reklama
 

Nečistíte si zuby? Zemřete na srdce

Víte, co je nejčastější infekční nemocí na světě? Zubní kaz! A také nejnebezpečnější. Může totiž snadno způsobit vážné nebo dokonce přímo smrtelné nemoci.

Foto: Profimedia.cz

Víte, co je nejčastější infekční nemocí na světě? Zubní kaz! A také nejnebezpečnější. Může totiž snadno způsobit vážné nebo dokonce přímo smrtelné nemoci.

Zubní kaz ohrožuje především srdce a plíce a podle některých výzkumů mohou kazy vést i cukrovce. Myslete na to, až zase večer z lenosti hupnete do postele s nevyčištěnými zuby!

Kartáčkem posílíte srdce

Infekční endokarditida patří mezi závažná onemocnění. Jde o zánět vnitřní části srdce, takzvaného endokardu. Pokud zánět postihne i chlopně, může významným způsobem narušit jejich strukturu, a tím i fungování srdce jako takového. Prozradíme, jak lze infekční endokarditidu poznat a jak jí předcházet.

Každý z nás se může do jisté míry před infekčním postižením srdečních chlopní chránit. Důležitá je zejména důsledná zubní hygiena a pravidelné kontroly u stomatologa, protože mikroby žijící v ústech patří v této souvislosti mezi zvláště rizikové. Velmi rozšířeno je toto onemocnění právě mezi narkomany.

Nežádoucí vegetace

Lékaři dále v rámci prevence infekční endokarditidy podávají svým pacientům antibiotika po některých výkonech, zvláště stomatologických a urologických. Infekční endokarditidě totiž předchází uvolnění mikrobů do krevního řečiště, a to například v důsledku chirurgického zákroku nebo úrazu.

Mikroby se následně zachytí na chlopni, častěji umělé či nějak změněné, pomnoží se a spolu s krevními destičkami, bílými krvinkami a bílkovinami vytvoří nános, označovaný jako vegetace.

Tato vegetace nejenže poškozuje chlopeň jako takovou, ale může se uvolnit a uzavřít či jinak poškodit cévy například v mozku.

S infekční endokarditidou bývá rovněž spojeno postižení ledvin a kloubů, které vzniká složitými imunologickými mechanismy.

Jak ji poznat?

Infekční endokarditidu není vždy snadné odhalit. Projevuje se totiž zprvu příznaky, kterými může být provázena řada jiných chorob. Patří mezi ně:

  • horečka,
  • bolesti kloubů a svalů
  • bolest hlavy
  • únava

Teprve v dalším průběhu se mohou přidružit další symptomy, které ukazují na závažné poškození srdce, mozku, ledvin či jiných orgánů.

 Více na www.uLékaře

Dokonalý střih, mistrovský potisk, andělský průstřih. To jsou nekrásnější róby z Emmy | Video: Associated Press
reklama
reklama
reklama