reklama

Nečistíte si zuby? Zemřete na srdce

Víte, co je nejčastější infekční nemocí na světě? Zubní kaz! A také nejnebezpečnější. Může totiž snadno způsobit vážné nebo dokonce přímo smrtelné nemoci.

Foto: Profimedia.cz

Víte, co je nejčastější infekční nemocí na světě? Zubní kaz! A také nejnebezpečnější. Může totiž snadno způsobit vážné nebo dokonce přímo smrtelné nemoci.

Zubní kaz ohrožuje především srdce a plíce a podle některých výzkumů mohou kazy vést i cukrovce. Myslete na to, až zase večer z lenosti hupnete do postele s nevyčištěnými zuby!

Kartáčkem posílíte srdce

Infekční endokarditida patří mezi závažná onemocnění. Jde o zánět vnitřní části srdce, takzvaného endokardu. Pokud zánět postihne i chlopně, může významným způsobem narušit jejich strukturu, a tím i fungování srdce jako takového. Prozradíme, jak lze infekční endokarditidu poznat a jak jí předcházet.

Každý z nás se může do jisté míry před infekčním postižením srdečních chlopní chránit. Důležitá je zejména důsledná zubní hygiena a pravidelné kontroly u stomatologa, protože mikroby žijící v ústech patří v této souvislosti mezi zvláště rizikové. Velmi rozšířeno je toto onemocnění právě mezi narkomany.

Nežádoucí vegetace

Lékaři dále v rámci prevence infekční endokarditidy podávají svým pacientům antibiotika po některých výkonech, zvláště stomatologických a urologických. Infekční endokarditidě totiž předchází uvolnění mikrobů do krevního řečiště, a to například v důsledku chirurgického zákroku nebo úrazu.

Mikroby se následně zachytí na chlopni, častěji umělé či nějak změněné, pomnoží se a spolu s krevními destičkami, bílými krvinkami a bílkovinami vytvoří nános, označovaný jako vegetace.

Tato vegetace nejenže poškozuje chlopeň jako takovou, ale může se uvolnit a uzavřít či jinak poškodit cévy například v mozku.

S infekční endokarditidou bývá rovněž spojeno postižení ledvin a kloubů, které vzniká složitými imunologickými mechanismy.

Jak ji poznat?

Infekční endokarditidu není vždy snadné odhalit. Projevuje se totiž zprvu příznaky, kterými může být provázena řada jiných chorob. Patří mezi ně:

  • horečka,
  • bolesti kloubů a svalů
  • bolest hlavy
  • únava

Teprve v dalším průběhu se mohou přidružit další symptomy, které ukazují na závažné poškození srdce, mozku, ledvin či jiných orgánů.

 Více na www.uLékaře

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama