reklama

Darování spermatu: Co za to? A co je třeba vědět?

O tom, že existuje možnost darovat sperma v dnešní době většina populace ví. Proč přesně se však tato tekutina odevzdává, co se s ní dále děje, jaká jsou zdravotní rizika a podmínky dárcovství?

Foto: Isifa/Thinkstock

O tom, že existuje možnost darovat sperma v dnešní době většina populace ví. Proč přesně se však tato tekutina odevzdává, co se s ní dále děje, jaká jsou zdravotní rizika a podmínky dárcovství?
 
Tekutina je určena k léčbě neplodnosti párů, u nichž není jiná šance na otěhotnění. Dárcovství spermatu je čistě dobrovolným rozhodnutím daného muže, který neriskuje žádné závazky. Podle platné legislativy České republiky zůstává dárce vždy v anonymitě. Dítě, rodiče, ale ani on sám se nikdy vzájemnou identitu nedozvědí. Dobrovolný dárce se nemusí obávat ani zdravotních rizik.

Kdo může pomoci

Ne každý dobrovolník je uznán za vhodného dárce. Muž musí splňovat následující podmínky:

  • věk 18-40 let
  • minimálně středoškolské vzdělání
  • dobrý celkový zdravotní stav
  • negativní výsledky vyšetření na infekce HIV, hepatitidy B a C a syfilis
  • vyhovující kvalita a počet spermií
  • absence genetických rizik včetně rozboru onemocnění v rodině
  • platné zdravotní pojištění v ČR

Dárce je před vlastním darováním spermií pečlivě vyšetřen. Kompletní procedura od první vstupní prohlídky po darování posledního spermatu trvá přibližně 3 měsíce. Jde o několik návštěv kliniky, kde se dárcovství uskutečňuje. Muž se zavazuje odevzdat určité množství spermií, pro které zpravidla stačí 2 až 3 odběry a které lze zvládnout v uvedené lhůtě.

Co za to?

Kromě uspokojujícího pocitu z vykonaného dobrého skutku dárce nezůstane ani bez finanční kompenzace. Nejedná se však o odměnu v pravém slova smyslu, dárcovství je bezplatné. Muž má ale nárok na úhradu vynaložených výdajů spojených s akcí. Obvykle tato částka činí 1 000 Kč.

Dárcovství spermií je vždy potřeba dobře zvážit, a to jak z psychologického hlediska (Snesete pomyšlení, že máte někde ve světě potomky?), tak i z hlediska praktického včetně časové náročnosti.

(bak)

zdroj: ivf-motol.cz, mayoclinic.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Parazitující dvojče aneb Bratr v břiše, sestra v hlavě

Sebestřední spratci aneb Špatné konce liberální výchovy

Čtyři zabijáci sexu: Co z toho trápí v posteli i vás?

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama