reklama

6 tipů jak vybrat správný opalovací krém

UV sluneční paprsky jsou pro naši kuží nebezpečné. Nakupujte vhodné opalovací krémy!

Foto: Profimedia.cz

Podle čeho vybrat vhodný opalovací krém? Na pultech drogerií a krámů je celá řada značek s různým množstvím faktorů a filtrů. Jak se v tom všem zorientovat? Máme pro vás pár rad, jak se chránit proti slunečním paprskům.

Při výběru vhodné opalovací kosmetiky může vyhovovat každému něco jiného. Je třeba kontrolovat ochranný faktor, filtry, odolnost vůči světlu a vodě. Opalujte se bezpečně!

Ochrana SPF

Je třeba se chránit proti UVB paprskům. Faktor si zvolíme podle svého fototypu, zdravotního stavu a pokožky. Další výběr je podle míst a roční doby použití. Pokud vás trápí sluneční alergie a jiné kožní nemoci, určitě sáhněte po nejvyšším ochranném faktoru.

Chraňte se před zářením

Zezadu na výrobku musí být uveden obsah UVA filtru. Nejlepší přípravky jsou takové, které splňují požadavky Australské normy. Jde o nejpřísnější normu a přípravek filtruje 90 procent UVA záření.

Odolnost krému je důležitá

V případě, že vybíráte ochranný krém proti slunci, musí být fotostabilní. Filtry nesmějí být zničeny sluncem a být po celou dobou vhodnou ochranou. Na příbalovém letáku nebo zezadu na krému se můžete dočíst, zda je krém nutné každé tři hodiny obměňovat. Jde o přípravek s nestabilními filtry a není zcela vhodný.

Stejně tak nesmí krém ohrožovat teplota vzduchu. Každý opalovací krém musí být termostabilní. Často máme lahvičky krému s sebou na pláži nebo je zapomeneme v autě. Na obalu by při koupi mělo stát, že je krém termostabilní, aby zvládl extrémní okolní teplotu.

Pozor na vodu!

Některé přípravky jsou odolné vůči vodě. Ale měli byste mít na paměti, že po dlouhém koupání v moři nebo při sprchování s mýdlem je nutné namazat pokožku znova.

Pozor na dětskou pokožku

Děti musí svou pokožku chránit ze všeho nejvíc. Pro děti musíme používat přípravky s ochrannou SPF alespoň 15. Stejně tak by měly krémy obsahovat velké množství mikropigmentů, částice nepronikají do pokožky a nezpůsobují fotoalergie.

Zaměřte se na filtry

Opalovací krémy obsahují chemické filtry a někdy i fyzikální, lipozomální nebo různé kombinace. Fyzikální jsou organické látky, které si poradí s UV zářením a to neproniká do pokožky. Chemické filtry pronikají do pokožky a pohlcují UV záření. Nejúčinnější jsou kombinace filtrů UVA a UVB. Často ji v krémech najdeme spolu s antioxidanty, které neutralizují volné radikály.

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama