reklama

Při domácí péči máte nárok i na ošetřovatelku

Málokdo ví, že existuje nárok na domácí péči, která může pomoci se starostí o nemocné členy rodiny. Nezáleží na tom, zda se jedná o starší lidi nebo děti, důležité je, zda péči potřebují a zda by bez ní by museli být v nemocnici.

Foto: Isifa/Thinkstock

Málokdo ví, že existuje nárok na domácí péči,  která může pomoci se starostí o nemocné členy rodiny. Nezáleží na tom, zda se jedná o starší lidi nebo děti,  důležité je, zda péči potřebují a zda by bez ní by museli být v nemocnici.

V podstatě a zjednodušeně jde o zajištění odborného ošetření v domácích podmínkách. A pro koho je domácí péče určena? Obecně pro kohokoliv, kdo vyžaduje zdravotní péči, kterou je možné kvalitně poskytnout v domácích podmínkách a kdy není racionální tuto péči poskytovat v nemocnici či v nějaké ambulanci, kam by pacient musel docházet.

Na co máte v domácí péči nárok?

Nárok na ni má každý na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře, který zhodnotí celkový zdravotního stav a stav pacientova rodinného prostředí.. Pokud je domácí zdravotní péče lékařem indikována, je v předepsaném rozsahu plně hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud byste chtěli péče více, což je velmi časté, tak si musíte zbytek péče uhradit sami.

Náš tip: Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

"V praxi to vypadá tak, že lékař třeba předepíše dvě návštěvy denně, ale vy byste chtěli návštěvy tři. V takovém případě si jednu hodinu doplatíte," vysvětluje MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN v Praze.

Kvalitní agentury domácí péče mají své ceníky transparentně vyvěšeny třeba na svých internetových stránkách, takže předem budete vědět cenu. A i zde platí - s cenou roste výkon. Rozhodně se vyhněte podezřele levným a nesrozumitelným nabídkám, protože jde o vaše zdraví.

Pomoc s ošetřováním pro děti i dědečky

"Rozhodně bych chtěl vyvrátit mýtus, že domácí péče je určena jen nemohoucím seniorům, jak je někdy zjednodušeně prezentováno," připomíná  doktor Polák. Domácí péči mohou efektivně využívat i lidé v produktivním věku či dokonce děti. Samozřejmě se to netýká dětí, které mají třeba angínu.

Doporučujeme: Co čekáme od zdravotnictví?

"Ale když například je dítě závislé na parenterální výživě či na umělé plicní ventilaci a muselo by tudíž zůstat v nemocničním zařízení, tak je možná domácí péče. Má to několik kladných aspektů. Dítě vyrůstá v přítomnosti svých blízkých, je ve svém domácím prostředí, není vystaveno nemocničním nákazám, nemluvě o finančních nákladech, které jsou v domácí péči podstatně nižší," připomíná MUDr. Ferdinand Polák.

Maminky s dětmi, které mají běžná dětská onemocnění v průběhu roku (angina, plané neštovice,…) si však zdravotní sestru z domácí péče můžou také zajistit, ale tyto služby již nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Domácí péče o nemocné - výhody pro všechny

Proč domácí péči využívat? "Těch důvodů je mnoho. Od těch na první pohled zřetelných - jako je příznivý vliv na psychiku pacienta, až po ty pro laika méně viditelné, ale z odborného hlediska důležité - jako je prakticky nulové riziko nákaz přenášených v nemocnici z pacienta na pacienta, lepší spolupráce pacientů a v neposlední řadě i menší finanční náročnost."

"Na druhou stranu je domácí péče oproti nemocniční péči o něco náročnější organizačně," vysvětluje MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN.

Kam se v případě potřeby obrátit?

V případě, že váš příbuzný prodělal nějaké závažné onemocnění či úraz (infarkt myokardu, mozková mrtvice, zlomenina stehenní kosti, ale i mnoho jiných situací) a vy máte zájem o domácí péči, obraťte se na svého praktického lékaře nebo ošetřujícího lékaře v nemocnici.

Ti by vám měli pomoci s vybráním kvalitní agentury domácí péče. Nebo si můžete takovou agenturu najít sami - např. na internetu. Stejně jako ve všech oborech i zde platí, že některé agentury jsou výborné a některé poněkud horší. V případě, že nebudete s kvalitou poskytování služeb spokojeni, nebojte se ozvat a případně agenturu vyměnit. I zde platí - jde o vaše zdraví

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dvouletá jde do nemocnice: Nechte u ní mámu!

Které jogurty jsou zdravé?

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama