reklama

Co byste měli vědět než si koupíte další balenou vodu

Věčný spor mezi zastánci "kohoutkovky"a balené vody řešit nebudeme. Jen se vám pokusíme ozřejmit názvosloví, které se u běžně prodávaných vod používá, abyste příště věděli, co vlastně v lahvi kupujete. Mezi vodami jsou totiž obrovské rozdíly.

Foto: Thinkstock

Věčný spor mezi zastánci "kohoutkovky"a balené vody řešit nebudeme. Jen se vám pokusíme ozřejmit názvosloví, které se u běžně prodávaných vod používá, abyste příště věděli, co vlastně v lahvi kupujete. Mezi vodami jsou totiž obrovské rozdíly.

Nejzásadnější rozdíl totiž není v ceně, ve značce, a dokonce ho netvoří ani použitá "ochucovadla", což bývá jednoznačně chemie včetně umělých sladidel. Dokonce ani lákavě znějící reklamní slogany o použití například stévie ke získání sladké chutí neznamenají, že je nápoj slazený jen přírodními sladidly - těch bývá obvykle jen malý podíl.

Pijete vodu s rodokmenem

Nejde ani o to, zda je voda bez bublin, jemně perlivá nebo plně sycená oxidem uhličitým. Důležitý je "rodokmen" neboli to, odkud voda pochází.

Pokud si vyberete takovou, která pochází z povrchových zdrojů (přehrady atd.), zaplatíte stonásobek vlastně jen za to, že za vás někdo jiný pustil kohoutek a natočil vodu do lahve.

Doporučujeme: Pitný režim je nesmysl. Nepijte tolik vody.

Loni se u nás vypilo téměř 900 milionů litrů balených vod. A velká část z nich byla svou kvalitou naprosto srovnatelná s tím, co teče z vodovodu. Oblíbené "bublinky" u levných a méně známých značek mohou často maskovat nevalnou chuť, která bývá známkou nízké kvality a obvykle i původu z povrchových vod.

Zaměřte se proto na etikety, prozradí vám, co vlastně pijete:

Pitná voda

Je přesně to, co označuje. Nic víc, takže většinou může být natočená z veřejného vodovodu. Maximálně je upravená, aby se v ní nešířily bakterie, a často se do ní dodávají minerální látky. Chloru, který obsahuje, se snadno zbavíme tím, že ji necháme odstát pět minut v ledničce.

Pramenitá voda

Dříve se označovala jako stolní. Ta už pochází z chráněného podzemního zdroje. Může být filtrovaná nebo upravována ozonem. Nesmí se do ní přidávat žádné látky, zato se z ní mohou někdy odebírat. Příkladem může být síra, která způsobuje zápach a spotřebitele by odradila.

Minerální voda

Pochází z podzemního zdroje, kde kvalitu navíc kontroluje ministerstvo zdravotnictví. Obsah minerálních látek, kvalita a chuť minerální vody jsou stálé a pro daný zdroj charakteristické. Proto jsou  povoleny pouze takové úpravy, které  nezmění charakteristické složení a které jsou povoleny naší i evropskou legislativou.

Náš tip: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem

Všechny úpravy musí být uvedeny na obale. Minerálky však nejsou vůbec vhodné ke každodennímu popíjení  - ať už vám reklamy nalhávají cokoliv. Velké množství minerálů, které se začnou usazovat v těle, mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Například při vysokém tlaku by se neměly pít vůbec.

Kojenecká voda

Čistě přírodní podzemní voda bez chemických a fyzikálních úprav. Je nejkvalitnější a jediná, u níž je zaručeno původní přírodní složení. Nesmí se nijak upravovat, jedině ozářit UV paprsky. Platí pro ni nejpřísnější kritéria, proto je vhodná pro kojence, ale pít ji mohou samozřejmě všichni.

Na co si dát pozor?

  • Všímejte si, kde je voda zvláště v malých obchodech skladována. V důsledku například vysoké teploty se ve vodě začnou množit mikroorganismy a mohou se vylouhovat i některé škodlivé látky z plastového obalu. Sledujte i datum výroby či minimální trvanlivosti. Čím je voda starší, tím v ní může být více škodlivých látek.
  • Vždy dbejte na to, abyste otevřenou láhev vypili do 24 hodin, porušením ochranné atmosféry se zvyšuje riziko zhoršení jakosti vody.
  • Opatrní buďte také v případě barelů s vodou v institucích a kancelářích. Bývají přímo semeništěm bakterií, zvlášť když z jedné nádoby můžete získat studenou i vřelou vodu. V teple se totiž mikrobům náramně daří. 
  • Dejte si pozor i na velmi levné, případně některé méně známé značky. Sycení oxidem uhličitým má zde spíše zakrýt nevalnou chuť použité vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

reklama
Doporučené recepty
    reklama