reklama

Chystáte se na dovolenou? Pozor na popáleniny!

Nevíte jak ošetřit popáleniny od slunce nebo přímého ohně? Poradíme vám!

Foto: Profimedia.cz

Chystáte se v létě na dovolenou k moři? Nechte si poradit, jak ošetřit popáleniny od sluníčka a otevřeného ohně. Naše kůže je po zimně velmi citlivá, pokud selžou opalovací krémy, musí přijít na řadu vhodné ošetření.

Solárium, slunce, oheň, horká pára, od všeho hrozí nepříjemné popálení. Když se vaše dítě popálí nebo spálí na sluníčku, zachovejte klid a snažte se ránu ošetřit. Pamatujte, že opalování bez dostatečné ochrany vede nejen ke spálení, ale může způsobit i rakovinu kůže. Jak ošetřit popáleniny od sluníčka? Čtěte dál!

Pozor na kůži

Pokud víte, že patříte mezi fototyp kůže 1 a 2, je jisté, že se skoro vždy na slunci spálíte. Uvažujte tedy, zda je nutné se opalovat na slunci, nebo zůstat v bezpečí příjemného stínu. Nejlehčí formou popálení od sluníčka je zčervenání a zarudnutí kůže. Kůže je velmi citlivá na dotek, pálí a svědí. Velmi často k tomu bolí hlava a celkově pociťujete únavu. V nejhorším případě se objeví i horečka.

Zcela jistě máte při těchto příznacích úžeh, je třeba zmizet ze slunce a přestat se opalovat. Zvyšte přísun vody, protože můžete být velmi dehydrovaní. Zbavíte se bolesti hlavy a svalové únavy. Zarudlou pokožku potřeme chladivým gelem. V lékárnách je k dostání mnoho druhů od Panthenolu až po gely s aloe vera. Pořizovací cena je kolem 70 až 150 korun.

Buďte ve střehu

V případě, že usnete na sluníčku, hrozí vám popálenina II. stupně. Na postižené kůži vám naskáčou puchýře a cítíte nepříjemnou táhlou bolest. První ošetření by mělo být tím, co máte po ruce. Přiložte chladivé gely nebo chladnou borovou vodu. Je třeba dávat pozor, abychom ošetřením nezpůsobili prasknutí puchýřů. Tekutina v nich ráně pomáhá se ochlazovat a funguje jako desinfekce.

Nepraskejte puchýře a vyhledejte lékaře, kteří vám na poraněná místa přiloží chladivé obklady a předepíšou antibakteriální a léčivou mast.

Solární popálenina patří k těm nejhorším. K takovému úrazu můžete přijí v soláriu nebo na horském slunci. Tyto popáleniny jsou velmi závažné a nesmíme je podceňovat. V každém případě navštivte lékaře. Nezapomeňte na horách i v soláriu používat krémy na opalování.

I grilování může být nebezpečné

K popálenině můžete přijít nejen na slunci, ale také u ohně nebo při vaření. Při popálenině I. stupně se poškodí jen horní vrstva kůže. Místo ihned chladíme a ničím nepřikrýváme. U popáleniny II. stupně se vytvoří puchýře, ale po zahojení nezůstávají žádné následky. III. stupeň popáleniny je velmi vážný, poškodí se všechny vrstvy kůže, které zuhelnatí a nedají se zahojit.

Jakýkoliv typ popáleniny ihned zchlaďte proudem studené vody. Nikdy nepoužívejte sádlo, máslo a ani mouku. Pokud si popálíte ruku, sundejte si ihned všechny šperky, protože ruka zcela jistě nateče. Pokud vám hoří i oděv, nestrhávejte ho ze sebe, jen ho uhaste. Mohli byste si totiž poškodit kůži, která se připekla k oblečení. Při práci s ohněm buďte opatrní, používejte ochranné pomůcky a v lékárně mějte po ruce gely na popáleniny a dezinfekční přípravky.

Udělejte si nákup v lékárně

Vhodné prostředky na ošetření popálenin musí mít každá správná domácnost. Vybrat si na trhu můžete z těchto pomocníků proti popálenině:

Panthenol spray

Panthenol gel

Hemagel

Bepanthen Plus

Gely s Aloe Vera

Aloe First

V případě, že chcete popáleninu rychleji zhojit, dodejte vašemu tělu tyto potravinové doplňky:

Vitamin C

Vitamin E

Zinek

Heřmánek

Aloe vera 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama