reklama

Chrání špeky před zimou? Naopak!

Zdálo by se, že důkladné polstrování v pase, na bocích i jinde člověka spolehlivě ochrání před zimou. Zkrátka že lidem s nadváhou je v zimě větší teplo. Bohužel, ani tuto výhodu špeky nemají.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zdálo by se, že důkladné "polstrování" v pase, na bocích i jinde člověka spolehlivě ochrání před zimou. Zkrátka že lidem s nadváhou je v zimě větší teplo. Bohužel, ani tuto výhodu špeky nemají.

Tuková tkáň je totiž méně prokrvená, takže se pokožka neprohřívá o nic víc, než u štíhlých. Pocit chladu je nejméně stejný, ale spíš ještě větší. Pohyb zahřeje, způsobí lepší prokrvení a jako bonus přinese i zhubnutí. 

Využijte účinků tepla pro zhubnutí

Tuk dělá tuk. Zpočátku je dobře schován, ale dříve nebo později se projeví. Tělo ho totiž může ukládat do téměř nekonečna. Chceme-li si tedy udržet váhu, nepotřebujeme ho více než 60 gramů denně. Potřebujeme-li zhubnout, snižte příjem na 30 až 40 gramů denně.

Čtěte také: TUK, těší mě! Seznamte se a pak s ním zatočte! >>

Nezapomínejme, že nejlepším spalovačem tuků je pohyb. Látková výměna je po něm rychlejší, a to i když už jen sedíme. "Teplota prostředí ovlivňuje výdej energie. Odpařováním vody z povrchu těla a přes sliznice, které probíhá neustále, dochází k výdeji energie asi 1200 kilojoulů za den. Když se zvýší teplota těla, zvýší se pocení, a tím i výdej energie - odpařením gramu vody se spotřebuje 25 kilojoulů. Využití účinků tepla tedy zvyšuje efektivitu hubnutí," připomíná Gabriela Knosová, výživová poradkyně z brněnského Institutu kompliment.

Prokrvení pomáhá odbourávat tuky

I v zimních měsících je celá řada možností, jak cvičit. Měli bychom si však vybírat především takový pohyb, díky němuž udržíte na uzdě tzv. depotní tuk.

Právě ten totiž slouží jako zásobárna energie pro horší časy a ukládá se především na zadečku, bocích, bříšku a stehnech. K jeho likvidaci je nejprve třeba problémové partie dobře prokrvit. Toho lze dosáhnout pomocí různých cvičebních pomůcek a nástrojů. Mezi takové se řadí například i speciální trenažér chůze zvaný VacuShape, který kombinuje aerobní pohyb s řízeným podtlakem.

Silné prokrvení pokožky a podkoží  i lepší zásobování svalů kyslíkem, vitamíny, minerálními látkami a enzymy navíc působí pozitivně proti celulitidě. "Celkově je pleť hladší, jemnější a přitom pevnější," zdůrazňuje Jitka Dlouhá trenérka ze společnosti Wellness Profi.

Zrychlete si metabolismus

"Díky střídání nízkého a běžného atmosférického tlaku protéká tukovou tkání více krve. To podporuje metabolismus tuků a také zlepšuje funkčnost lymfatického systému. Míza, která proudí naším tělem, dokáže přepravit lépe tuk do krevního oběhu a odtud pak do svalů. Energii si tedy tělo neschovává do tukových polštářků, ale využívá ji," vysvětluje Jitka Dlouhá.  

Nejdůležitější pravidelnost. Doporučuje se absolvovat 30minutovou chůzi v trenažéru minimálně třikrát týdně. První výraznější známky hubnutí se obvykle objeví po desáté aplikaci.

Dieta pro starší

K dobrým trikům patří  "vodová dieta". Pokaždé, máme-li nutkání něco sníst, vypijme sklenici vody. Pak několik minut počkejme, jestli hlad nezmizí. Dvě sklenky vody se doporučují i před každým jídlem. Vědecké potvrzení této lidové pravdy přinesl výzkum z univerzity v americké Virginii.

Lidé, kteří ji dodržovali, zhubli víc - a ke všemu si sníženou váhu udrželi podstatně déle, než ti bez vody. Zajímavé je, že to funguje mnohem víc u lidí nad 40 let.  Hlavní autorka studie, doktorka Brenda Davyová, vysvětlila, že žaludek starších osob se vyprazdňuje pomaleji, a tak jim voda pomáhá k pocitu plnosti a sytosti. Naproti tomu u mladších lidí voda opouští žaludek téměř okamžitě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Z čeho konzumujeme tuk aneb Jak se vyznat v potravinách

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost

reklama
reklama
reklama