reklama

Chodíte v noci na WC? Může to být cukrovka, říká lékař

Málokterý orgán dokáže tak klamat, jako ledviny. O potížích dají vědět, když už fungují pouze ze 20 % a vy jste ve smrtelném nebezpečí.

Foto: Profimedia.cz

Málokterý orgán dokáže tak klamat, jako ledviny. O potížích dají vědět, když už fungují pouze z 20 % a vy jste ve smrtelném nebezpečí.  

Lidé často zaměňují bolest ledvin s bolestí zad. "Ledviny málokdy bolí. Bolest je typická pro akutní zánět ledvin, koliku způsobenou kamenem, nádor v ledvině a při bloudivé ledvině. Bolesti páteře se mění se změnou polohy, předklonu, záklonu apod.," připomněl  MUDr. Roman Kantor.

Co víte o stavu svých ledvin?

Ledviny a močové cesty dokážou pořádně potrápit i z mnohem méně vážných důvodů, ať už jde o infekci, zánět nebo bolesti. Primář Kantor z Třince upozornil, že například krev v moči je vždy důvodem k vyšetřní na neforologii. Podle něj zdravý člověk se zdravými ledvinami běžně nechodí během noci na WC. Pokud ano, může jít o signál cukrovky nebo jiných chorob.

Doporučujeme: Ledviny: Jak poznat jejich špatnou funkci?

Pekvapivě velký počet dotazů se týkal ketodiety, o které se v poslední době hodně mluví. Obsahuje vysoké množství bílkovin a tak se lidé obavají negativního vlivu na ledviny. "U zdravých lidí se doporučuje kolem 1-1,3g bílkoviny na kg a den. Ale neptejte se kulturistů. Ti to mají někde, ale úplně někde jinde. Zdravé ledviny zřejmě snesou i 2g/kg a den, ale otázka zda to snese uživatel. Na Pubmedu - medicínský zroj informací - jsou celkem 4 články o ketodietě a ty se týkají skutečně užívání ketoanalogů mastných kyselin. To co jsem se dočetl na českém webu o ketodiet(ě), nemá s keto nic společného. Je dieta se zvýšeným podílem bílkovin oproti racionální dietě," upozornil doktor Kantor. .

Náš tip:  Ledviny: Test pravého přátelství

Všechny další otázky a odpovědi MUDr. Romana Kantora se dočtete v celém on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Roman Kantor

je vedoucím lékařem dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci a zároveň člen lékařské rady B. Braun Avitum. Je rovněž zakladatelem odborného portálu www.ledviny.cz, který spustil v roce 2000 a jehož je hlavním přispěvatelem společně s dalšími odborníky i pacienty nefrologie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ledviny bolet nemusí. Jak poznat poškození?

České ženy jsou jako Afričanky. Ozdobí se žlutou a dost

Ideální muž neexistuje, ale můžete ho stvořit. Víme jak

 

 

Kauza Bečva: Řekli mi, že není třeba najít viníka. Chybí klíčové vzorky, říká expert | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama