reklama

Bělení zubů není pro každého, říká odbornice

Zuby dostaly během svátků zabrat. Škodí jim sladkosti i bohužel i cukr z ovoce. Co dělat, aby se to obešlo bez následků, radila dentální hygienistka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Víc než polovina Čechů (55,2 %) se o své ústní zdraví příliš nezajímá a dentální hygienu ještě nikdy nenavštívili. Přitom prevence je vždy výhodnější a levnější než napravování potíží. Platí to i v případě zubní péče.

Dentální hygienistky mimo jiné pomáhají pacientům předcházet zubním kazům, zánětu dásní a parodontitidě, které se lidově říká paradentóza. "Tedy problémům, které sice pacienti často svádějí na dědičnost, ale při první návštěvě dentální hygieny jsou překvapeni zjištěním, že o zuby pečují špatným způsobem," upozornila diplomovaná specialistka Tereza Svobodová. .

Čistíte si zuby správně?

Věděli jste třeba, že není nutné čistit zuby po každém jídle? Zato je dobré mít kartáček měkký, hustý, rovně střižený a s malou čistící hlavičkou. "Na měkkost se klade důraz především kvůli tomu, že při čištění přichází štětiny do kontaktu s dásní a kartáček je pak mnohem šetrnější," připomněla Tereza Svobodová. Čistit včetně mezizubních prostor ovšem musíme, i když dásně krvácejí a bolí. A nezapomeňte, že každá pasta je pouze kosmetický prostředek. Záleží však především na kartáčku!

Doporučujeme:  Sladké kazí zuby + 5 nejhorších věcí pro váš chrup

Se správnou zubní hygienou se můžeme vyhnout většině nepříjemností ve stomatologické ordinaci, jichž se tolik bojíme. Dentální hygienistka vás naučí, jak si máte zuby čistit správně, jak pečovat o zubní náhrady (korunky, můstky, snímací náhrady) a vybere vám i vhodné dentální pomůcky. Aby byly nejen účinné, ale aby zuby a dásně nepoškozovaly.

Správná hygiena zachrání i život

Hygienistka také odstraňuje zubní kámen a pigmentace na zubech, například skvrny od kávy, čaje nebo cigaret. Navštívit byste ji měli i tehdy, když máte pocit nepříjemného dechu. Příčinou zápachu z úst mohou být právě nánosy zubního kamene nebo počínající parodontitida. Tato zprvu nenápadná příčina může bez léčby nakonec vést až k rakovině, jak ukázala studie vědců z Hebrejské univerzity.    

Tereza Svobodová, DiS ze Zubního centra Ořechovka odpovídala také na množství dotazů ohledně vybělení chrupu. Domácí bělení by nedoporučila vůbec a u odborného radí  konzultaci se stomatologem, zda je pro vás vůbec vhodné vzhledem ke stavu vaší skloviny a dalších částí ústní dutiny.

Ostatní odpovědi na všechny vaše otázky k tématu ústní hygieny naleznete dole v on-line rozhovoru pod tímto článkem.

Náš odborník

Tereza Svobodová, DiS.

Jako dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka řeší například dentální hygienu u pacientů s parodontitidou, gingivitidou, vysokou kazivostí, s protetickými náhradami, ortodontickými aparáty či implantáty. Ošetřuje jak dospělé, tak dětské pacienty. Věnuje se edukačním programům stomatologické prevence u dětí předškolního i školního věku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 rad pro pěkné a zdravé zuby

Zimní dovolená v teple: Možná to není tak dobrý nápad

Dá se vysoký krevní tlak srazit pevnou vůlí? Zkuste to!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama