Citlivé zuby? Vždycky jde o skrytý problém
Někoho rozbolí zuby už při studeném vzduchu při dýchání, jiným vadí sladké, kyselé, studené nebo horké. Jenže nikdy to není "jen tak"!
Televizní reklamy vzbuzují dojem, že citlivé zuby jsou jakýmsi dědičným prokletím, které zdolá ta jedině správná pasta. Lékaři ovšem tvrdí, že nic není "jen tak" a že za citlivostí chrupu vždy stojí nějaký konkrétní problém.
Zvýšená citlivost zubů trápí podle odhadů víc než třetinu dospělých. Zatímco u dětí se stomatologové s tímto problémem prakticky nesetkávají, dospělí pacienti si stěžují často. Nejvíce na citlivost až bolestivost zubů při pití studených či horkých nápojů, ale také v reakci na sladké či kyselé. Bolest zpravidla trvá krátce, o to je však nepříjemnější.
Kaz nebo opotřebení?
"Pacienti nám v ordinaci popisují bolestivé reakce na kolové nápoje či kyselé džusy, ale také na nejrůznější potraviny od medu, přes ovocné gumové bonbony až k nutele. Někteří si stěžují na citlivost a bolest zubů při běhání, kdy dýchají s otevřenými ústy a vdechují studený vzduch," popisuje stomatoložka z Prahy Kamila Hejková.
Doporučujeme: Nečistíte si zuby? Zemřete na srdce
Při zvýšené citlivosti zubů je vždy potřeba zjišťovat, jestli je příčinou špatná zubní hygiena nebo vážnější problém, jakým může být skrytý kaz či nadměrné opotřebení zubů. Například okousáním zubů, pokud jimi v noci skřípete, nebo dlouhodobější konzumací hodně tvrdé stravy či častou konzumací kyselých nápojů," říká Robert Vondruška, vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka.
Také radí, že pokud vás citlivé zuby trápí, nechte se podrobně vyšetřit. Mimo jiné by vám měl zhotovit skusové rentgenové snímky, které jsou diagnosticky maximálně přesné a odhalí i kazy, o kterých nevíte a nejsou snadno vidět.
Nemáte okousané zuby?
Příčinou zvýšené citlivosti zubů může být jejich nadměrné opotřebení, kdy na kousacích ploškách zubů chybí sklovina, kterou si člověk postupem času okousal. "Nadměrné opotřebení zubů na kousacích ploškách pozorujeme třeba u pacientů, kteří konzumují hodně tvrdou stravu, například u makrobiotiků," popisuje doktor Vondruška.
Přečtěte si: Zuby: Čistit jen shora dolů, do stran ne!
Stomatologové se s ním nejčastěji setkávají u lidí, kteří v noci skřípou zuby, což se odborně nazývá bruxismus. Pokud si sklovinu nevědomky ničíte tímto způsobem, je řešením noční chránič (nightguard), který v ordinaci vyrobí ve spolupráci se zubní laboratoří každému pacientovi individuálně. "Noční chránič má ale smysl jen tehdy, pokud je pacient disciplinovaný a na noc si ho pravidelně nasazuje," dodává doktorka Hejková.
Následky nevhodného bělení
Opotřebení skloviny si můžete způsobit i amatérskou snahou o odstranění pigmentů ze zubů nebo o jejich vybělení zubů pomocí nevhodných prostředků. Stomatologové se setkali s pacienty, kteří k tomu používali jemný písek, popílek z cigaret nebo citrónovou šťávu. Takové experimenty ale rozhodně nedoporučují.
Pokud lékař při zjišťování příčiny citlivých zubů odhalí výraznější defekt skloviny, případně úbytek zuboviny, je možné chybějící zubní tkáň doplnit estetickou bílou (fotokompozitní) výplní. Tato výplň doplní zub do původního tvaru a zabrání jak citlivosti zubu, tak dalšímu úbytku zubní tkáně v daném místě. "V případě velkých defektů na předních zubech můžeme uvažovat i o keramických fazetách," naznačuje řešení zubní lékař Robert Vondruška.
Zahalte krčky!
Citlivost zubů často vzniká kvůli špatné technice čištění zubů a používání nevhodných kartáčků. Dochází tak k ústupu dásní u krčků zubů a k jejich odhalování. "V důsledku obnažení zuboviny (dentinu) na krčcích zubů dochází ke dráždění kanálků (tubulů), které jsou zde přítomny, a to způsobuje lidem bolest," vysvětluje dentální hygienistka Tereza Svobodová.
Na citlivé zuby může lékař či dentální hygienistka aplikovat přímo v ordinaci profesionální prostředky, které většinou citlivost zubů okamžitě odstraní a jejichž účinek trvá až několik měsíců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi
Cukr vede k rakovině, prokázal nový výzkum