reklama

Bolí vás paty? Na ně a na lokty je teď nová léčba!

Kdo nezažil "ostruhu" na patní kosti, neví, jak snadno lze přijít o radost ze života. Bolí vás každý krok a na nic jiného se nedá soustředit. Léčba dosud měla jen nespolehlivé výsledky.

Foto: Profimedia.cz

Kdo nezažil "ostruhu" na patní kosti, neví, jak snadno lze přijít o radost ze života. Bolí vás každý krok a na nic jiného se nedá soustředit. Léčba dosud měla jen nespolehlivé výsledky.

Tyto problémy s patami nejsou způsobené otlakem nebo špatnou botou, jak si lidé často myslí. Jde o degenerativní a zánětlivá onemocnění, která se dost špatně řeší.  Patní ostruha je vlastně zvápenatělá šlacha na plosce nohy, která vybíhá od patní kosti dopředu k jednotlivým prstům. Bolest doprovázející onemocnění patními ostruhami je způsobená usazováním vápenitých solí do šlachy, popřípadě zánětem.

Bolest pat je úporná

Doktor vám obvykle předepíše léčbu ultrazvukem, magnetoterapií, obstřiky či lokální aplikací medikamentu do bolestivého místa. Jenže co s tím, když bolest přetrvává i poté, což je velmi častý případ?

Skvělé výsledky přináší terapeutický RTG ozařovač Gulmay.  Léčba zářením neodstraňuje příčinu, ale spočívá v omezení bolestivosti. Účinek je obvykle poměrně rychlý a přetrvává relativně velmi dlouhou dobu. Léčba zářením se indikuje většinou po vyčerpání ostatních léčebných metod. 

Více o artróze se dozvíte ZDE >>

"Radioterapie je velice účinná metoda k léčení některých chorob pohybového aparátu. Nejčastěji se používá k léčbě patní ostruhy, ale lze ozařovat i další bolestivé lokalizace, například tenisový či golfový loket, bolestivé artrózy velkých kloubů jako artrózy kolen, kyčelního nebo ramenního kloubu, ozařování se dá použít i k léčbě jiných lékařských indikací," říká MUDr. Radek Zapletal o zákrocích na terapeutickém rentgenovém ozařovači Gulmay na Onkologické klinice Thomayerovy nemocnice.

Jak tuto léčbu získat?

Potřebujete k tomu jen doporučení od praktického lékaře, revmatologa nebo ortopeda. Je třeba s sebou mít i rentgenový snímek oblasti, která bude ozařovaná. Radioterapie se někdy dá  využít i proti bolesti v oblasti dolní bederní páteře, respektive napojení na pánevní kosti. Na vyšší etáže páteře spíše ne, ale záleží na konkrétním případu a na doporučení odesílajícího ortopeda.

Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař. Čtěte ZDE >>

Ozáření probíhá 2-3 krát týdně po dobu 2 - 3 týdnů a jde o poměrně efektivní metodu, která zabírá zhruba u tří čtvrtin pacientů. Úleva nemusí nastat okamžitě, ale může se projevit s časovým odstupem několika týdnů až měsíců. U pacientů, kde se protibolestivý efekt objeví, může být úleva dlouhodobá, v řádu několika měsíců až let. Efekt může být i trvalý.

Pokud úleva nenastane, je možné léčbu s určitým časovým odstupem jednou až dvakrát zopakovat. Jedná se o léčbu analgetickou, podpůrnou, která pacientovi uleví od akutních obtíží a zbaví ho vnímání bolesti v dané lokalizaci

Je tato terapie patních ostruh bezpečná?

Nějaká rizika samozřejmě existují, protože ozařování má své nežádoucí účinky. I přes to, že aplikované dávky u těchto indikací jsou významně nižší než dávky u ozařování onkologických nemocí, je nutné provádět indikaci této léčebné metody velice uvážlivě a to až po vyčerpání  ostatních metod.

"Je potřeba důkladně zvážit jestli je tato metoda opravdu vhodná, a to především u mladých pacientů, u žen, u kterých nelze vyloučit těhotenství a při ozařování na lokalizaci, která je nějakým jiným způsobem poškozena, například předchozím poleptáním nebo po omrzlině. Naše spodní věková hranice pro zařazení této léčebné metody je mezi 30 až 40 lety, u mladších věkových kategorií je to vždycky na zvážení, jestli to je opravdu nutné," připomíná doktor Zapletal.

Jaká je prevence potíží?

Onemocnění golfovým či tenisovým loktem je častější u profesionálních sportovců nebo u lidí, kteří klouby namáhají poměrně intenzivně. K takovému onemocnění však může vést každý jednostranný pohyb, například i častý pohyb myší u počítače.

Nejvhodnější prevencí je vyhýbání se nadměrnému zatěžování daných kloubů a míst.  U patní ostruhy se navíc doporučuje nošení vhodné, tedy měkčí ortopedické obuvi. Vhodný je i dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, rekreační sport a celkové nepřetěžování kloubů (nenosit těžká břemena, redukce nadváhy).  "Užívání kalcia může mít souvislost s usazováním v patní ostruze, nicméně osteoporóza je významný důvod k užívání vápníku," připomíná MUDr. Zapletal z Thomayerovy nemocnice v Praze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nástrahy vysokých podpatků i sport: Kotníky v ohrožení

Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, peníze i zdraví

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?


reklama
Doporučené recepty
    reklama