reklama

Co si přivezete od moře? Nemoci i parazity

K moři jezdíme za odpočinkem a taky pro zdraví. Jenže někdy to dopadne přesně naopak. Jaké choroby a potíže si můžeme přivézt z Itálie, Chorvatska nebo z Egypta a jak se jim účinně bránit?

Foto: Isifa / Thinkstock

K moři jezdíme za odpočinkem a taky pro zdraví. Jenže někdy to dopadne přesně naopak. Jaké choroby a potíže si můžeme přivézt z Itálie, Chorvatska nebo z Egypta a jak se jim účinně bránit?

Plíseň na nehtech si můžete přivézt - kromě jiných známých způsobů, jako je bazén - pokud budete chodit po koberci v hotelovém pokoji bosi. Spóry přežívají ve vláknech celé roky. Před vybalením kufru po návratu si zkontrolujte, zda s vámi nepřicestoval nějaký černý pasažér v podobě švába nebo štěnice. Podle zkušených cestovatelů jsou úplně v každém hotelu včetně těch nejlepších. Když už jsme u parazitů: nevěřte, že klíště u moře nepotkáte. Prohlížejte se! Prověřený je například český Ixoderm, jehož účinnost byla úspěšně testována Parazitologickým ústavem právě i na "zahraničních" klíšťatech.  Ty mohou způsobit například velmi závažnou Krymsko-konžskou hemoragická horečka, která je častá v oblastech jihovýchodní Evropy.

Jaké další nemoci, po kterých dokonce někdy zůstanou i následky, na nás číhají dál? .

Hepatitida A

Je také známá jako nemoc špinavých rukou. Infekce se nejčastěji přenáší v důsledku nedostatečné hygieny, případně po znečištěné potravě. Tou mohou být i kostky ledu v nápoji připravené ze znečištěné vody. Málo se však ví, že infekce může být i v nedostatečně tepelně zpracované rybě

Doporučujeme: Téma: Žloutenky

První příznaky nákazy se objeví po 2 až 7 týdnech a jsou podobné běžné chřipce. Dochází ke zvýšení teploty, bolestem svalů a kloubů, nevolnosti, zvracení a nechutenství. Nemocnému se pak doporučuje klid na lůžku a podávání léků, které chrání jaterní buňky a podporují jejich obnovu. Proti hepatitidě typu A se lze chránit očkováním, o něž můžeme požádat svého praktického lékaře. Je také možné užívat extrakt z ostropestřce mariánského, který přispívá k ochraně jater, jako je třeba Silymarin 140.

Cestovatelský průjem

Příčin tohoto onemocnění je celá řada, od špatné hygieny, přes změnu stravy a vody až po časový posun a únavu. Obvykle za nimi mohou stát kmeny bakterie E. coli. Vyhnout bychom se měli opět ledu v nápojích, plodům moře a  nekupovat zmrzlinu na ulici. Z ovoce a zeleniny bychom měli jíst pouze ty druhy, které si můžeme sami oloupat.

"Pokud onemocníme, měli bychom dbát na dostatečný přísun tekutin. Pro rehydrataci jsou vhodné přípravky s obsahem iontů a glukózy," vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. Roztok s obsahem minerálů a glukózy připravíme ze šumivých tablet Fluidex. Dobré je také zásobit se probiotiky, které se nemusí skladovat v ledničce, a jsou proto vhodné pro cestování. Jsou  k dostání v kapkách pro děti od 3 měsíců a v kapslích pro dospělé.

Břišní tyfus

Do Tuniska, Alžírska či Egypta bývá turistům doporučováno očkování proti břišnímu tyfu. Tím se můžeme nakazit z vody kontaminované bakterií Salmonella enterica typhi. Ke znečištění vody dochází přes výkaly nemocného. Riziko nákazy existuje také v případě, že sníme nedostatečně tepelně upravené jídlo připravené z infikovaného zvířete. Tyfus se projevuje náhlou vysokou horečkou se zimnicí. Mezi příznaky jsou dále nechutenství, nevolnost a kašel. Očkování proti tyfu by mělo jít ruku v ruce s dalšími preventivními opatřeními, mezi nimiž najdeme také přísné dodržování hygieny.

Malárie

Malárie patří mezi onemocnění, jež mohou mít fatální následky. V Africe je běžné, ale podle odborníka na cestovní medicínu MUDr. Jana Rutsche už je i v Chorvatsku a dokonce i na Slovensku. Přenašečem je komár, který po štípnutí infikuje člověka parazitem malárie. Tento parazit se pak usadí v lidských játrech, jejichž buňky napadá. V této době obvykle nejsou pociťovány žádné symptomy. Posléze však parazit začne napadat také červené krvinky a vylučuje do krve toxin, jehož působením dochází po 10 až 28 dnech k typickým projevům malárie. Mezi ty patří horečka, zimnice, bolesti hlavy a svalů nebo únava. Nakažený může také zvracet nebo onemocnět žloutenkou. Pokud se chceme před malárií chránit, měli bychom s alespoň měsíčním předstihem navštívit lékaře, který nám předepíše antimalarické přípravky. Samozřejmostí by měla být ochrana před poštípáním, kterou představují například repelenty nebo vhodné oblečení. 

Úžeh a úpal

Lidé si je stále pletou, možná i proto, že se často vyskytují společně. Úžeh je spojen s pobytem na přímém slunci, kdy nás sežehnou sluneční paprsky a dochází k podráždění a přehřátí mozku a mozkových blan. Vystavení slunci mnohdy nemusí být dlouhé. Na rozdíl od toho úpal vzniká přehřátím organismu v horkém prostředí například jízdou v autě, které bylo celý den zaparkováno na sluníčku. K úpalu přispívá i nedostatečný pitný režim.

Prevencí úžehu a úpalu  je příjem tekutin, klidová, pokrývka hlavy a dodržování siesty - přes poledne buďte v chládku. Ve vážných případech vystavení vysokým teplotám může dojít k poškození mozku a smrtelným následkům.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

U moře jedině na lehátku. V písku žijí parazité

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama