reklama
 

Chcete darovat sperma? Chybí dárci, nejsou kvalitní

Počet dárců spermatu stagnuje - přísnými kritérii totiž projde jen asi každý desátý uchazeč. Kvalitní spermie jsou neodstatkovým zbožím.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak se stále víc párů potýká s neplodností, roste podle odborníků také poptávka po dárcích spermatu. Jejich počet však stagnuje, a je jich tak aktuálně nedostatek. Uchazeči totiž často "neprojdou".

"Počet Čechů, kteří se rozhodují pro dárcovství spermatu, již určitou dobu stagnuje. Poptávka po nich se však naopak stále zvyšuje, a dá se tedy říci, že je jich v současnosti spíše relativní nedostatek," potvrzuje negativní trend gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Jak to probíhá?

Muže vedou k darování různé důvody. Jedna skupina si přeje pomoci neplodným párům, a finanční odměna za dárcovství tak pro ně není významná. Druhá část mužů, zejména studenti, spatřuje v darování spíše určitou formu přivýdělku.

Doporučujeme: Darování spermatu: Co za to? A co je třeba vědět?

Napřed muže čeká spousta zdravotnických testů a rozbory krve i spermatu, aby byla naprostá jistota zdravého vzorku. Pak už čeká malá místnůstka s věšákem, toaletou, židličkou, televizí a štosem pornočasopisů. Možná vás to překvapí, ale do této kabinky projde jen asi každý desátý uchazeč. Pravidla pro hodnocení kvality a vhodnosti materiálu jsou dost přísná.

Nedostatkové zboží

Zatímco na splnění normy při vyšetření spermiogramu postačí koncentrace 15 milionů spermií na 1 mililitr, jako dárce by muž neuspěl ani s 20 miliony. Pokud muž projde zdravotními testy, musí alespoň tři dny před odběrem sexuálně abstinovat, aby bylo ve vzorku co nejvíc spermií. Kvůli dostatečnému množství se chodí opakovaně třikrát i víckrát. Pokaždé za peníze.

Hodně mužů přitom zaskočí upozornění, že by si místo darování měli spíš nechat sperma zamrazit na horší časy pro sebe, protože jejich spermiogram je špatný a za pár let se ještě zhorší. To je totiž trend současnosti - kvalitní sperma se stává velmi nedostatkovým zbožím.

Jak zlepšit kvalitu spermatu?

"U dárců se sledují všechny základní parametry standardního spermiogramu. Tedy objem, konzistence, zkapalnění a pH ejakulátu, koncentrace spermií, motilita a jejich morfologie. Významné pro zařazení dárce jsou především koncentrace spermií v ejakulátu, celková motilita a morfologie spermií. Na spermiogram dárce jsou ale výrazně vyšší požadavky, než jaké udává aktuální norma Světové zdravotnické organizace," vysvětluje profesor Pavel Ventruba, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce Brno.  

Přečtěte si: Proč si po čtyřicítce pořídit mladšího kolouška? Kvůli spermatu!

Zhoršenou kvalitu spermií však mohou podle lékařů muži do jisté míry zlepšit sami. "Pokud se muž rozhodne stát dárcem, určitě by měl upravit životosprávu. Začít se hýbat, nekouřit, omezit alkohol a nadmíru kofeinu. Také by měl alespoň dočasně omezit saunování a přehřívání varlat, třeba prací s notebookem na klíně. Do jídelníčku pak doporučuji zařadit vhodné potraviny a doplňky s mateří kašičkou a antioxidanty typu Fertilan či přípravky s obsahem inositolu," radí doktor Turčan.

Půjdete do toho?

Dárci jsou též testováni například na závažnější genetická onemocnění či na pohlavně přenosné choroby. V jejich osobní a rodinné anamnéze by neměla být přítomna psychiatrická onemocnění, měli by být nekuřáci, bez drogové závislosti. Vyhovovat by měli také věkem.

"Dárcem spermatu musí být zdravý muž ve věku do čtyřiceti let, který má normální hodnoty spermiogramu a genetické vyšetření s normálním karyotypem. Zároveň to musí být muž s negativními výsledky testů na sexuálně přenosné choroby, tedy HIV 1 a 2, syfilis, žloutenku typu B a C a Chlamydii trachomatis," upřesňuje docent Jaroslav Feyereis, ředitel pražského Ústavu pro péči o matku a dítě.

Zdroj: vegall.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci hlásí: Vyrobili jsme umělou spermii!

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama