reklama

E-cigarety mohou zvyšovat závislost, varuje odbornice

Přestat kouřit dokážete jedině se skutečným vnitřním přesvědčením. jenže jak ho získat?

Foto: Thinkstock

Žít bez kouření se vám podaří jedině s vnitřním přesvědčením. Potřebnou změnu v hlavě vám však může pomoci nastartovat odborná pomoc.

V on-line rozhovoru, který se konal 28. ledna, jste měli možnost se ptát Mgr. Jarmily Greplové z Centra odvykání Život bez cigaret. Hodně dotazů směřovalo právě na rozdíl mezi rozumem ("měl/a bych přestat") a citem ("chtěl/a bych přestatt"), přičemž to druhé - skutečné odhodlání -je mnohem důležitější.

Nastal už správný čas?

"Pokud vyhledáte kvalitního odborníka, tak spolu určitě najdete mnoho důvodů proč odvykat. Znám mnoho exkuřáků, kteří díky odvykání našli mnoho nových pozitiv, užívají si více peněz, množství energie, lepší sebekontrolu i další. Věřím, že i vy dokážete najít svojí motivaci," připomněla odbornice na odvykání J. Greplová.

Míra abstinenčních příznaků je indidivduální, protože je geneticky podmíněná. Někteří lidé mají velmi silné abstinenční příznaky a nedokáží je překonat. Podle ní může s tím může pomoci náhradní nikotinová terapie nebo léčba látkou Vareniclin.

Doporučujeme: Téma: Odvykání

Každý, kdo chce skoncovat se svou závislostí, by si měl předevší ujasnit, jestli mu kouření stoji za všechna zdravotní rizika, peníze, nesvobodu. Zda už nenastal čas jít za něčím lepším, dělat pro sebe něco dobrého.

E-cigarety prohlubují závislost

Je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem rakoviny (a to nejen nádorů plic), ale je také hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění - riziko se zvýší o 30 % ! Ze všech úmrtí mužů - kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Kuřáci si tak ubírají v průměru více než šest let svého života.

Mnozí se ve snaze skoncovat se svým nebezpečným zlozvykem sahají po elektronických cigaretách. Jsou ale vůbec k něčemu?

"Osobně doporučuji již připravené patrony, protože máte přehled o tom, kolik nikotinu využíváte. Naopak pokud nebudete hlídat množství nikotinu, může se stát, že se nikotinová závislost ještě posílí! To je velké riziko e-cigaret," zdůraznila Mgr. Greplová. Připomněla také, že k odvykání se elektronické cigarety nedoporučují.

Už ani jednu

Mgr. Jarmila Greplová také vysvětlila jednu velice důležitou věc: Hlavně si již nikdy nezapalujte, protože by to obnovilo nikotinové receptory v mozku. Pak by se mohly vrátit abstinenční příznaky a obnovit kouření!

Další zajímavé poznatky, obsažené v odpovědích našeho dnešního hosta, naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

Mgr. Jarmila Greplová

Absolvovala přírodovědeckou fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Bunečná a vývojová biologie, se zaměřením na lékařské vědy). Působí na 1. lékařské fakultě UK Praha a v České koalici proti tabáku.

Tabákové problematice se věnuje od roku 2006, její specializací je problematika kouření dětí. Působí jako odborná konzultantka pro přední česká informační média.

Více na zivotbezcigaret.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženy versus muži: Kdo je úspěšnější v odvykání kouření

Podívejte se: Nový účinný postup proti bolesti zad

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

#grafika1

 

 

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama