reklama

Deprese: Užijte si ji na max. Bude z vás lepší člověk

Smutek a melancholii hned nezahánějte. Prožít a zpracovat je lepší pro duši.

Foto: Isifa/Thinktock

"Nemysli na to, honem to zaplaš," radí nám přátelé v dobré víře, kdykoliv jsme smutní, bez nálady a vidíme svět černě. A příště my zase jim. Přitom ani netušíme, jak moc si škodíme. Prožít smutek je totiž důležité pro psychické zdraví.

Depresivní pocity a melancholie jsou součástí života, ale my na to jakoby zapomínáme. Všichni musí být "happy" a "v poho", a tak si tento druh emocí vůbec nedovolujeme. K určitým situacím - třeba i k ročním obdobím, jako je podzim nebo předjaří - však tyto pocity patří, a pokud je člověk neprožije a nezpracuje, mohou se brzy vrátit. Potlačování pak bývá krokem ke skutečné klinické depresi, která dokáže život zničit a dokonce jej i vzít.

Deprese je i dar

Jen s malou nadsázkou se dá říct, že smutek a melancholie je dar. Přináší nám zkušenost -  díky ní něco prožijeme a stáváme se  moudřejší. Dokážeme tak víc rozumět sami sobě i světu kolem. Ovšem jedině v případě, že odhalíme, co nás do toho stavu přivedlo. Pokud nad tím mávneme rukou, jen to odložíme a zasuneme hloub, odkud se to zase za nějaký čas vynoří, a tentokrát možná s větší intenzitou. Popírání emocí pak prokazatelně vede k vnitřní prázdnotě, zploštění a beznaději.

Doporučujeme: 8 příznaků deprese

Deprese má totiž i pozitivní stránky. Činí  nás citlivější a vnímavější. Víc o věcech přemýšlíme a dokážeme se otevřít i problémům i ostatním lidem. Není určitě náhodou, že mnohá hudební díla, obrazy i romány, které promlouvají k naší duši, vznikly právě pod jejím vlivem.

Vážit si každého dne

Mezinárodní psychologická studie dokonce ukázala, že lidé, kteří jsou v depresi nebo se z ní právě léčí, jsou mnohem schopnější v řešení některých logických úloh. Kromě toho se prý také snadněji rozhodují, co se týče běžných věcí každodenního života. Deprese může podporovat analytické myšlení a vytrvalost, což jsou vlastnosti důležité pro řešení složitých úkolů.  

Pokud její projevy potlačíte nebo jim nevěnujete pozornost, můžete přijít o cenné nápady, podněty, prožitky. A naopak - pokud ji prožijete a z bolesti srdce se uzdravite, posunete se v životě dál. Mohla by vás přimět i probrat situaci s blízkými, více komunikovat. Díky ní si také člověk může uvědomit, jak dobře mu bylo ještě nedávno - a víc si takového stavu vážit, až zase přijde.

Volíte zkratku?

Pomocí depresivních nálad nás zkrátka chce mozek upozornit, že něco v našem životě je špatně a že by se něco mělo změnit - ať už u nás samých, nebo u lidí v našem okolí. Stále více Čechů však volí pasivní přístup. Nechtějí prožívat bolest a zpracovat ji. Místo toho každou situaci, která na ně působí negativně, řeší návštěvou lékaře,  a požadují různé léky na zlepšení nálady či přímo antidepresiva. Nebo si je koupí někde na internetu.

Nárůst používání antidepresiv statistiky o počtu vydaných balení těchto léků - za 10 let se jejich spotřeba zvýšila téměř o 95 %! Napomáhá tomu i to, že prakticky všechny léky a prášky lze sehnat na internetu. Mezi důvody zvýšené spotřeby patří i to, že antidepresiva mohou předepsat vedle psychiatrů i praktičtí lékaři.

Podle diplomované psycholožky Lucie Kolaříkové jde o pokus udělat si zkratku ke stavu vnitřní pohody, protože svůj duševní stav nechceme dlouze a složitě měnit, ale přesto se ale chceme cítit lépe. Je to ale zkratka do pekla.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

reklama
Doporučené recepty
    reklama