kouřit nebývá tak snadné. Chemická reakce v kuřákově mozku je totiž obdobná jako u závislosti třeba na heroin. Radili jste se s přední českou expertkou, jak se zbavit závislosti na cigaretách!

O úspěchu totiž nerozhoduje jen motivace a pouze pevná vůle bohužel často nestačí. Závislost je pro řadu kuřáků natolik silná, že se při odvykání neobejdou bez  moderní léčby.

Jak škodí nikotin? 

"Odvykání bez jakékoliv pomoci má jen asi 3 % úspěšnost. Spolu s náhradní nikotinovou terapii (volně prodejné v lékarně), léky s látkou vareniclin (předepíše jakýkoliv lékař) a podporou doborníka se šance zvyšuje až přes 40 %. Základem je odhodlání a pokud to nejde, tak vyhledat odborníka, který nastaví odvykací plán," připomněla základní postup při skoncování s cigaretami naše odbornice Mgr. Jarmila Greplová, která v úterý 26. února odpovídala na vaše dotazy.

Náš tip:  Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Abstinenční příznaky zahrnují nutkavou touhu, nervozitu, špatnou náladu až depresi a také fyzické problémy: třas, točení hlavy, bolest hlavy a podobně. Ke svému nebezpečnému zlozvyku se pak během roku vrátí osm z deseti lidí.

Mgr. Greplová varovala před používáním e-cigaret - její zdůvodněné argumenty si přečtěte uvnitř našeho on-line rozhovoru. Dozvíte se tam také, jaké má tato přední česká expertka na odvykání kouření názor na psychicky podmíněné postupy, jako je například hypnóza, podvědomí nebo biorezonance.

Náš odborník

Mgr. Jarmila Greplová, ředitelka České koalice proti tabáku, o.s.

Tato nevládní organizace sdružuje fyzické a právnické osoby, které se podílejí na všech aktivitách, které motivují děti k nekuřáctví a podporují rozhodnutí kuřáků přestat kouřit. Vzdělává děti a pedagogy v problematice tabáku, aby přispěla k rozvoji zodpovědné a zdravé společnosti. 

Tabákové problematice se věnuje od roku 2006, její specializací je problematika kouření dětí, které se věnuje v rámci preventivní medicíny při 1. lékařské fakultě UK Praha. Česká koalice proti tabáku poskytuje poradenství v otázkách odvykání kouření, zabývá se výchovou dětí k nekuřáctví a podporuje společenskou diskuzi na téma nekuřáctví a ochrana před pasivnímu kouření.

Více na www.bezcigaret.cz 

Spolupracuje s projektem Evropské komise na pomoc při odvykání kouření. Pokud se zaregistrujete na www.exsmokers.eu,  naleznete tam bezplatného internetového průvodce Icoach, který nabízí tipy pro odvykání kouření.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec kouření v restauraci. Jste pro?

Při domácí péči máte nárok i na ošetřovatelku

5 důvodů, proč nemůžete najít toho pravého

reklama
Doporučené recepty
    reklama